پیشبینی آلزایمر با الگوریتم هوش مصنوعی

به گزارش ربات کشاورز محققان دانشگاه هاروارد یک الگوریتم هوش مصنوعی ابداع نموده اند که با شناسایی نشانه های اولیه بیماری آلزایمر می تواند به سرعت آنرا پیش بینی نماید.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از تک اکسپلوریست، از این الگوریتم برای طراحی نرم افزار جدیدی استفاده شده که با بررسی سوابق پزشکی افراد داوطلب و به خصوص اسکن مغز آنها می تواند پیش بینی نماید که فرد مذکور در آینده به آلزایمر مبتلا خواهد شد یا خیر.
محققان می گویند الگوریتم مورد استفاده برای طراحی این نرم افزار تا بدان حد پیشرفته است که می تواند منجر به شناسایی اختلالات شناختی بسیار جزئی گردد که در آینده سبب پیشرفت بیماری آلزایمر می شوند. نرم افزار مورد اشاره از یک پردازشگر زبان طبیعی برای افزایش دقت نتیجه گیری های خود بهره می گیرد و در نهایت نتایج حاصل را در چارچوب میزان جدی بودن خطر ابتلای هر فرد به آلزایمر منتشر می کند.
در بررسی ها و آزمایش های اولیه انجام شده، این نرم افزار موفق به پیشبینی آلزایمر در بعضی افراد هشت سال زودتر از زمان وقوع آن شده است. در مجموع شرایط بیشتر از ۲۶۷ هزار داوطلب با استفاده از این نرم افزار بررسی شده که ۲.۴ درصد از آنها در حال مبتلا شدن به آلزایمر بوده اند.
با توجه به هزینه های بسیار بالای درمان آلزایمر و هزینه های فراوان نگهداری و رسیدگی به مبتلایان به این بیماری تشخیص زودهنگام آن باعث صرفه جویی های مادی قابل توجهی خواهد شد.