رئیس جهاد دانشگاهی مطرح كرد تشویق دانشجویان به فعالیت های اجتماعی

به گزارش ربات كشاورز رئیس جهاد دانشگاهی با تاكید بر ضرورت تشویق دانشجویان به فعالیت های اجتماعی از جانب سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی اظهار داشت: تمام فعالیت های فرهنگی دانشگاه ها باید ذیل شعب سازمان دانشجویان در دانشگاه ها قرار گیرد اما این مورد محقق نشده است.
به گزارش ربات كشاورز به نقل از ایسنا، حمیدرضا طیبی در چهارمین گردهمایی مدیران اجرایی شعب سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی كه امروز (چهارشنبه، ۱۷ مهر) به مناسبت بیست و یكمین سالگرد سازمان دانشجویان در سازمان فعالیت های قرآنی دانشگاهیان كشور برگزار شد، با بیان این كه از سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی توقع داریم كانال ارتباطی جهاد دانشگاهی با دانشجویان باشد، اظهار داشت: همینطور انتظار داریم این سازمان با هدف فرهنگ سازی و نقد مسائل و مشكلات كشور دانشجویان را به فعالیت های اجتماعی تشویق كند.
وی با تاكید بر آن كه بحث های فرهنگ سازی و گفت و گو باید بعنوان فعالیت های شاخص سازمان دانشجویان به شكل جدی تر دنبال شود، اظهار داشت: این مورد كه دانشجویان مسائل كشور را به صورت علمی و دقیق بررسی نمایند حسرت برانگیز است و باید تلاش نماییم دانشجویان از جناح های سیاسی با دیدگاه های مختلف در مراسم ها شركت نمایند.
رئیس جهاد دانشگاهی یكی از كارهای خوبی كه این نهاد توانسته برای دانشجویان انجام دهد را آشنا كردن آنها با فعالیت های در رابطه با زمینه های كاری آینده عنوان نمود و اظهار داشت: دانشجویان با انجام فعالیت های اجتماعی برای آینده كاری خود هدایت شده و به همكاری با جهاد دانشگاهی ترغیب می شوند كه البته در زمینه همكاری این دانشجویان با جهاد چندان خوب پیش نرفتیم.
طیبی همینطور اظهار نمود: بارها خدمت معاونین فرهنگی گفته ام كه تمام فعالیت های فرهنگی در دانشگاه ها باید ذیل یك اسم یعنی سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی صورت گیرد اما معاونان نتوانستند چنین چیزی را محقق كنند.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینكه ماده دوم اهداف جهاد دانشگاهی دو بخش دارد و یك بخش آن تحقیقات و فناوری و بخش دیگر فرهنگ است، اظهار داشت: در جهاد نمی خواهیم انسان های تك بعدی تربیت نماییم و میزان فعالیتی كه به فرهنگ اختصاص داده شده بسیار مهم می باشد.
رئیس جهاد دانشگاهی با اشاره به اینكه محدودیت های بودجه ای به مفهوم بی توجهی به فرهنگ نیست، اظهار نمود: بعنوان یك مهندس عدم استقبال از بهترین كارهای فناورانه را هم به فرهنگ مرتبط می دانم. البته مشخص نیست كه فرهنگ را در كدام یك از بخش های جامعه باید اصلاح نماییم ؛ خانواده، مدرسه، دانشگاه یا در مسئولانی كه حرف و عمل آنها یكی نیست.
طیبی اضافه كرد: واحدها در حوزه پژوهش و فناوری خودشان برای دریافت بودجه تلاش كردند. آنها بر مبنای نیاز كشور تلاش می كنند و تحت حمایت مقام معظم رهبری قرار گرفتند.
وی پیشنهاد تشكیل اتاق فكر و برگزاری مناظرات دانشجویی را از اقدامات خوب سازمان دانشجویان در حوزه فرهنگ دانست و اظهار داشت: در جوانی كه به دانشگاه آمده فرهنگ شكل گرفته و نمی توان كارهای عجیب و غریبی كرد، اما از سازمان دانشجویان انتظار داریم با ابداعات نو دست به فرهنگ سازی بزند.

طراحی سامانه عضو گیری و راهبری اعضا و كانون ها در دستور كار
مهدی كاظمی، رئیس سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی هم در این گردهمایی به سخنرانی درباره تشكیلات دانشجویی مجموعه ۳۶ شعب این سازمان پرداخت و با اشاره به این كه سازمان دانشجویان بیست و یكمین سالگرد خویش را پشت سر می گذارد، اظهار داشت: در جلسه امروز و ضمن گردهمایی مدیران اجرایی پیشنهادی از جانب شعب مشهد سازمان دانشجویان در خصوص برگزاری جشنواره رقابتی بین مجموعه ها، شعب و تشكل های دانشجویی داده شد و همینطور بنا شد تا پیشنهاد آئین نامه ساختار تشكیلات دانشجویی به شورای مركزی داده شود.
وی با بیان این كه در حال طراحی سامانه عضو گیری و راهبری اعضا و كانون ها هستیم و فردا هم كارگاهی در حوزه شخصیت شناسی برگزار خواهیم كرد به عرضه نكاتی درباره تشكیلات دانشجویی این سازمان پرداخت.
رئیس سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی اظهار داشت: پنج واحد و مجموعه تربیت مدرس، كرمانشاه، كهگیلویه و بویر احمد، صنعتی شریف و دانشگاه علم و فرهنگ فاقد شعب سازمان دانشجویان هستند و دانشگاه هنر، خراسان شمالی و البرز درخواست شعبه دادند.
كاظمی حوزه فعالیت كانون های دانشجویی را فعالیت های اجتماعی، فرهنگ و اندیشه، گفت و گو و مناظره، محیط زیست، كتاب و كتابخوانی، ورزش و سلامت، دینی و قرآنی، محرومیت زدایی، ادبی و هنری عنوان نمود و خاطرنشان كرد: سال قبل ۵۰ هزار نفر از ورودی های جدید دانشگاه ها عضو گیری كردیم.
ادامه دارد…