در نشست روسای جهاددانشگاهی و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران تاكید شد گسترش تكنولوژی سامانه ارتباطات هوشمند خودرویی، استقبال از ایجاد یك مجموعه فناورانه

به گزارش ربات كشاورز نشست مشترك روسای جهاددانشگاهی و سازمان گسترش صنایع و نوسازی ایران (ایدرو) با تاكید بر گسترش همكاریهای فناورانه برگزار گردید.
به گزارش ربات كشاورز به نقل از ایسنا، در این نشست دكتر حمیدرضا طیبی، رئیس جهاددانشگاهی بیان كرد: از گذشته دور با ایدرو در صنایع نوین و پیشرفته همكاری داشته ایم؛ پژوهشگاه رویان و پژوهشگاه ابن سینای جهاددانشگاهی و قسمت فنی ـ مهندسی این نهاد با بستن قراردادهایی، تجاری سازی فناورانه را با سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران انجام داده اند.
وی با اشاره به الگوی شركت هایی مانند زیمنس در دنیا، اظهار داشت: باید از تجربه های موفق در دنیا برای ایجاد یك مجموعه بزرگ در زمینه فناورانه و تجاری سازی آن بهره ببریم؛ مجموعه ای كه خود تولید فناوری كند و نهادی فناورانه با ساختی صنعتی باشد.
طیبی با عنایت به زمینه های همكاری بین جهاددانشگاهی و ایدرو، تشریح كرد: این نهاد در زمینه UPS های صنعتی در صنایع مختلف، الكتروموتورهای دور متغیر، فناوری های مربوط به مترو و سیستم رانش آن، انتقال تكنولوژی در زمینه مبدل كنترل دور موتور، نمك زدایی از نفت خام، دكل های حفاری، بازوهای بارگیری نفت خام، مته های حفاری، فرستنده های رادیویی، كنترل تردد و دسترسی و… توانایی ارائه محصولات و تجاری سازی آنرا دارا است.
رییس جهاددانشگاهی با معرفی تكنولوژی به روز سامانه ارتباطات هوشمند خودرویی، اظهار نمود: دانش فنی این فناوری را بومی كردیم و از سال ۱۳۹۳ آماده تجاری سازی آن هستیم؛ اما این مسئله احتیاج به همراهی خودروسازان دارد كه تا به امروز میسر نشده است و احتیاج به حمایت سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران دارد.
ارایه یك نقشه راه مشخص برای ایجاد یك مجموعه ی فناورانه
در ادامه، دكتر محمدباقر عالی، رئیس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، جهاددانشگاهی را یكی از داشته های جمهوری اسلامی ایران توصیف كرد و اظهار داشت: هرجا نیاز باشد از توانایی هایی این نهاد بهره مند می شویم و به شخصه در تجربه اجرایی ربع قرن خود، از فعالیت های جهاددانشگاهی اطلاع دارم و از آن بهره برده ام.
وی با اشاره به تكنولوژی های نوین و اهمیت استارت آپ ها در این زمان، بیان كرد: كسب وكارهای نوپا باید به محیط رشد خود توجه نمایند تا شكست نخورند.
عالی با استقبال از پیشنهاد رئیس جهاددانشگاهی درباره ایده راه اندازی یك شركت فناورانه به روز مانند زیمنس آلمان، اظهار نمود: با كلیات این ایده موافق و آماده ی تشكیل یك كمیته ی مشترك از همكاران دوطرف برای پیگیری آن هستیم؛ البته باید یك نقشه راه كاملا مشخص و تقسیم وظایف شفاف با یك هویت حقوقی مناسب برای این طرح تعریف كرد.
رییس هیات عامل ایدرو افزود: این ایده، برای سالی كه مزین به نام گذاری رونق تولید است، ایده ی بسیار درستی است و در جهت پشتیبانی از نهضت ساخت داخل و بستر فراهم شده ی كشور در این سال است.
وی اضافه كرد: در پروژه دستیابی به دانش فنی غشای اسمز معكوس (ممبران) و طراحی سامانه ارتباطات هوشمند خودرویی (CVT) هم آماده ادامه همكاری با جهاددانشگاهی هستیم؛ در زمینه انعقاد دو تفاهم نامه و همكاری در شهرك كاوش ایدرو هم آمادگی خویش را اعلام می نماییم.
بنا بر اعلام روابط عمومی جهاددانشگاهی، در انتها مقرر شد، كمیته ای مشترك از جهاددانشگاهی و ایدرو، زمینه های همكاری بیان شده در این جلسه را پیگیری كنند.