با فناوری نانو؛ سامانه رهایش هوشمند برای مقابله با مقاومت آنتی بیوتیکی ارائه شد

ربات کشاورز: پژوهشگران با ترکیب دو نوع آنتی بیوتیک با نانوتوری که با الکتروریسندگی ساخته شده، موفق به ارائه فناوری رهایش آنتی بیوتیک شدند که مقاومت باکتریایی ایجاد نمی نماید.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مبارزه با مقاومت آنتی بیوتیک یکی از چالش های جهانی است که دستاوردهای اخیر شرکت ها و پژوهشگران دانشگاهی توانسته گام موثری در راه حل این چالش به جلو باشد. پژوهشگران ژاپنی اخیرا با استفاده از نانوذرات طلا موفق به مقابله با مقاومت آنتی بیوتیکی شده اند.
متخصصان سلامتی در جهان نسبت به مشکل مقاومت باکتری ها به داروها آگهی می دهند. در امتداد رفع این چالش، پژوهشگران دانشگاه فلیندرز در ژاپن موفق به ارائه روش درمانی رهایش هوشمند با نانومواد شده اند.
در این پروژه، پژوهشگران دو نوع آنتی بیوتیک کولیستین و وانکومایسین را با نانوذرات طلا ترکیب کردند و در یک توری قرار دادند. این توری دارای الیافی به قطر ۲۰۰ نانومتر بود که با استفاده از روش الکتروریسندگی ساخته شده و جهت استفاده در این پروژه پارامترهای آن بهینه سازی شده است.
کوپر از پژوهشگران این پروژه می گوید: به منظور رهایش آنتی بیوتیک در یک محیط مشخص، این آنتی بیوتیک در یک توری قرار داده شده است، توری که با الکتروریسندگی ساخته شده و برای این کار بهینه سازی شده است. این توری در حوزه زیست پزشکی مورد توجه پژوهشگران است و از آن برای مدیریت زخم، رهایش دارو و پوشش های آنتی بیوتیک استفاده می شود.
وی درباره پروسه الکتروریسی اضافه کرد: یک ولتاژ میان سوزن نازل و صفحه هدف برقرار می شود و محلول به صورت پاششی از سوزن بیرون می آید و در نهایت به الیاف تبدیل می شود. وی معتقد می باشد که نانوذرات طلا سبب تغییر رهایش آنتی بیوتیک از نانوتوری می شوند. علاوه بر این نانوذرات طلا بار را خنثی می کنند و سبب می شوند که آنتی بیوتیک به سمت مرکز الیاف حرکت کرده و رهایش مدت دار صورت گیرد.
نتایج این پروژه نشان میدهد که دوز رهایش نسبت به رهایش های رایج کاهش یافته و اثرات جانبی آن به حداقل می رسد.
هرچند دوز دارو کاهش یافته اما میزان رسیدن آنتی بیوتیک به سلول های هدف هنوز در سطح بسیار بالایی قرار دارد که این مساله سبب می شود تا باکتری قادر به زنده ماندن نباشد و هیچ مقاومت آنتی بیوتیکی رخ ندهد.