زباله ای که می تواند ۸۰ بیماری را درمان کند

به گزارش ربات کشاورز ایسنا/بوشهر مسئول مرکز خون بند ناف موسسه رویان استان بوشهر می گوید با انجماد خون بند ناف نوزاد و نگهداری آن می توان بیشتر از ۸۰ نوع بیماری همچون سرطان خون، تالاسمی، کم خونی های مادرزادی و یا نقص سیستم ایمنی را درمان کرد.
به گزارش ایسنا، جواد پرویزی نژاد در نشست آموزشی معرفی و مزایای مرکز خون بندناف با حضور مسؤلان مراکز خدمات جامع سلامت و واحدهای ستادی شبکه بهداشت و درمان دشتستان عنوان کرد: بعد از تولد نوزاد خون باقی مانده در بند ناف و جفت -که غنی از سلول های بنیادی است- بعنوان یک زباله بیولوژیک دور ریخته می شود در حالیکه این خون حاوی سلول های بنیادی و سلول های خون ساز است که می تواند برای درمان بیماری ها استفاده گردد.
وی خاطرنشان کرد: بیشتر از ۱۳ سال است که ذخیره سازی خون بند ناف نوزاد در ایران و در بانک سلول های بنیادی خون بند ناف رویان انجام می شود و تابحال ۹۵ هزار نمونه خون بند ناف در این بانک ذخیره سازی شده است.
مسئول مرکز خون بندناف موسسه رویان بوشهر اظهار داشت: والدین پیش از تولد نوزاد و از هفته ۳۶ حاملگی مادر مبادرت به ثبت نام در این بانک کرده و بلافاصله بعد از زایمان هم بند ناف از نوزاد جدا و توسط یک سوزن خون از بندناف و جفت جمع آوری و به کیسه های خون منتقل می شود.
پرویزی نژاد افزود: سپس خون بند ناف نوزاد منجمد و در بانک نگهداری می شود تا چنانچه نوزادان در بزرگسالی مبتلا به بیماری هایی نظیر سرطان خون، تالاسمی، کم خونی های مادرزادی و یا نقص سیستم ایمنی شوند با استفاده از سلول های بنیادی خون بندناف درمان شوند.
این مسئول تصریح کرد: با استفاده از سلول های بنیادی خون بندناف، پتانسیل درمان بیشتر از ۸۰ نوع بیماری وجود دارد.
وی بیان کرد: مراقبین سلامت و ماماهای شاغل در مراکز خدمات جامع سلامت می توانند با آموزش و ارتقا آگاهی مادران آبستن در این زمینه اثرگذار بوده و با عنایت به فرهنگ غلط تک فرزندی، آنها را با مزایای بانک خون بند ناف نوزادان در درمان بیماری ها آشنا کنند.
جواد پرویزی نژاد در مورد مزایای ذخیره سازی خون بند ناف اظهار داشت: سلول های بنیادی که از بند ناف گرفته می شوند بسیار پر توان بوده و در اثر تکثیرهای پیاپی گرفتار پیری نمی شوند، به صورتی که با تزریق یا جایگزینی آنها در بافت هایی که صدمه جدی دیده اند می توانیم به بهبودی و تشکیل سلول های جدید بافت کمک نماییم.
مسئول مرکز خون بندناف موسسه رویان بوشهر عنوان کرد: در بیمارستان شهید گنجی برازجان سه نفر ماما دوره های کامل نحوه خون گیری از بند ناف نوزاد را آموزش دیده اند و در بیمارستان مهر برازجان هم سه نفر به دفتر نمایندگی معرفی شده که در حال گذراندن دوره های آموزشی هستند، همینطور تفاهم نامه ای با رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر جهت همکاری پزشکان متخصص زنان در این زمینه منعقد شده است.
وی اظهار نمود: هم اکنون مدت قرارداد ذخیره سازی خون بند ناف در بانک خون بند ناف رویان ۲۸ سال بوده و در آینده این مدت زمان بیشتر خواهد شد و استان بوشهر نهمین استانی است که از این فرآیند استقبال کرده است.
پرویزی نژاد تصریح کرد: به همت جهاد دانشگاهی استان بوشهر، دفتر نمایندگی بانک خون بند ناف رویان از فروردین ماه سال ۹۷ با همکاری دانشگاه علوم پزشکی در استان بوشهر راه اندازی شده و تابحال ۵۰۰ خانواده نمونه خون بند ناف نوزاد خویش را در این موسسه ذخیره کرده اند.