توسط انگلستان؛ کوچکترین ماه نورد دنیا ۲۰۲۱ به ماه می رود

ربات کشاورز: انگلیس می خواهد یک ماه نورد ۱.۵ کیلوگرمی را در ۲۰۲۱ میلادی به ماه بفرستد. این ماه نورد بجای چرخ، چهار پا دارد و کوچکترین ماه نورد دنیا بشمار می رود.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از اسکای نیوز، اولین ماهنورد انگلیس و البته کوچکترین ماه نورد جهان در سال ۲۰۲۱ میلادی به آسمان پرتاب می شود.
این ماه نورد کوچک که فقط یک و نیم کیلوگرم وزن دارد در یکی از ماموریت های ناسا به سطح ماه ارسال می شود. ماه نورد مذکور بجای چرخ دارای چهارپا است و می تواند به بخش هایی از ماه نفوذ کند که لندرهای دیگر قادر به بررسی آن نبوده اند.
در صورتی که این ماه نورد بطور موفقیت آمیز روی ماه فرود بیاید، انگلیس نیز در کنار آمریکا، روسیه و چین جزو کشورهای خواهد بود که ماه نورد به این سیاره فرستاده اند.
ماه نورد مذکور توسط شرکت اسپیس بیت ساخته شده است. مدیر ارشد این شرکت می گوید: هدف ما از رفتن به ماه بررسی تمام سطح سیاره است. این در شرایطی است که در ماه می ناسا اعلام نمود استودیو روباتیک، یکی از شرکت های است که برای ساخت لندرهای ماه سرمایه دریافت کرده است.
لندر آستروباتیک به نام پرگرین می تواند ۱۴ ابزار ناسا و همین طور ۱۴ محموله باری شرکای دیگر همچون اسپیس بیت را به ماه ببرد. پیش بینی می شود این لندر در جولای ۲۰۲۱. یک میلادی به آسمان برود و ماه نورد انگلیسی از زیر آن روی سطح ماه آزاد می شود.
در مرحله بعد ماه نورد انگلیسی در سطح ماه حرکت و اطلاعات اکتشافی را جمع آوری می کند. ماه نورد اسپیس بیت دارای دو دوربین است و بدین سان می تواند از خود سلفی بگیرد.
پاهای ماه نورد به این ابزار کمک می نماید هنگام اکتشاف سطح و حرکت در مناطق با شیب تند یا صخره ای شبیه انسان رفتار کند. کاوشگر اسپیس بیت می تواند در مقابل دمای ۱۳۰ درجه سانتی گراد تا ۱۳۰- درجه سانتیگراد در شب مقاومت کند و مدت ماموریت آن یک روز ماه یعنی حدود ۲ هفته است. بعد از آن شب در ماه شروع می شود و این کاوشگر یخ می زند.

منبع: