تأمین نیاز کشور توسط محققان؛ ورود کاتالیست های نانویی ایرانی به صنعت در حضور رقبای خارجی

به گزارش ربات کشاورز یک شرکت تولید کننده کاتالیست ها موفق شده بخشی از نیاز صنعت نفت، گاز و پتروشیمی کشور را در حضور رقبای خارجی تامین کند.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، یک شرکت ایرانی موفق به تامین بخشی از کاتالیست مورد نیاز در صنایع داخلی شده است. این شرکت با وجود رقبای خارجی که در شرایط تحریم هم محصولات خویش را در بازار ایران به فروش می رساند، توانسته است کاتالیست های نانویی خویش را به صنایع داخل کشور عرضه نماید.
این شرکت بعنوان یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان نانوکاتالیست، موفق به تامین بخشی از نیاز کشور به کاتالیست های مورد استفاده در صنایع مختلف شده است.
امیر هومن کریمی وثیق، مدیرعامل این شرکت اظهار داشت: شرکت های بزرگ و قدرتمند خارجی در حوزه کاتالیست از دیرباز در ایران حضور داشته و ایران را بخشی از بازار خود می دانند ازاین رو فعالیت در این عرصه برای شرکت های ایرانی دشوار بوده است.
وی تولید نانوکاتالیست ایرانی را در حضور این شرکت ها کاری بسیار بزرگ عنوان می کند و بخشی از این موفقیت را مرهون حضور نیروی انسانی کارآمد در این شرکت می داند.
کریمی اضافه کرد: ما بزرگ ترین مرکز تحقیقات کاتالیست خاورمیانه را در بخش خصوصی داریم و ۲۰ نفر از دانشمندان درجه یک کشور اینجا کار می کنند و خوب است بدانید که مدیر تحقیقات ما جزو یک درصد دانشمندان برتر جهان است.»
وی درباره استفاده از فناوری نانو در این کاتالیست ها می گوید: «اگر ساختار کاتالیست نانویی نباشد، شما نمی توانید کارایی آنرا بالا ببرید؛ یعنی هرچه به ابعاد نانو نزدیک تر باشد و هرچه این پایه ریزدانه تر باشد، شما می توانید با شرایط منسجم تر و کم هزینه تری کار کنید. در واقع هیچ یک از کالاهای ما و حتی مواد تشکیل دهنده آنها بالای ۱۰۰نانومتر نیست.
کریمی وثیق درباره بازار و پتانسیل های نانوکاتالیست در کشور اظهار داشت: حدود ۹۰ نوع کاتالیست در صنعت نفت، گاز، پتروشیمی و فولاد وجود دارد و این در شرایطی است که شاید از نظر تنوع، ۳۵ عدد کاتالیست داریم و چون برخی از این ها خود چند مدل دارند، از لحاظ تعداد، ما ۲۰ نوع کاتالیست داریم که این میزان تا ۹۰ نوع هنوز خیلی فاصله دارد. ازاین رو فرصت های زیادی برای توسعه فناوری در بخش نانوکاتالیست در کشور وجود دارد. یک سری هم مثل کاتالیست های پلیمری، بر زمین مانده است و هنوز هیچ کسی انجام نداده و حتی ادعای توان انجام آنرا هم نکرده است؛ بنابراین ما هنوز در کشور خیلی جای کار داریم.
وی افزود: کل نیاز کاتالیست در کشور ما حدوداً سالی ۵۰۰ میلیون دلار است که حدود سالی ۵۰ میلیون دلار آن در اختیار شرکت ما است و اگر چند شرکتی هم که از ما جدا شده اند و برخی از شرکت های دیگر که دارند از چین وارد می کنند را با هم جمع نماییم، فکر نکنم که مجموع همه ما به ۱۲۰ میلیون دلار در سال برسیم و بقیه نیاز بازار وارداتی است و این یعنی هنوز خیلی جای کار داریم.