کشف سریع رگ برآمدگی مغز با هوش مصنوعی

به گزارش ربات کشاورز یک شرکت ژاپنی ابزار هوش مصنوعی جدیدی ابداع کرده که قادر به شناسایی سریع موارد رگ برآمدگی در مغز انسان است.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از فست کمپانی، با استفاده از این ابزار هوش مصنوعی، پیش از آنکه بیمار مذکور شرایط حادی پیدا کند می توان آنرا درمان کرد.
بیماری آنوریسم یا رگ برآمدگی عبارت است از بزرگ شدن یا بیرون زدگی دیواره یک سرخرگ در اثر ضعف دیواره آن که معمولا به دلیل فشار خون بالا به وجود می آید. وقوع این مشکل در سرخرگ های تغذیه کننده مغز سبب ضعف، فلج یا کرختی، درد پشت چشم، تغییر بینایی یا نابینایی نسبی و مساوی نبودن اندازه مردمک ها می شود. در شرایط حاد این مشکل به پارگی رگ ها، سکته مغزی و مرگ می انجامد.
تا به حال هیچ روش قطعی برای شناسایی زودهنگام این بیماری مهلک وجود نداشته است، اما ابزار هوش مصنوعی شرکت ژاپنی ال پیکسل که ای آی آر ال نام دارد، شرایط را در این زمینه تغییر داده است. ابزار مذکور با دریافت تصاویر ام آر آی مغز، تحلیل آنرا آغاز می کند و نتیجه قطعی را ظرف مدت حداکثر ده روز عرضه می کند.
برای تغذیه اولیه ابزار مورد اشاره از بیشتر از هزار تصویر مربوط به بیماری برآمدگی استفاده شده است. دقت این ابزار هوش مصنوعی که چهار دانشگاه ژاپنی در تولید و طراحی آن مشارکت داشته اند ۹۳ درصد است.