توسط محققان کشور؛ دستگاه نوار قلب ۱۲ کاناله تولید شد

به گزارش ربات کشاورز محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید دستگاه نوار قلب ۱۲ کاناله شدند.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از معاونت علمی و فناوری، در بررسی کمبودها و جستجو برای پایش نیازهای بخش های مختلف طبیعی است که مبحث مهمی مانند سلامت مردم و درمان عمومی دارای اولویت بالاتری باشد.
دستگاه نوار قلب پیشرفته و دارای کاربری های به روز، همچون محصولاتی است که تقریباً هر مرکز بیمارستانی و درمانی در کشور به آن نیاز دارد. مسائلی مانند نوسانات نرخ ارز و یا محدودیت در واردات می تواند در روند همیشگی واردات اختلال ایجاد کند.
نوار قلب در تعریف پزشکی به تغییرات پتانسیل الکتریکی ناشی از تحریک عضله قلب گفته می شود که دستگاه ثبت کننده آن یعنی الکتروکاردیوگراف به مرور پیشرفت کرد و اطلاعات پیشرفته تری از وضعیت عمومی بیمار در اختیار تیم درمانی قرار داد.
حمیدرضا خردیان مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان تولیدکننده این دستگاه اظهار داشت: در کشور انواع مختلفی از دستگاه نوار قلب تولید می شود که شرکت ما هم جزء تولید کنندگان انبوه، مدل ۶ کاناله این دستگاه به حساب می آید. اما با عنایت به برخی اختلالات پیش آمده در جریان واردات و افزایش قیمت بالای نمونه وارداتی، این نیاز جدی در داخل احساس شد که باید نمونه پیشرفته آن که نوع ۱۲ کاناله است به صورت کامل در داخل تولید شود.
وی اضافه کرد: دستگاه نوار قلب ۱۲ کاناله، یک محصول ایرانی است که توانسته با حمایت های مادی و معنوی معاونت علمی و فناواری ریاست جمهوری آزمایش های کنترل کیفیت را با موفقیت پشت سر بگذارد.
خردیان درباره این طرح کلان ملی فناورانه تصریح کرد: ما در ابتدا آنرا در اختیار چند مرکز درمانی قرار دادیم و بازخوردی که از کادر درمان گرفتیم بسیار امید بخش بود. پرینتی که این دستگاه از وضعیت قلب بیمار می گیرد از نظر فنی بگونه ای است که به پزشک کمک نماید به شیوه آسان تر و بهتری روند تشخیص و معاینات پزشکی را انجام دهد.
به گفته این فعال فناور، دستگاه نوار قلب دستگاهی نیست که مرکز درمانی به خاطر مشکل در واردات یا هر مساله ای دیگری به صورت موقت نبود آنرا نادیده بگیرد، بلکه در حوزه پزشکی کالای بسیار استراتژیک است که حتما باید با کیفیت منطبق با استاندارد در داخل کشور تولید شود و نگرانی از بابت تامین آن وجود نداشته باشد.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان ضمن تاکید بر مزیت های رقابتی افزود: محصول چینی موجود در بازار حداقل ۲۵ میلیون تومان قیمت دارد و نمونه ایرانی بعد از تولید انبوه حداکثر با قیمت ۱۵ میلیون تومان به دست مصرف کننده خواهد رسید. البته نمونه های وارداتی با کیفیت تر از انواع چینی قیمت بالاتری دارد. ما امیدوار هستیم بعد از رسیدن به مرحله تولید انبوه نه تنها خیال مسئولین درمان کشور را از جهت تولید این محصول مهم راحت نماییم، بلکه از همان ابتدا کشورهای همسایه را بعنوان مقاصد صادراتی در نظر بگیریم.
وی افزود: یک نمونه به کشور عراق ارسال کردیم و استقبالی که از آن شد، تیم تحقیق شرکت را بسیار دلگرم کرد، چونکه با عنایت به تفاوت فاحش قیمت و کیفیت مشابه با نمونه های غربی، چند بیمارستان عراقی برای خرید به شدت ابراز علاقه کردند.