استاندار مطرح كرد: حمایت خوزستان از پروژه های دانشگاهی صنعت نفت و گاز

به گزارش ربات كشاورز ایسنا/خوزستان استاندار خوزستان اظهار داشت: اگر به داشته ها و توان داخلی تكیه نماییم می توانیم به استقلال اقتصادی برسیم همانگونه كه به استقلال سیاسی رسیدیم، بدین سبب باید دراین زمینه گام برداریم و تلاش نماییم.

غلامرضا شریعتی در آیین افتتاحیه پنجاهمین گردهمایی معاونان پژوهشی جهاد دانشگاهی سراسر كشور كه امروز (۱۸ دی ماه) به میزبانی اهواز برگزار شد، اظهار نمود: هدف از تشكیل جهاد دانشگاهی، تلاش و عمل در زمینه های علمی، تخصصی و فناوری است كه خوشبختانه جهاد دانشگاهی كشور و استان خوزستان توانسته اند گام های موثری دراین زمینه بردارند. در هر زمینه ای كه نقص و كمبود وجود داشته، مجموعه جهاد دانشگاهی وظیفه خودرا به خوبی انجام داده و گام های موثری برداشته است.

به گزارش ربات كشاورز به نقل از ایسنا، وی ادامه داد: قبل از تشكیل مركز درمان ناباروری، كمبود این مركز در شهر اهواز احساس می شد؛ راه اندازی این مركز توسط جهاد دانشگاهی خوزستان، موجب حل مشكلات موجود دراین زمینه شد. همین طور برخی اساتید به ادامه تحصیل دراین زمینه درمانی تشویق شدند و در هزینه های درمانی كه زوج ها برای درمان خارج از استان، متحمل می شدند نیز صرفه جویی شد. این كار، یكی از كارهای باارزش مجموعه جهاد دانشگاهی خوزستان است.

استاندار خوزستان بیان كرد: گاهی نیاز صنعت كشور به بعضی از محصولات ممكنست محدود باشد؛ تولید یك محصول نیازمند بازار برای ارائه آن است و اگر بازار وجود نداشته باشد، صنعتگران در تولید محصول با مشكلاتی روبه رو می شوند، بدین سبب باید بازار منطقه ای وجود داشته باشد اما صنعت نفت اینگونه نیست برای اینكه كشور ما دارای بیشترین ذخایر نفت و گاز قابل برداشت است. باید كوتاهی ها و نقص های موجود در حوزه نفت و گاز در مجموعه ها و سازمان هایی كه با هدف رفع نیاز صنعت به وجود آمده اند، جبران شود.

شریعتی اضافه كرد: تولید ورق های فولادی برای گاز ترش نیازمند ورق های خاص API است. شركت فولاد اكسین اهواز با هدف تولید این ورق ها به وجود آمده بود؛ تا یك سال و نیم گذشته بیشتر از ۷۰ تا ۸۰ درصد تولید این شركت، ورق های عادی بود اما امروزه بیشتر از ۸۰ درصد تولیدات این شركت را ورق های API تشكیل می دهد و نیاز كشور به این ورق ها در صنعت نفت و گاز را تامین می كند. در صورتیكه قبل از این با مشكل مواجه بودیم و خیلی ها گمان می كردند اگر تحریم شویم، نمی توانیم این نوع ورق را تولید نماییم اما حالا شمش این نوع ورق از فولاد مباركه تامین می شود، ورق API در فولاد اكسین تولید می شود و شركت لوله سازی اهواز، ورق ها را تبدیل به لوله می كند.

استاندار خوزستان اشاره كرد: اگر به داشته ها و توان داخلی تكیه نماییم می توانیم به استقلال اقتصادی برسیم، همانگونه كه به استقلال سیاسی رسیدیم، بدین سبب باید دراین زمینه گام برداریم و تلاش نماییم.

وی درانتها با اشاره به اینكه صنعت نفت و گاز پروژه های بسیار خوبی با دانشگاه های كشور و دانشگاه شهید چمران اهواز انجام داده است، اظهار داشت: این همكاری، منجر به تولید محصولاتی شده و وابستگی ما را به واردات كاهش داده است كه كار بسیار ارزشمندی است. ما از این همكاری ها حمایت می نماییم. از مجموعه جهاد دانشگاهی نیز می خواهیم كه حمایت كند و برای آبادانی كشور همت نماییم.

منبع: