با امضای تفاهم نامه ی همكاری میان جهاددانشگاهی اصفهان و دانشگاه دورتمند آلمان محقق می شود توسعه شبكه فعال در مبحث تغییرات اقلیمی

به گزارش ربات كشاورز معاون پژوهشی و فناوری جهاددانشگاهی اصفهان اظهار داشت: توسعه شبكه فعال بر مبحث تغییرات اقلیمی، كوشش برای شناسایی موضوعات مورد علاقه دو طرف و آغاز همكاری پیرامون آنها، هدف تفاهم نامه ی میان جهاددانشگاهی اصفهان و دانشگاه دورتمند آلمان است.
به گزارش ربات كشاورز به نقل از ایسنا، مهدی ژیان پور در نشست گسترش همكاریهای پژوهشی میان جهاددانشگاهی اصفهان و دانشكده بوم شناسی دورتمند آلمان اظهار نمود: در كشورهای آمریكایی و اروپایی بنیادهایی وجود دارد كه وظیفه حمایت مالی را بر عهده دارند كه یكی از این بنیادهای مهم DAAD است و دانشگاه دورتمند آلمان(TU) یكی از حلقه های شبكه ای است كه در كشور آلمان مورد حمایت DAAD قرار دارد.
وی ادامه داد: در ایران هم موسسه دانش پژوهان در حوزه علوم مطالعات شهری با دانشگاه دورتمند در ارتباط می باشد و همین مساله باعث شد تا با ورود جهاددانشگاهی به این ارتباط یك شبكه مطالعاتی با همكاری سه نهاد دانشگاه دورتمند، جهاددانشگاهی اصفهان و موسسه دانش پژوهان شكل بگیرد.
معاون پژوهشی و فناوری جهاددانشگاهی اصفهان افزود: در نخستین گامی كه در این حوزه برداشته شد، تفاهم نامه ای میان جهاددانشگاهی و موسسه ی دانش پژوهان و سپس در گام دوم ضلع سوم یعنی دانشگاه دورتمند هم به این تفاهم نامه پیوست.
ژیان پور خاطرنشان كرد: این تفاهم نامه باعث می شود تا به سمت موضوعات مشترك و مورد علاقه دو كشور حركت كرده و با انجام فعالیتهای علمی مشترك و تعریف پروژه ارتباط علمی دو كشور ایران و آلمان را افزایش دهیم.
وی با اشاره به اینكه با عنایت به ساختار پژوهشی و فناوری محور جهاددانشگاهی همكاری میان دو طرف به مبادلات پژوهشی محدود می شود و همینطور مقرر شده تا مفاهیم و موضوعاتی كه در حال انجام آن هستیم را برای دانشگاه دورتموند ارسال نماییم، اظهار داشت: برخی موضوعات در دانشگاه دورتموند انتخاب و مشخص می شود تا در ملاقات های آینده تصمیماتی برای همكاری بیشتر گرفته شود.
معاون پژوهشی و فناوری جهاد دانشگاهی اصفهان افزود: تفاوت های فرهنگی و تفاوت در ساختارهای پژوهشی شاید حركت سریع به سمت این همكاری ها را آهسته كند، اما برگزاری چنین نشست هایی بی گمان در حركت رو به جلو تأثیر خواهد داشت.
ژیان پور با بیان این كه هم اكنون DAAD بر تغییرات اقلیمی متمركز شده و موسسه دانش پژوهان هم در دو سال گذشته در ارتباط با این مورد با دانشگاه دورتموند در حال همكاری است، خاطرنشان كرد: تغییرات اقلیمی مبحث مهمی برای كشور و استان است، به علت تغییرات اقلیمی، استان اصفهان از وضعیت خشك و برفی به سرد و معتدل درآمده و كاهش بارش ها، تغییرات خطرناكی را رقم می زد.
وی اهداف این نشست را توسعه نت ورك فعال بر مبحث تغییرات اقلیمی، كوشش برای شناسایی موضوعات مورد علاقه دو طرف و آغاز همكاری پیرامون آنها اعلام نمود و اضافه كرد: مراودات آموزشی میان ایران و دورتموند، كنفرانس ها و سخنرانی های مشترك ابزار و بسترهای لازم برای رسیدن به این هدف را فراهم می آورد. به دنبال دغدغه های داخلی محلی و تعامل با نهادهای بین المللی این همكاری مشترك لازم است.
معاون پژوهشی و فناوری جهاد دانشگاهی واحد اصفهان با طرح این مورد كه بنیادهای پژوهشی صرفا خواستار ایجاد توجه اذهان عمومی به موضوعات پژوهشی و آموزشی هستند، اظهار نمود: این اقدامات برای ارتقای دانش عمومی و اشتراك گذاری این پژوهش به صورت بین المللی در جهت دغدغه های بین المللی انجام می گیرد.
ژیان پور تصریح كرد: یكی از طرح های بنیاد DAAD از جانب جهاد دانشگاهی واحد اصفهان مورد حمایت قرار می گیرد؛ سپس در قدم بعدی تكمیل پروژه در دستور كار قرار می گیرد.
بنا بر اعلام روابط عمومی جهاددانشگاهی، تیمی متشكل از اعضای علمی دانشگاه دورتموند آلمان به منظور گسترش همكاریهای علمی با جهاد دانشگاهی واحد اصفهان به این شهر سفر كردند. این جلسه با اعضای دانشكده بوم شناسی منظره دورتموند(ecology landscape) به منظور گسترش همكاری ها در بخش پژوهش جهاد دانشگاهی واحد اصفهان انجام شد.