بررسی های مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران نشان می دهد سهمیه بندی بنزین و جستجوی ایرانیان در گوگل

به گزارش ربات کشاورز در سال های اخیر خیلی از سؤالات مردم با جستجوی چند کلیدواژه در اینترنت پاسخ می گیرد. انسان ها روزانه با عبارات مختلفی که به ذهنشان می رسد و در گوگل جستجو می کنند، از خود ردپایی به جا می گذارند که جمع شدن این عبارات و بررسی آنها می تواند خود راهی جهت بررسی دغدغه های مردم در کاوشهای اینترنتی باشد.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، طی ۱۵ روز گذشته پس از اجرای طرح سهمیه بندی بنزین، میزان کلمات پر جستجوی مردم ساکن ایران در گوگل تغییرات قابل ملاحظه ای داشته است و برخی موضوعات در اولویت مردم برای جستجو و بررسی در اینترنت قرار گرفته اند. از آن جمله رشد جستجوی عبارات ” سایت درخواست یارانه و سبد حمایت معیشتی “، ” گرانی بنزین “، “اعتراض به گرانی بنزین”، “یارانه” و “اعتراضات امروز در ایران” است.
اگرچه بالاترین میزان جستجوی عبارات در رابطه با بنزین در ۲۴ آبان همزمان با شروع اجرای طرح بوده است، اما به علت عدم دسترسی مردم به موتور جستجوگر گوگل در هفته اول اجرای طرح، در این یادداشت به بررسی کاوشهای ایرانی ها طی یک هفته اخیر (۲ الی ۹ آذر) پرداخته شده است.

عبارت بنزین در هفته گذشته بامداد روز یکشنبه ۳ آذر بالاترین میزان جستجو را داشته است. استان های کهگیلویه و بویر احمد، چهارمحال و بختیاری، لرستان، زنجان و مرکزی بالاترین میزان جستجوی عبارات در رابطه با بنزین را در کاوشهای گوگل داشته اند. یارانه بنزین، سهمیه بنزین، قیمت بنزین، گرانی بنزین و بنزین وانت عبارات در رابطه با بنزین بوده اند که بیشترین میزان جستجو در گوگل را بین مردم داشته است.
یارانه بنزین که بعنوان پرجستجوترین عبارت در رابطه با بنزین طی هفته گذشته بوده است، با خود جستجوی عباراتی چون “اعتراض به یارانه بنزین”، “واریز یارانه بنزین” و “ثبت یارانه بنزین” به دنبال داشته است که طی هفته گذشته در مورد یارانه بنزین بین کاوشهای ایرانی ها آمار بالایی داشته اند.
جستجوی “بنزین وانت” از عباراتی بوده است که از ۵ آذرماه رشد قابل ملاحظه ای داشته است. موضوعی که امکان دارد در سیاست جدید دولت برای توزیع بنزین مغفول مانده باشد یا اطلاع رسانی درستی در مورد توزیع آن و نحوه سهمیه بندی صورت نگرفته باشد و جستجوگران برای پاسخ سوالاتشان رو به گوگل آورده اند.
باوجود آنکه میزان جستجوی عبارات در رابطه با نرخ بنزین رو به کاهش و روند یکسانی است، برخی عبارات در رابطه با سیاست جدید توزیع بنزین طی هفته گذشته در کاوشهای ایرانی ها رشد داشته اند. از آن جمله می توان به “نحوه اعتراض به یارانه بنزین”، “تک نرخی شدن بنزین”، “شماره پیامک یارانه بنزین” و “کد معیشتی بنزین” اشاره نمود.
” تک نرخی شدن بنزین” هم از عباراتی است که از چهارشنبه ۶ آذر در کاوشهای مردم رشد داشته است و عبارات مشابهی که مردم در این حوزه جستجو کرده اند شامل “طرح تک نرخی شدن بنزین”، “طرح دو فوریتی تک نرخی شدن بنزین” و “احتمال تک نرخی شدن بنزین” است. تک نرخی شدن بنزین و آغاز به جستجوی این مورد و عبارات مشابه از جانب مردم می تواند نشان از امید مردم یا کنجکاو بودنشان در مورد این طرح پیشنهادی باشد.
آدرس اینترنتی Hemayat.mcls.gov.ir از روز چهارشنبه ۶ آذر رشد قابل ملاحظه ای در کاوشهای مردم ایران داشته است. در این راستا “بسته حمایت معیشتی” هم از عباراتی بوده است که طی ۷ روز گذشته، بعد از واریز نخستین بسته حمایتی دولت افزایش قابل ملاحظه ای داشته است.
عبارات مشابهی که در این راستا مردم جستجو کرده اند شامل “یارانه حمایتی معیشتی”، “پیگیری بسته حمایتی”، سایت بسته حمایتی دولت”، “کد اعتراض بسته حمایتی” و “وزارت رفاه” بوده است که مبین پیگیری مردم در جهت بسته حمایتی است که دریافت نکرده اند.
بر اساس اعلام سازمان افکارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا)، آنچه در نهایت لازم به تاکید است، در نظر داشتن جامعه آماری در این بررسی است که صرفاً شامل افرادی می شود که به اینترنت دسترسی داشته و از آن استفاده می نمایند. در این نوشتار هم هدف تعمیم نتایج به کل مردم ایران نیست و صرفاً توصیفی از عبارات جستجو شده در گوگل از جانب مردم ساکن ایران به شمار می آید.