معاون علمی رئیس جمهور خبر داد فروش۹۰ هزار میلیارد تومانی شركت های دانش بنیان

به گزارش ربات كشاورز معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اظهار داشت: سال قبل 4800 شركت دانش بنیان و استارت آپ، 90هزار میلیارد تومان فروش داشته اند.

به گزارش ربات كشاورز به نقل از مهر، سورنا ستاری بامداد امروز در «دومین جشنواره ملی فولاد ایران» با اشاره به اینكه وارد كردن خط تولید از خارج و ماشین آلات آن نیاز به دانشگاه ندارد و نام آن «صنعت» نیست، اظهار داشت: به این روند می توانیم «كارخانه» بگوییم كه از آن محصول خارج می شود ولی نیاز به دانشگاه ندارد فقط چند تكنیسین می خواهد كه اگر قطعه ای خراب شد، همان را وارد و تعویض كند.
وی اضافه كرد: اگر مقرر است میان دانشگاه و صنعت ارتباط برقرار شود، باید این كارخانه جمع آوری شود و قبل از آن هم باید تفكر آنرا جمع نماییم. وقتی درباره صنعت صحبت می نماییم باید خط تولید را در داخل راه اندازی نماییم.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با تاكید بر اینكه محصول، حاصل سرمایه گذاری بخش خصوصی در پژوهش است و از پژوهش های دولتی، محصول بیرون نمی آید، گفت: دولت فقط می تواند زیرساخت پژوهش را فراهم آورد. تا زمانی كه پول بخش خصوصی وارد پژوهش نشود، به محصول صنعتی دست نخواهیم یافت. ماهیت دولت ها این است كه سرمایه گذاری دولت در پژوهش نتیجه نمی دهد.
ستاری تصریح كرد: بهترین شركت های دانش بنیان در دانشگاه ها هستند. از هیچ دانشگاهی، واكسن و دارو بیرون نمی آید بلكه شركت ها آنرا می سازند. دانشگاه فقط محلی برای انجام پژوهش ها و تولید دانش است ضمن اینكه دانشگاه های ما هم به این نتیجه رسیده اند كه با پول دولت، سقف آرزوهایشان محدود است مثل ما كارمندان دولت كه سقف آرزوهایمان كوتاه است و باید درآمد خودرا از محل پژوهش به دست بیاوریم؛ سرمایه گذاری را هم باید بخش خصوصی انجام دهد نه دولت.
وی با تاكید بر اینكه ۴۸۰۰ شركت دانش بنیان داریم كه سال قبل ۹۰ هزار میلیارد تومان فروش داشتند، اظهار داشت: ۱۱۰ سال فروش نفت در كشور به ما یاد داد كه همه چیز حتی دانش و تكنولوژی نیز خریدنی است درحالی كه این اشتباه بزرگی است چون تكنولوژی یاد گرفتنی است. با پول مُفت و بچه پولداری فروش نفت، بنزسوار شده ایم؛ دیگر نمی توان به این روند ادامه داد اما دیر به این نتیجه رسیده ایم چونكه ۶۰۰۰ سال فرهنگ كارآفرینی را از بین برده ایم.
ستاری با اشاره به تحریم های صنعت فولاد اظهار داشت: برای خود من هم مایه شرمندگی است كه به سبب قطعاتی مانند كُك یا كُك سوزنی تحریم می شویم؛ این نشان میدهد در جاهایی ضعف داشته ایم بنا بر این است كه سیستم وارداتی فعالی داریم ولی ساختار صادراتی ضعیفی به وجود آمده است.
به گفته معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، هم اكنون توانسته ایم تمام كاتالیست های صنعت نفت و گاز را در داخل تولید نماییم.

منبع: