با هدف هدایت موثر دانشجویان و دانش آموختگان حوزه سلامت صورت گرفت افتتاح مركز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی در جهاد دانشگاهی علوم پزشكی بهشتی

ربات كشاورز افتتاح مركز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی در جهاد دانشگاهی علوم پزشكی بهشتی
به گزارش ربات كشاورز به نقل از ایسنا و به نقل از روابط عمومی جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی، دكتر سالار ارزیده مدیر مركز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی هدف از راه اندازی این مركز را هدایت موثر دانشجویان و دانش آموختگان حوزه سلامت جهت یافتن نقش های موثر و باارزش در جامعه بیان كرد و اظهار داشت: تلاش ما بر این است كه با شناسایی موقعیت های شغلی، بكارگیری دانش آموختگان و تدوین پرونده های شایستگی برای هر جایگاه به فراگیران و مشاوره گیرندگان كمك نماییم كه فرصت های توسعه شایستگی و مهارتی خودرا شناخته و برای ارتقای آن اهتمام ورزند.
وی افزود: با ارائه خدمات مشاوره شغلی و آموزشی، جهت شناسایی الزامات ایفای نقش موثر و همین طور شناسایی مراجع و منابع معتبر جهت طی مسیر توسعه فردی به فراگیران كمك می نماییم.
دكتر ارزیده با اشاره به خدمات این مركز، اشاره كرد: معرفی فرصت ها و چالش های روز حوزه سلامت، اطلاع رسانی در زمینه جایگاه و تحولات نقش های مختلف دانش آموختگان سلامت متناسب با تغییرات فناوری و جوامع، تلاش در جهت توانمندسازی و تكمیل شایستگی افراد، معرفی دوره ها و كارآموزی های مختلف ترویجی و توانمندسازی، پشتیبانی از خوداشتغالی و اقدامات كارآفرینانه و مشاوره های مسئله محور بعضی از خدمات این مركز است.
معان آموزشی جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به نیاز دانشجویان و فارغ التحصیلان به مهارت آموزی، اظهار نمود: امروزه به دنبال افزایش سرعت تحولات اجتماعی و فناوری، پیچیده شدن نیاز جوامع و كندی تغییرات در برنامه های درسی مرسوم دانشگاهی، تحصیلات دانشگاهی تنها بخش بسیار كوچكی از نیاز افراد برای ایفای نقش موثر در جامعه را فراهم می آورد، بدین سبب جهت تكمیل این مهارت ها و شایستگی ها نیازمند استفاده از سایر منابع و مراجع مرتبط هستیم.
دكتر ارزیده در خاتمه با اشاره به اینكه مزایای این مركز برای بخش های مختلف اكوسیستم سلامت قابل توجه است، اظهار داشت: این مركز از یك سو به تربیت نیروهای توانمند و كارآمد برای بخش های مختلف سلامت كمك كرده و از طرف دیگر دسترسی دانش آموختگان به فرصت های شغلی با كیفیت تر و به روزتر همراه با قابلیت توسعه و جهانی شدن را تسهیل می كند؛ برآیند این تاثیرات نیز منجر به ارتقای كیفیت ارائه خدمات سلامت و كاهش خطاها و هزینه های ناشی از آن می شود.

ضرورت ارتقای مهارت دانشجویان در شرایط كنونی كشور امری اجتناب ناپذیر است
در ادامه دكتر داوود پیرانی مسئول فنی واحد HSE مركز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به اینكه رویكرد این مركز اشتغال است، اظهار داشت: این مركز آمادگی مرتفع سازی نیازهای مهارتی دانشجویان در هر دوره ای را داراست و در این راستا از تمام ظرفیت های ملی چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی استفاده می نماید.
وی با اشاره به اینكه لزوم ارتقای مهارت دانشجویان در شرایط كنونی كشور امری اجتناب ناپذیر است، افزود: تعریف سواد در دنیای امروز تغییر پیدا كرده و هم اكنون علاوه بر آموزش و پژوهش، دانشجویان برای حضور موفق در سطح اجتماع باید حتما مهارت های لازم برای ورود به بازار كسب و كار را كسب كنند كه این مركز در جهت پركردن خلاء فوق تاسیس شده است.
دكتر پیرانی اضافه كرد: این مركز در جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی به وجود آمده تا اساتید و دانشجویان در هر مقطعی بتوانند ایده های خودرا عملی كرده و مشاوره های كسب و كار دریافت نمایند.
وی با تاكید بر اینكه استراتژی های سازمان فنی و حرفه ای با مولفه های دانشگاه های نسل سوم و چهارم كاملاً منطبق است، اظهار داشت: سازمان فنی و حرفه ای این مراكز را در سطح كشور با هدف توانمندسازی اساتید و دانشجویان راه اندازی می نماید.
مسئول فنی واحد HSE مركز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی در خاتمه با اشاره به اینكه دانشجویان می توانند در مراكز فنی حرفه ای دوره های مهارت آموزی خودرا طی كنند، اظهار نمود: دانشجویان و فارغ التحصیلان می توانند با عنایت به نیاز جامعه، رشته های تحصیلی موجود و دوره های فنی حرفه ای، پتانسیل و تجربیات خودرا بالا برند.
گفتنی است؛ این مركز با حضور هیات رییسه جهاد دانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی، دكتر جواد روانبخش رئیس اداره آموزش و پژوهش فنی و حرفه ای استان تهران و دكتر رحمان قلاوند معاون آموزش، پژوهش و برنامه ریزی فنی و حرفه ای استان تهران راه اندازی شد.

منبع: