رئیس جهاددانشگاهی استان زنجان اعلام كرد: ارائه الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی برای زنان سرپرست خانوار

ربات كشاورز: رئیس جهاددانشگاهی استان زنجان، از اجرای طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار مبتنی بر الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی آگاهی داد.
كامران جعفری در گفت و گو با ایسنا، در ارتباط با طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار مبتنی بر الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی، اظهار نمود: مراحل اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی شامل شناسایی مزیت ها و فرصت ها، توانمندسازی متقاضیان مشاغل خانگی و اتصال متقاضیان به بازار است.
این مسئول افزود: این طرح با مشاركت معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری بعنوان كارفرما، وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی بعنوان ناظر و جهاددانشگاهی بعنوان مجری، اجرا می شود.
وی با اشاره به خاصیت متقاضیان این فرد، اظهار داشت: متقاضی فردی است دارای مهارت خوب، متوسط و یا بدون مهارت خاص، در یك رشته شغلی كه برای ایجاد كسب و كار خانگی نسبت به ثبت نام در سامانه اقدام می كند كه در این طرح اولویت با زنان سرپرست خانوار زیر 55 سال، كه تحت حمایت هیچ سازمانی نیستند، است.
جعفری با اشاره به اینكه متقاضیان در چهار گروه دسته بندی می شوند، اضافه كرد: این شرایط شامل بانوانی كه همسرشان فوت كرده، بانوان مطلقه، بانوان مجرد (خودسرپرست) و بانوان بدسرپرست (بانوانی كه همسر از كار افتاده، زندانی، معتاد و معلول دارند)، است.
رئیس جهاددانشگاهی استان زنجان، اتصال به بازار را خاصیت بارز طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار مبتنی بر الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی دانست و اشاره كرد: برمبنای برنامه ریزی این طرح در چهار فاز اجرا می شود كه فاز اول مربوط به شناسایی و ارزیابی اولیه متقاضیان است و از بین 289 نفر متقاضی معرفی شده در استان فقط 42 واجد شرایط بودند و در فاز دوم نیز پشتیبانان طرح معرفی می گردند.
وی تصریح كرد: استعدادسنجی و توانمندسازی متقاضیان، فاز سوم اجرای این طرح است كه در آن كارگاه های آموزشی و تخصصی برمبنای استانداردهای موجود برگزار شده و به متقاضیان مشاوره های مورد نیاز ارائه می شود و در فاز چهارم كه اتصال به بازار است محصولات استاندارد تولید شده و كمیت و كیفیت آن ارتقا می یابد و علاوه بر اینكه برندسازی برای محصولات انجام می شود، برای فروش محصولات نیز تضمین ارائه می شود.
این مسئول اشاره كرد: قالیبافی، فیروزه كوبی و قلم زنی روی مس و تولید پوشاك عناوین اولویت های شغلی در نظر گرفته شده در استان زنجان است كه با عنایت به مزیت های نسبی تولید استان در نظر گرفته شده است.
به گزارش ربات كشاورز به نقل از ایسنا، الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی برای زنان سرپرست خانوار با هدف ایجاد اشتغال برای 6000 نفر از زنان سرپرست خانوار در 23 استان آذربایجان شرقی، اردبیل، اصفهان، ایلام، بوشهر، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، زنجان، سمنان، قزوین، قم، كهگیلویه و بویراحمد، گلستان، گیلان، مازندران، مركزی، همدان، یزد، سیستان و بلوچستان و… اجرا می شود.

منبع: