کنترل کندوی زنبور عسل بدون نیاز به بازکردن آن ممکن شد

ربات کشاورز: زنبورداران برای کنترل شرایط کندوهای خود مجبور به باز کردن آنها هستند که این کار وقت گیر بوده و زنبورها را هم گرفتار استرس می کند، اما یک دستگاه جدید این مشکل را حل می کند.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از نیواطلس، تعدادی از محققان هلندی ابزاری را برای کنترل شرایط کندوهای زنبور عسل موسوم به BEEP ابداع نموده اند که وسیله ای ضدآب است و در زیر بدنه کندوها قرار می گیرد و بطور دائمی وزن کندو، دمای داخلی آن و سطح سروصدای زنبورها را کنترل می کند.
برای کنترل دو مورد دوم از حسگرهایی استفاده می شود که از داخل دستگاه BEEP به درون کندو کشیده شده و به آن وصل شده اند. داده های جمع آوری شده از کندوها هر ۱۵ دقیقه یک دفعه بطور بی سیم برای کاربر ارسال می شوند و تامین برق BEEP هم با دو باتری AA صورت می گیرد. داده های مذکور بوسیله اپلیکیشن خاص طراحی شده برای گوشی یا کامپیوتر قابل مشاهده خواهند بود.
در صورت وقوع هرگونه تغییر ناگهانی در شرایط کندو، پیام هشداری برای زنبوردار ارسال می شود. بعنوان مثال کاهش وزن کندو می تواند نشاندهنده وقوع مشکلی برای زنبورها و یا کاهش تولید عسل باشد.
کاهش دما نیز می تواند نشانگر توقف ناگهانی تخم گذاری ملکه زنبورها باشد. کاهش سروصدا نیز می تواند نشانگر مشکلاتی مانند بیماری زنبورهای عسل باشد. قیمت این محصول که در آینده نزدیک تولید می شود ۳۲۶ دلار است.

منبع: