یك مسئول در رویان خبر داد: انجام بزرگترین طرح كارآزمایی بالینی بیماران مبتلا به فلج مغزی

به گزارش ربات كشاورز مدیر توسعه محصولات شركت بن یاخته های رویان، از انجام بزرگترین طرح كارآزمایی بالینی بیماران مبتلا به فلج مغزی با همكاری بانك خون بند ناف رویان و یكی از مراكز دانشگاهی معتبر كشور آگاهی داد و اظهار داشت: با اتمام مطالعات تكمیلی و انتشار علمی نتایج این طرح، خدمات لازم در زمینه بهبود اختلالات ناشی از بیماری فلج مغزی به مردم ارائه خواهد شد كه می تواند زمینه ساز بهبودی خیلی از بیماران باشد.
اشكان مزدگیر در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه بانك خون بند ناف رویان از سال 1384 با همت مرحوم دكتر كاظمی آشتیانی در پژوهشكده رویان جهاد دانشگاهی افتتاح شده است، اظهار نمود: این مركز بعنوان تنها بانك خون بند ناف فامیلی در كشور و بزرگترین بانك خون بند ناف در خاورمیانه، تابحال بیشتر از 115 هزار نمونه خون بند ناف از سراسر كشور را در بانك خون بند ناف رویان ذخیره سازی كرده است و فعالیت های خودرا مطابق با معیارها و استانداردهای بین المللی انجام می دهد.
وی افزود: خون بند ناف برای درمان بیشتر از 80 نوع بیماری لاعلاج یا صعب العلاج پتانسیل استفاده دارد كه همچون آنها می توان به انواع بیماری هایی با منشاء خونی مانند انواع سرطان های خون، بیماری نقص سیستم ایمنی، تالاسمی ها و بیماری هایی با منشاء عصبی مانند سی پی، اوتیسم و پاركینسون اشاره نمود. همچنین كارآزمایی بالینی هایی زیادی در سطح دنیا و كشور در زمینه درمان خیلی از بیماری های دیگر مانند انواع دیابت ها از این طریق، در حال انجام می باشد كه امیدواریم نتایج این تحقیقات بزودی منتشر شود و بیماران بتوانند از آنها استفاده كنند.
مزدگیر اضافه كرد: این مركز در ابتدای فعالیت خود علاوه بر انجام پژوهش های مربوطه در شهر تهران، دفاتر نمایندگی خودرا در سراسر كشور نیز افتتاح كرده است و دفتر نمایندگی این مركز در استان مركزی نیز جزو نخستین دفاتری است كه در سال 1387 به بهره برداری رسیده است. الان دفاتر نمایندگی این مركز در 31 استان كشور فعال می باشند و در بعضی استان ها همچون استان مركزی، علاوه بر دفتر نمایندگی مركز استان، دفاتر زیر مجموعه نیز در شهرستان ها فعال می باشند. همین طور هم اكنون در حدود 2 هزار نمونه خون بندناف در دفتر نمایندگی استان مركزی جمع آوری شده است كه با عنایت به عدم اطلاع كافی جامعه استان مركزی از مزیت سلول های بنیادی، این رقم از میانگین سطح ذخیره سازی شده در كشور كمتر است.
مدیر توسعه محصولات شركت بن یاخته های رویان كشور با اشاره به اینكه هر ساله از تمامی دفاتر نمایندگی سراسر كشور بازدید می شود، اظهار داشت: طی این بازدیدها میزان انطباق عملكرد هر دفتر با معیارها و استانداردهای بین المللی سنجیده می شود كه خوشبختانه دفتر نمایندگی استان مركزی نیز از حیث ارائه كیفی خدمات در سطح قابل قبولی قرار دارد و در سال های گذشته نیز یكی دو مرتبه بعنوان دفتر نمایندگی برتر انتخاب شده است.
وی از آمادگی این مركز برای توسعه فعالیت های خود در سطح شهرستان های كشور و در بعد بین المللی آگاهی داد و افزود: هم اكنون علاوه بر دفاتر داخل كشور، دو دفتر نمایندگی فعال در اربیل عراق و مسقط عمان فعالیت می نمایند كه ما در نظر داریم در آینده در شهر دبی امارات، شهر باكو آذربایجان، دمشق سوریه و جنوب عراق نیز دفاتر خودرا دایر نماییم.
مزدگیر با اشاره به تصمیماتی كه مركز خون بند ناف برای توسعه گردشگری سلامت و پزشكی در نظر دارد، اشاره كرد: این مركز از همان زمان شروع فعالیت های خود در سال 69 به بیماران خارجی نیز خدمات پزشكی ارائه می داد و به منظور توسعه و انسجام این بخش، دپارتمان بیماران خارجی آی پی دی( IPD ) را نیز در سال 88 راه اندازی نمود. از سال 96 مسئولیت بخش بیماران خارجی پژوهشكده رویان بر عهده بانك خون بند ناف رویان قرار گرفته است كه خوشبختانه تا همین لحظه بیشتر از 4500 بیمار از 46 كشور دنیا، برای دریافت خدمات ناباروری به مراكز پژوهشی رویان مراجعه نموده اند كه این رقم در سطح كشور و حتی سطوح بین الملی در نوع خود بی نظیر است.
مدیر توسعه محصولات شركت بن یاخته های رویان كشور اضافه كرد: برای توسعه بخش بیماران خارجی و افزایش هرچه بیشتر گردشگران سلامت، دفاتر مرزی این مركز در حال راه اندازی هستند و همین طور در كشورهای منطقه نیز به دنبال ثبت شركت هستیم تا بتوان از این طریق گردشگران سلامت را با ارائه خدمات مشاوره ای برای دریافت خدمات درمانی به داخل كشور بیاوریم. هم اكنون بطور متوسط ماهانه 50 زوج برای خدمات درمان ناباروی از سایر كشورها به دفاتر این مركز در داخل كشور بازگشت می كنند و به مجموع بیماران خارجی ما اضافه می شوند.
وی با اشاره به اینكه تحریم های اقتصادی مقابل كشور این مركز را در طول چند سال اخیر با محدودیت های مختلفی روبرو كرده است، اظهار داشت: خوشبختانه با تمهیدات بموقع مركز خون بند ناف رویان سرعت فعالیت های پژوهشی و درمانی این مركز در این مدت كم نشده است و تابحال از این حیث مشكل عملكردی نداشته ایم اما بعضی از هرینه ها به مراتب افزایش یافته اند.
مزدگیر تحریم های اقتصادی كشور را فرصتی برای افزایش جذب گردشگران سلامت و درآمدهای ارزی عنوان نمود و اظهار داشت: نوسانات ارزی اخیر كشور و كاهش هزینه های درمانی پس از تحریم سبب شد تا علاقه بیماران خارجی برای دریافت خدمات درمانی به كشور افزایش یابد؛ بدین سبب تعداد بیماران در این مدت نه تنها با كاهشی مواجه نشد، بلكه تعداد آنها افزایش نیز یافت.
مدیر توسعه محصولات شركت بن یاخته های رویان كشور با اشاره به اینكه هزینه های درمانی مركز خون بند ناف رویان برای بیماران داخلی در حدود یك هشتم كشورهای اروپایی است، افزود: الان هزینه های درمانی ناباروری در كشورهای اروپایی بین 10 تا 15 هزار دلار متغیر است كه این هزینه در كشور ما به حدود 1000 دلار كاهش می یابد؛ بدین سبب این هزینه ها برای بیماران داخلی به مراتب كمتر از كشورهای توسعه یافته است، بااینكه هنوز هم امكان دارد این مقدار به نسبت درآمد مردم كمی بالا باشد.
وی افزود: گاهی به تشخیص پزشك معالج بعضی از بیماران، پیش از شروع فرآیند درمانی بیمار باید سلول های محیطی جدا شود و در صورت نیاز این سلول های بنیادی پس از اتمام روند درمانی به بدن بیمار بازگردانده شود كه غالبا این رویه برای بیماران مقداری هزینه بر است. مركز بانك خون بند ناف رویان به منظور كاهش هزینه های درمانی این بیماران تفاهم نامه هایی را با بعضی از مراكز خیریه شهر تهران امضا نموده است كه بیمار را در تأمین هزینه های درمان یاری دهند و ما امیدواریم اینكار در سایر نقاط كشور نیز به مرور صورت گیرد.
مزدگیر اظهار نمود: ذخیره سازی سلول های بنیادین خون بند ناف، ذخیره سازی سلول های بنیادین خون ساز محیطی، ذخیره سازی سلوهای بنیادین مغز استخوان، تولید پانسمان های بیولوژیك مشتق از پرده آمنیوتیك جنینی، تولید محصولات سلولی مشتق از بافت بند ناف، ارائه خدمات تخصصی آزمایشگاهی در حوزه اچ ال ای ( HLA ) و فعالیت در حوزه گردشگری سلامت همچون خدمات پژوهشی و درمانی هستند كه این مركز ارائه می دهد. خوشبختانه غالب محصولات تولیدی این مركز تجاری سازی شده اند و تنها تولید پانسمان های بیولوژیك مشتق از پرده آمنیوتیك جنینی نیازمند ستاندن مجوز است كه پیش بینی می شود در ضمن چند ماهه آینده مجوز این محصول نیز صادر شود.
وی با اشاره به اینكه مراكز پیوند خون بند ناف از خدمات پژوهشی و درمانی مركز بانك خون بند ناف رویان استفاده می نمایند و هم اكنون خیلی از این مراكز پیوند با مركز رویان در ارتباط هستند، اضافه كرد: تا كنون 1100 پزشك زن با این مركز همكاری داشته اند و در مجموع حدود 1300 نیروی متخصص و فوق تخصص در سراسر كشور با این مجموعه همكاری دارند.
مزدگیر با تاكید بر اینكه مدیریت صحیح پروسه درمان بیمار می تواند هزینه های درمانی را كم كند، اظهار داشت: همین طور مدیریت صحیح مراكز درمانی و زنجیره تأمین نیز می تواند بعنوان یك نسخه كلی روند درمان و هزینه های ناشی از آنرا در سطح كشور بهبود بخشد. مركز رویان نیز تلاش دارد تا با كمترین هزینه، بهترین خدمات درمانی را به بیماران عرضه نماید كه خوشبختانه تا كنون از این حیث موفق عمل كرده است.
مدیر توسعه محصولات شركت بن یاخته های رویان كشور اشاره كرد: متاسفانه خیلی از بیماران مبتلا به فلج مغزی از اختلالات حركتی، تكلمی و بلع رنج می برند كه بر این اساس بزرگترین طرح كارآزمایی بالینی بیماران مبتلا به فلج مغزی با همكاری بانك خون بند ناف رویان و یكی از مراكز دانشگاهی معتبر كشور در امتداد بهبودی این بیماران انجام شده است و نتایج اولیه آن كاملا رضایت بخش بوده است. با اتمام مطالعات تكمیلی و انتشار علمی نتایج این طرح، خدمات لازم در زمینه بهبود اختلالات ناشی از بیماری فلج مغزی به مردم ارائه خواهد شد كه می تواند زمینه ساز بهبودی خیلی از بیماران باشد. همین طور هم اكنون به جز بیماری فلج مغزی، مركز درمانی رویان در 18 بیماری دیگر هم خدمات سلول درمانی را به مردم ارائه می دهد كه برای 4 بیماری مجوزهای لازم از وزارت بهداشت در این زمینه ستاندن شده و مابقی نیز در شرف صدور مجوز هستند.
وی رعایت استانداردهای سخت گیرانه و مطابق با معیارهای روز دنیا و روند طولانی ستاندن مجوزهای مربوطه را از اصلی ترین چالش های توسعه علوم در حوزه بیولوژی و امور كلینیكی عنوان نمود و اضافه كرد: معمولا از زمان بیان یك ایده تا اجرا شدن آن بطور متوسط بین 5 تا 15 سال زمان می برد و همین سوژه توسعه این علوم را زمانبر و گاها با چالش مواجه كرده است. البته وجود این استانداردهای سخت گیرانه لازمه كار هستند و بدون دستیابی به آنها توسعه این علوم به نحو مطلوب ممكن نیست.
مزدگیر بر اهمیت نقش رسانه در افزایش آگاهی عمومی مردم از مزیت استفاده از سلول های بنیادی اصرار كرد و اظهار داشت: از آنجاكه طیف وسیعی از مخاطبین ما پزشكان و متخصصین هستند، همایش های علمی متنوعی به صورت مستمر در امتداد افزایش سطح آگاهی متخصصین در سطح كشور از طرف مركز رویان برگزار می گردد كه این آمادگی وجود دارد تا در استان مركزی نیز با همكاری جهاد دانشگاهی و دانشگاه علوم پزشكی این همایش ها برگزار شوند. خدمات مشاوره بانك خون بند ناف كاملا بلاعوض هستند و بر این اساس ما به زوجینی كه در شرف بچه دار شدن هستند پیشنهاد می نماییم تا در صورت تمایل از این خدمات مشاوره ای استفاده كنند.
وی افزود: با عنایت به امكانات محدود مناطق روستایی، متاسفانه هنوز این مراكز مشاور به صورت جدی به نقاط روستایی ورود پیدا نكرده اند، اما این امكان برای مردم این نواحی وجود دارد كه به صورت تلفنی و كاملا بلاعوض از این خدمات بهره ببرند.

منبع: