یک مسئول در رویان خبر داد: انجام بزرگترین طرح کارآزمایی بالینی بیماران مبتلا به فلج مغزی

به گزارش ربات کشاورز مدیر توسعه محصولات شرکت بن یاخته های رویان، از انجام بزرگترین طرح کارآزمایی بالینی بیماران مبتلا به فلج مغزی با همکاری بانک خون بند ناف رویان و یکی از مراکز دانشگاهی معتبر کشور آگاهی داد و اظهار داشت: با اتمام مطالعات تکمیلی و انتشار علمی نتایج این طرح، خدمات لازم در زمینه بهبود اختلالات ناشی از بیماری فلج مغزی به مردم ارائه خواهد شد که می تواند زمینه ساز بهبودی خیلی از بیماران باشد.
اشکان مزدگیر در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه بانک خون بند ناف رویان از سال ۱۳۸۴ با همت مرحوم دکتر کاظمی آشتیانی در پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی افتتاح شده است، اظهار نمود: این مرکز بعنوان تنها بانک خون بند ناف فامیلی در کشور و بزرگترین بانک خون بند ناف در خاورمیانه، تابحال بیشتر از ۱۱۵ هزار نمونه خون بند ناف از سراسر کشور را در بانک خون بند ناف رویان ذخیره سازی کرده است و فعالیت های خودرا مطابق با معیارها و استانداردهای بین المللی انجام می دهد.
وی افزود: خون بند ناف برای درمان بیشتر از ۸۰ نوع بیماری لاعلاج یا صعب العلاج پتانسیل استفاده دارد که همچون آنها می توان به انواع بیماری هایی با منشاء خونی مانند انواع سرطان های خون، بیماری نقص سیستم ایمنی، تالاسمی ها و بیماری هایی با منشاء عصبی مانند سی پی، اوتیسم و پارکینسون اشاره نمود. همچنین کارآزمایی بالینی هایی زیادی در سطح دنیا و کشور در زمینه درمان خیلی از بیماری های دیگر مانند انواع دیابت ها از این طریق، در حال انجام می باشد که امیدواریم نتایج این تحقیقات بزودی منتشر شود و بیماران بتوانند از آنها استفاده کنند.
مزدگیر اضافه کرد: این مرکز در ابتدای فعالیت خود علاوه بر انجام پژوهش های مربوطه در شهر تهران، دفاتر نمایندگی خودرا در سراسر کشور نیز افتتاح کرده است و دفتر نمایندگی این مرکز در استان مرکزی نیز جزو نخستین دفاتری است که در سال ۱۳۸۷ به بهره برداری رسیده است. الان دفاتر نمایندگی این مرکز در ۳۱ استان کشور فعال می باشند و در بعضی استان ها همچون استان مرکزی، علاوه بر دفتر نمایندگی مرکز استان، دفاتر زیر مجموعه نیز در شهرستان ها فعال می باشند. همین طور هم اکنون در حدود ۲ هزار نمونه خون بندناف در دفتر نمایندگی استان مرکزی جمع آوری شده است که با عنایت به عدم اطلاع کافی جامعه استان مرکزی از مزیت سلول های بنیادی، این رقم از میانگین سطح ذخیره سازی شده در کشور کمتر است.
مدیر توسعه محصولات شرکت بن یاخته های رویان کشور با اشاره به اینکه هر ساله از تمامی دفاتر نمایندگی سراسر کشور بازدید می شود، اظهار داشت: طی این بازدیدها میزان انطباق عملکرد هر دفتر با معیارها و استانداردهای بین المللی سنجیده می شود که خوشبختانه دفتر نمایندگی استان مرکزی نیز از حیث ارائه کیفی خدمات در سطح قابل قبولی قرار دارد و در سال های گذشته نیز یکی دو مرتبه بعنوان دفتر نمایندگی برتر انتخاب شده است.
وی از آمادگی این مرکز برای توسعه فعالیت های خود در سطح شهرستان های کشور و در بعد بین المللی آگاهی داد و افزود: هم اکنون علاوه بر دفاتر داخل کشور، دو دفتر نمایندگی فعال در اربیل عراق و مسقط عمان فعالیت می نمایند که ما در نظر داریم در آینده در شهر دبی امارات، شهر باکو آذربایجان، دمشق سوریه و جنوب عراق نیز دفاتر خودرا دایر نماییم.
مزدگیر با اشاره به تصمیماتی که مرکز خون بند ناف برای توسعه گردشگری سلامت و پزشکی در نظر دارد، اشاره کرد: این مرکز از همان زمان شروع فعالیت های خود در سال ۶۹ به بیماران خارجی نیز خدمات پزشکی ارائه می داد و به منظور توسعه و انسجام این بخش، دپارتمان بیماران خارجی آی پی دی( IPD ) را نیز در سال ۸۸ راه اندازی نمود. از سال ۹۶ مسئولیت بخش بیماران خارجی پژوهشکده رویان بر عهده بانک خون بند ناف رویان قرار گرفته است که خوشبختانه تا همین لحظه بیشتر از ۴۵۰۰ بیمار از ۴۶ کشور دنیا، برای دریافت خدمات ناباروری به مراکز پژوهشی رویان مراجعه نموده اند که این رقم در سطح کشور و حتی سطوح بین الملی در نوع خود بی نظیر است.
مدیر توسعه محصولات شرکت بن یاخته های رویان کشور اضافه کرد: برای توسعه بخش بیماران خارجی و افزایش هرچه بیشتر گردشگران سلامت، دفاتر مرزی این مرکز در حال راه اندازی هستند و همین طور در کشورهای منطقه نیز به دنبال ثبت شرکت هستیم تا بتوان از این طریق گردشگران سلامت را با ارائه خدمات مشاوره ای برای دریافت خدمات درمانی به داخل کشور بیاوریم. هم اکنون بطور متوسط ماهانه ۵۰ زوج برای خدمات درمان ناباروی از سایر کشورها به دفاتر این مرکز در داخل کشور بازگشت می کنند و به مجموع بیماران خارجی ما اضافه می شوند.
وی با اشاره به اینکه تحریم های اقتصادی مقابل کشور این مرکز را در طول چند سال اخیر با محدودیت های مختلفی روبرو کرده است، اظهار داشت: خوشبختانه با تمهیدات بموقع مرکز خون بند ناف رویان سرعت فعالیت های پژوهشی و درمانی این مرکز در این مدت کم نشده است و تابحال از این حیث مشکل عملکردی نداشته ایم اما بعضی از هرینه ها به مراتب افزایش یافته اند.
مزدگیر تحریم های اقتصادی کشور را فرصتی برای افزایش جذب گردشگران سلامت و درآمدهای ارزی عنوان نمود و اظهار داشت: نوسانات ارزی اخیر کشور و کاهش هزینه های درمانی پس از تحریم سبب شد تا علاقه بیماران خارجی برای دریافت خدمات درمانی به کشور افزایش یابد؛ بدین سبب تعداد بیماران در این مدت نه تنها با کاهشی مواجه نشد، بلکه تعداد آنها افزایش نیز یافت.
مدیر توسعه محصولات شرکت بن یاخته های رویان کشور با اشاره به اینکه هزینه های درمانی مرکز خون بند ناف رویان برای بیماران داخلی در حدود یک هشتم کشورهای اروپایی است، افزود: الان هزینه های درمانی ناباروری در کشورهای اروپایی بین ۱۰ تا ۱۵ هزار دلار متغیر است که این هزینه در کشور ما به حدود ۱۰۰۰ دلار کاهش می یابد؛ بدین سبب این هزینه ها برای بیماران داخلی به مراتب کمتر از کشورهای توسعه یافته است، بااینکه هنوز هم امکان دارد این مقدار به نسبت درآمد مردم کمی بالا باشد.
وی افزود: گاهی به تشخیص پزشک معالج بعضی از بیماران، پیش از شروع فرآیند درمانی بیمار باید سلول های محیطی جدا شود و در صورت نیاز این سلول های بنیادی پس از اتمام روند درمانی به بدن بیمار بازگردانده شود که غالبا این رویه برای بیماران مقداری هزینه بر است. مرکز بانک خون بند ناف رویان به منظور کاهش هزینه های درمانی این بیماران تفاهم نامه هایی را با بعضی از مراکز خیریه شهر تهران امضا نموده است که بیمار را در تأمین هزینه های درمان یاری دهند و ما امیدواریم اینکار در سایر نقاط کشور نیز به مرور صورت گیرد.
مزدگیر اظهار نمود: ذخیره سازی سلول های بنیادین خون بند ناف، ذخیره سازی سلول های بنیادین خون ساز محیطی، ذخیره سازی سلوهای بنیادین مغز استخوان، تولید پانسمان های بیولوژیک مشتق از پرده آمنیوتیک جنینی، تولید محصولات سلولی مشتق از بافت بند ناف، ارائه خدمات تخصصی آزمایشگاهی در حوزه اچ ال ای ( HLA ) و فعالیت در حوزه گردشگری سلامت همچون خدمات پژوهشی و درمانی هستند که این مرکز ارائه می دهد. خوشبختانه غالب محصولات تولیدی این مرکز تجاری سازی شده اند و تنها تولید پانسمان های بیولوژیک مشتق از پرده آمنیوتیک جنینی نیازمند ستاندن مجوز است که پیش بینی می شود در ضمن چند ماهه آینده مجوز این محصول نیز صادر شود.
وی با اشاره به اینکه مراکز پیوند خون بند ناف از خدمات پژوهشی و درمانی مرکز بانک خون بند ناف رویان استفاده می نمایند و هم اکنون خیلی از این مراکز پیوند با مرکز رویان در ارتباط هستند، اضافه کرد: تا کنون ۱۱۰۰ پزشک زن با این مرکز همکاری داشته اند و در مجموع حدود ۱۳۰۰ نیروی متخصص و فوق تخصص در سراسر کشور با این مجموعه همکاری دارند.
مزدگیر با تاکید بر اینکه مدیریت صحیح پروسه درمان بیمار می تواند هزینه های درمانی را کم کند، اظهار داشت: همین طور مدیریت صحیح مراکز درمانی و زنجیره تأمین نیز می تواند بعنوان یک نسخه کلی روند درمان و هزینه های ناشی از آنرا در سطح کشور بهبود بخشد. مرکز رویان نیز تلاش دارد تا با کمترین هزینه، بهترین خدمات درمانی را به بیماران عرضه نماید که خوشبختانه تا کنون از این حیث موفق عمل کرده است.
مدیر توسعه محصولات شرکت بن یاخته های رویان کشور اشاره کرد: متاسفانه خیلی از بیماران مبتلا به فلج مغزی از اختلالات حرکتی، تکلمی و بلع رنج می برند که بر این اساس بزرگترین طرح کارآزمایی بالینی بیماران مبتلا به فلج مغزی با همکاری بانک خون بند ناف رویان و یکی از مراکز دانشگاهی معتبر کشور در امتداد بهبودی این بیماران انجام شده است و نتایج اولیه آن کاملا رضایت بخش بوده است. با اتمام مطالعات تکمیلی و انتشار علمی نتایج این طرح، خدمات لازم در زمینه بهبود اختلالات ناشی از بیماری فلج مغزی به مردم ارائه خواهد شد که می تواند زمینه ساز بهبودی خیلی از بیماران باشد. همین طور هم اکنون به جز بیماری فلج مغزی، مرکز درمانی رویان در ۱۸ بیماری دیگر هم خدمات سلول درمانی را به مردم ارائه می دهد که برای ۴ بیماری مجوزهای لازم از وزارت بهداشت در این زمینه ستاندن شده و مابقی نیز در شرف صدور مجوز هستند.
وی رعایت استانداردهای سخت گیرانه و مطابق با معیارهای روز دنیا و روند طولانی ستاندن مجوزهای مربوطه را از اصلی ترین چالش های توسعه علوم در حوزه بیولوژی و امور کلینیکی عنوان نمود و اضافه کرد: معمولا از زمان بیان یک ایده تا اجرا شدن آن بطور متوسط بین ۵ تا ۱۵ سال زمان می برد و همین سوژه توسعه این علوم را زمانبر و گاها با چالش مواجه کرده است. البته وجود این استانداردهای سخت گیرانه لازمه کار هستند و بدون دستیابی به آنها توسعه این علوم به نحو مطلوب ممکن نیست.
مزدگیر بر اهمیت نقش رسانه در افزایش آگاهی عمومی مردم از مزیت استفاده از سلول های بنیادی اصرار کرد و اظهار داشت: از آنجاکه طیف وسیعی از مخاطبین ما پزشکان و متخصصین هستند، همایش های علمی متنوعی به صورت مستمر در امتداد افزایش سطح آگاهی متخصصین در سطح کشور از طرف مرکز رویان برگزار می گردد که این آمادگی وجود دارد تا در استان مرکزی نیز با همکاری جهاد دانشگاهی و دانشگاه علوم پزشکی این همایش ها برگزار شوند. خدمات مشاوره بانک خون بند ناف کاملا بلاعوض هستند و بر این اساس ما به زوجینی که در شرف بچه دار شدن هستند پیشنهاد می نماییم تا در صورت تمایل از این خدمات مشاوره ای استفاده کنند.
وی افزود: با عنایت به امکانات محدود مناطق روستایی، متاسفانه هنوز این مراکز مشاور به صورت جدی به نقاط روستایی ورود پیدا نکرده اند، اما این امکان برای مردم این نواحی وجود دارد که به صورت تلفنی و کاملا بلاعوض از این خدمات بهره ببرند.

منبع: