در اجلاس پكن صورت می گیرد گزارشی از پیشرفت بانوان ایران به جامعه جهانی

ربات كشاورز: جمهوری اسلامی ایران در اجلاس «پكن 25» كه از امروز به مدت سه روز در بانكوك برگزار می شود، در پنلی تخصصی، وضعیت توانمندسازی اقتصادی بانوان ایرانی با رویكرد اشتغال را تشریح می كند؛ جهاددانشگاهی بعنوان مجری طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در این اجلاس شركت كرده است.
به گزارش ربات كشاورز به نقل از ایسنا، اجلاس پكن ۲۵ به مناسب بیست و پنجمین سالگرد اعلامیه پكن در بانكوك مقر آسیا اقیانوسیه (اسكاپ) انجام می شود. این كنفرانس از امروز آغاز و به مدت سه روز ادامه خواهد داشت.
در روز نخست این نشست نمایندگان مسئول حوزه زنان كشورها به ارائه وضعیت پیشرفت زنان می پردازند. جمهوری اسلامی ایران نیز در این جلسه دارای پنل است و بطور تخصصی در حوزه ی توانمندسازی اقتصادی زنان با رویكرد اشتغال بانوان سرپرست خانوار گزارشی از پیشرفت بانوان ایران را به جامعه جهانی ارائه می دهد.
در این اجلاس هیاتی به ریاست معصومه ابتكار، معاون امور بانوان و خانواده رئیس جمهور با حضور دكتر عیسی منصوری، معاون توسعه كارآفرینی وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی، مهناز امامدادی، رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و مشاغل خانگی، دكتر محمدصادق بیجندی، معاون رئیس جهاددانشگاهی و سرپرست سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان و تعدادی از مدیران و كارشناسان جهاددانشگاهی و برخی از پیشرانان و كارآفرینان فعال در حوزه زنان در كل كشور به ارائه اقدامات كشورمان در حوزه توانمندسازی زنان سرپرست خانوار می پردازند و در نمایشگاه جانبی اجلاس نیز شركت خواهند كرد.
جهاددانشگاهی بعنوان مجری طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در بیست و پنجمین كنفرانس پكن ۲۵ در محل سازمان ملل در جنوب شرق آسیا و اقیانوسیه (اسكاپ) در كشور تایلند (بانكوك) شركت كرده است و در نمایشگاه جانبی آن شركت خواهد داشت.
طرح ملی توسعه مشاغل خانگی به دنبال شبكه سازی و ایجاد شبكه های عملیاتی و نقش توسعه و واسطه بین متقاضی و برندهای ملی، محلی و پیشران است كه ذیل تفاهم نامه ای سه جانبه بین جهاددانشگاهی، معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی با هدف مهارت افزایی زنان سرپرست خانوار و نتیجه محور بودن اشتغال این زنان توسط جهاددانشگاهی در ۲۵ استان برگزار می گردد.
بزرگ نمایی مشكلات زنان ایرانی توسط رسانه های جریان ساز جهانی
دكتر معصومه ابتكار كه جهت شركت در بیست و پنجمین اجلاس اعلامیه سند پكن به بانكوك رفته، هدف خود از این سفر را ارائه گزارش و ارزیابی ها از پیشرفت های زنان ایرانی، تلاش دولت برای ارتقای جایگاه آنان و همین طور بررسی مشكلات این قشر اعلام نمود و اضافه كرد: این نشست منطقه ای فرصتی برای تمام كشورهای آسیا و اقیانوسیه است تا در كنار یكدیگر تجربیات خود در حوزه های تخصصی زنان، دستاوردهای حاصله و همین طور نگرانی های موجود در این رابطه را با هم تبادل، ارزیابی و به اشتراك گذارند.
وی با اشاره به اینكه ما نیز به نمایندگی از كشور ایران دستاوردها و پیشرفت های زنان ایرانی را كه قابل توجه است را معرفی خواهیم كرد، اظهار داشت: در خیلی از زمینه ها رشد خوبی داشته ایم كه آنها را معرفی می نماییم تا بدین ترتیب تجربیات و پیشرفت هایمان را با سایر كشورها به اشتراك بگذاریم چونكه برای تخریب زن و رژیم ایرانی تلاش بسیاری می شود و خیلی از رسانه های جریان ساز جهانی نسبت به ایران و زنان ایرانی سوگیری و اهتمام در بزرگنمایی مشكلات زنانمان دارند درحالی كه برای زنان در تمام دنیا مشكل وجود دارد.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده همین طور به پیشرفت زنان ایرانی و دستاوردهای آنان در زمینه های علمی، پزشكی، كشاورزی، تكنولوژی های جدید، شركت های دانش بنیان، صنایع دستی و… اشاره نمود و اضافه كرد: این در حالیست كه اختصاص ۳۰ درصدی پست های مدیریتی به زنان، ایجاد گفت وگوی بین نسلی، سوژه ارتقای تاب آوری اجتماعی، تلاش بهزیستی برای توسعه اورژانس اجتماعی و ایجاد مراكز مداخله در بحران كه به بیشتر از ۴۰۰ مركز افزایش یافته، فعالیت در زمینه منع خشونت مقابل زنان و كودكان، اصلاح و بهبود قوانین كه بعنوان مثال الان ۱۰ لایحه در دولت و معاونت زنان در حال بررسی است، همچون اقدامات دولت دوازدهم به حساب می آید كه در اجلاس مذكور به آنها نیز می پردازیم.
طبق اعلام روابط عمومی جهاددانشگاهی، ابتكار بیان كرد: علاوه بر بررسی سوژه اشتغال زنان سرپرست خانوار، تصویری واقعی از زن ایرانی ارائه و به مشكلات هم خواهیم پرداخت.

منبع: