رئیس پژوهشگاه ابن سینا خبر داد تحقیق برای سنجش زودهنگام سرطان از روی ادرار و خون

به گزارش ربات کشاورز رئیس پژوهشگاه ابن سینا درباره طرح تحقیقاتی تشخیص زودرس سرطان از ادرار و خون اظهار داشت: این طرح تحقیقاتی، پروژه ای طولانی مدت بوده است. تشخیص سرطان مقوله بسیار حساسی است و تستی که در این خصوص ارائه می شود باید بسیار کارآمد و با حساسیت بالا باشد. هم اکنون، باید ارزیابی های مختلف روی این طرح صورت گیرد تا ما بتوانیم با اطمینان صددرصدی بگوییم تشخیص زودرس سرطان با این تست امکان دارد.
دکتر محمدرضا صادقی در گفت و گو با ایسنا، با بیان این مطلب اظهار داشت: مراحل مقدماتی و آزمایشگاهی این تست طی شده اما برای این که بخواهد به بازار ارائه شود و مجوزهای لازم را بگیرد راه طولانی در پیش دارد. اگر این تست از ارزیابی های لازم سربلند بیرون بیاید، تست بسیار مهمی خواهد بود، چونکه هم اکنون، انجام تست های ماموگرافی برای خانم ها به سبب قرار گرفتن تحت اشعه دشوار است؛ علاوه بر آن انجام بایوپسی و برداشتن قسمتی از توده بافت پستان دردناک و دشوار است.
دبیر انجمن جنین شناسی و بیولوژی تولیدمثل ایران اظهار داشت: همین طور ممکنست این عکس برداری ها و بررسی ها زمانی صورت گیرد که سرطان به مرحله پیشرفته ای رسیده باشد مثلا توده پیشرفت کرده باشد و به بخش های مختلف بدن متاستاز داده باشد که این طرح به دنبال این است که بتوانیم سرطان را در مراحل اولیه تشخیص داده و از رشد توده در همان مراحل اول جلوگیری نماییم.
رئیس پژوهشگاه ابن سینا با اشاره به کوشش برای افزایش دقت و کارآیی این تست اظهار داشت: هدف این است که این تست زمانی ارائه شود که همه مراحل خودرا طی کرده باشد و کارایی لازم را داشته باشد؛ البته ممکنست که این تست به حساسیت های لازم نرسد تا وزارت بهداشت مجوزهای لازم برای ارائه آن در سطح کل جامعه را صادر کند. اگر این تست برای سرطان سینه نتایج مناسب را نشان دهد در کوتاهترین زمان برای سایر سرطان ها قابل اجرا خواهد بود.

تاثیرات زندگی شهری و آلودگی هوا بر ناباروری
صادقی در ادامه، در پاسخ به سوالی درباره شیوع ناباروری در کشور اشاره کرد: حدود پنج سال پیش یک طرح پژوهشی اپیدمیولوژی ناباروری در کشور در پژوهشگاه ابن سینا انجام شد و در آن، تنها به بررسی و شیوع میزان ناباروری و اقدام افراد برای درمان پرداخته شده بود اما علت یابی افزایش شیوع ناباروری در پژوهشگاه انجام نشده و معین نمی باشد که تغییر در سبک زندگی، آلاینده های محیطی و… در سال های اخیر تا چه حد بر شیوع ناباروری تأثیرگذار بوده است. مطالعات انجام شده نشان می دهد، تغذیه، عادات زندگی و سن ازدواج می تواند بر شیوع ناباروری موثر باشد و ما هم اکنون شاهد تغییر در همه این فاکتورها هستیم.
وی اضافه کرد: بدون شک، زندگی شهرنشینی سبب شده کارهای فیزیکی افراد کم شود. کاهش فعالیت فیزیکی، چاقی را به دنبال داشته و چاقی ناباروری را به همراه دارد. در شهرهای بزرگ آلاینده های شدیدی در هوا وجود دارد و آلودگی هوا می تواند بر قدرت باروری موثر باشد.
صادقی افزود: از طرف دیگر افزایش سن ازدواج نیز بر افزایش ناباروری اثرگذار می باشد. اگر قبلا خانمی در سن ۱۸ سالگی ازدواج می کرد تا ۴۵ سالگی فرصت زیادی برای فرزنددار شدن داشت اما وقتی خانمی در سن ۳۵ سالگی ازدواج می کند زمان کمتری برای حاملگی دارد. اگر خانمی در سنین ۱۲-۱۳ سالگی به بلوغ رسیده تا ۳۵ سالگی که بخواهد حامله شود ممکنست بیماری ها و عوامل زیادی قدرت باروری فرد را تحت تأثیر قرار دهد. این مشکلات نه تنها در ایران بلکه در جوامع دیگر نیز به طور قطع بر میزان باروری تأثیر می گذارد.
رئیس پژوهشگاه ابن سینا با بیان این که شیوع ناباروری در ایران ۱۵ تا ۲۰ درصد است، اظهار داشت: در کشور ما آمار ناباروری، از میزان نرمال برخی کشورها بیشتر است. در بعضی از استانها میزان ناباروری در مرز ۲۰ درصد بوده اما در سایر کشورهای دنیا میزان ناباروری در حد ۱۰تا ۱۵ درصد گزارش می شود.
وی افزود: برطرف نمودن و درمان برخی علل ناباروری ممکنست نیازمند مداخلات درمانی باشد که مراکز مختلفی در بخش های خصوصی و دولتی در همین راستا گسترش پیدا کرده است. برخی دیگر از علل ناباروری نیازمند تغییر سبک زندگی مانند کاهش وزن، افزایش فعالیت بدنی و تغییر در الگوی تغذیه و الگوی زندگی است.
رئیس پژوهشگاه ابن سینا با اشاره به تاثیر آلودگی هوا بر قدرت باروری اظهار داشت: آلاینده هایی که در آب و هوا وجود دارد دارای تأثیراتی روی سیستم تولید مثلی می گذارند که منجر به ناباروری در فرد می شود. علاوه بر آن، بعضی از آلاینده ها مثل سموم و بعضی از گازهای شیمیایی مثل گازهایی که در جنگ تحمیلی استفاده شد می تواند بر سطح ژنوم افراد تأثیر بگذارد و بر نسل های بعد هم اثر بگذارد.
این جنین شناس با بیان این که در آمارهای جهانی ناباروری با منشا خانم و آقا یکسان است و تفاوت فاحشی ندارند، اظهار داشت: معمولاً گفته می شود در زوج های نابارور، حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد آنها به سبب ناباروری خانم است و حدود همین میزان هم به سبب ناباروری از طرف آقایان است. حدود ۲۰ درصد ناباروری ها به مشکلات هر دو نفر مربوط می شود و در بعضی موارد هم بعد از بررسی های پزشکی، هر دو نفر سالم هستند و ناباروری آنها با علل ناشناخته است؛ درواقع ناباروری آنها، علتی دارد اما با ابزاری که در دست ما هست امکان تشخیص علت آن وجود ندارد.
وی افزود: آماری که ممکنست برخی مراکز درباره افزایش شیوع ناباروری در بین مردان نسبت به گذشته منتشر کنند بر طبق مواردی است که به همان مرکز بازگشت می کنند. مثلاً جهت بررسی شیوع یک نوع سرطان در کل کشور نمی توان فقط به آمار یک کلینیک خاص استناد کرد. بنابر این آماری که بر طبق آن می گویند ناباروری در مردان در سال های اخیر افزایش داشته، محدود است به یک مرکز یا منطقه و شهر و نیاز است که بررسی های جامع تری در این رابطه انجام گیرد. البته بطور کلی شیوع ناباروری به دلایلی که پیش تر توضیح دادم افزایش پیدا کرده است اما در بین خانم ها و آقایان یکسان است.

هدف گذاری برای صادرات جنین گاوهای اصلاح شده
صادقی در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان این که عراق و افغانستان از مراکز هدف گذاری شده در برنامه آتی پژوهشگاه ابن سینا برای صادرات جنین گاوهای اصلاح شده است، اظهار داشت: میزان تولید جنین که در مرکز وجود دارد هنوز به حدی نرسیده که بتواند تقاضای داخل کشور را کفایت کند. ما هم اکنون، متقاضیان زیادی در داخل کشور برای جنین گاوهای ممتاز اصلاح ژنتیک شده داریم و تمرکز خودرا بر روی تأمین نیازهای داخل گذاشته ایم.
وی اضافه کرد: در کنار تولید جنین در مرکز بایوفارم هلیجرد، همکاری را با بخش خصوصی و سازمان های نیمه دولتی آغاز نموده ایم تا بتوانیم تولید جنین را گسترش دهیم. هم اکنون، با همکاری بخش خصوصی و نهادهای وابسته به دولت در حال تأسیس مراکز جدیدی برای پیگیری این مساله هستیم که اگر به مرحله اجرایی برسد بطور قطع رسانه ای می شود. اگر نیاز کشور در تولید جنین های اصلاح شده رفع گردد بازارهای خارجی را هدف قرار می دهیم و برای این منظور، بهترین مقصد، کشورهای همسایه ما هستند که به راحتی می توان با آنها مبادلات اقتصادی کرد. امروزه با عنایت به تغییرات نرخ ارز به طور قطع بازارهای خارجی از لحاظ اقتصادی به صرفه هستند اما هم اکنون هدف جهاد دانشگاهی از ورود به این حوزه، مرتفع کردن نیاز داخل کشور است.
رئیس پژوهشگاه ابن سینا با اشاره به اهمیت تحقیق و توسعه برای بهبود فرآیندها اظهار داشت: هر چند که تحقیق و پژوهش برای بهبود فرآیندها باید ادامه داشته باشد ولی در کنار آن چون هدف مرکز بایو فارم اصلاح نژاد دام های سنگین است، برای اصلاح نژاد گاو، گاومیش، شتر و اسب برنامه ریزی شده است.
وی اظهار داشت: بر طبق اولویت، بعد از اصلاح نژاد گاو باید فعالیت ها روی اصلاح نژاد گاومیش آغاز شود. مرکز اصلاح نژاد وابسته به وزارت جهاد کشاورزی یک ایستگاه تحقیقاتی در شمال غرب کشور دارد که پروژه ای مشترک با پژوهشگران آنرا آغاز نموده ایم تا بتوانیم اصلاح نژاد گاومیش در حوزه شیر و گوشت را در استان های جنوب غربی، شمال غربی و جنوب شرقی کشور که تمایل زیادی به استفاده از شیر و گوشت گاومیش در این مناطق وجود دارد، آغاز نماییم.
صادقی درانتها اظهار داشت: یکی از اهداف مجموعه ابن سینا تکثیر اسب های اصیل است. امروزه اسب های اصیل نژاد ترکمن ارزش افزوده زیادی دارند و تکثیر این ها بوسیله تکنیک های آزمایشگاهی و انتقال جنین می تواند سود اقتصادی در صنعت پرورش اسب ایجاد کند.

منبع: