سكانس پایانی اولین جشنواره فیلم ۱۱۴ ثانیه ای مبین بعلاوه معرفی برگزیدگان

ربات كشاورز: مراسم اختتامیه اولین جشنواره فیلم 114 ثانیه ای مبین، ساعتی قبل با معرفی برگزیدگان خود و با حضور تعدادی از مسئولان جهاددانشگاهی، مدیران سینمایی و قرآنی و علاقه مندان اجرا شد.
به گزارش ربات كشاورز به نقل از ایسنا، مراسم اختتامیه اولین جشنواره فیلم ۱۱۴ ثانیه ای مبین، عصر امروز (۲۳ دی ماه) با حضور دكتر سید حمید رضا طیبی، رئیس جهاد دانشگاهی، دكتر معصومه ابتكار، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، دكتر حسین انتظامی، رئیس سازمان سینمایی، علیرضا تابش، مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی و جمعی دیگر از مسئولان و قرآنیان كشور در محل خانه هنرمندان ایران انجام شد.

در ابتدای این مراسم و بعد از تلاوت آیاتی از قرآن از طرف مهدی غلام نژاد قاری بین المللی، جواد نصیری، دبیر جشنواره فیلم ۱۱۴ ثانیه ای مبین، به تشریح گزارشی از نحوه برگزاری جشنواره پرداخت و با اشاره به اهداف جشنواره اظهار داشت: استفاده از هنر فیلمسازی برای ثبت و انتقال نقش قرآن در جوامع اسلامی و ایجاد زمینه مناسب برای رقابت سازنده جهت ارتقای سطح كیفی و كمی هنر فیلمسازی با محوریت قرآن و عترت، همچون اهداف مهم این جشنواره بوده است.

معرفی برگزیدگان اولین جشنواره فیلم ۱۱۴ ثانیه ای مبین:

بخش حرفه ای:
سعید كریمی، رتبه اول مشترك برای فیلم داستانی “یك دست صدا دارد”
نرگس رستمی‏ معز، رتبه اول مشترك برای فیلم انیمیشن “دیده بان”
بهمنش ماهرو، رتبه دوم مشترك برای فیلم داستانی “عیسی و موسی”
علی پورمرادی، رتبه دوم مشترك برای فیلم انیمیشن “تبسم عروسك”
فاخته جلایرنژاد، رتبه سوم برای فیلم داستانی “زمانه”

بخش دانشجویی:
بابك مجیدی، رتبه سوم برای فیلم “كلاغ پر” (این بخش تنها یك برگزیده داشت)

بخش تلفن همراه:
محمد مهدی فكریان، رتبه اول برای فیلم “واقعیت تفاوت زیادی دارد…”
مجتبی كاویانی، رتبه دوم برای فیلم “پیام كوتاه”

بخش جنبی با موضوع تربیت فرزند:
برازن رستمی، رتبه اول برای فیلم “صدای جاده”
مهدی صدیقی، رتبه دوم برای فیلم “بی قرار”

بخش انتخاب مردمی:
هادی پورحامدی، رتبه اول برای فیلم “همبازی”
بابك مجیدی، رتبه دوم برای فیلم “كلاغ پر”
بهمن تلخابی، رتبه سوم برای فیلم “عروسك”

حركت در راه بین المللی شدن
همچنین در این مراسم، متن بیانیه هیئت داوران اولین جشنواره فیلم ۱۱۴ ثانیه ای مبین به شرح زیر قرائت شد:

در قرن حاضر كه عصر اطلاعات و ارتباطات نام دارد، یكی از شیوه های جذب و ایجاد تأثیر عمیق در مخاطبان، بیان مطالب در چارچوب های هنری مانند قصه و داستان است كه در تعالیم انبیاء الهی و كتاب های آسمانی مانند قرآن كریم و آموزش های دینی، از این شیوه مؤثر برای القای پیام و تأثیر تربیتی، اجتماعی و فردی، بسیار بهره گرفته شده است.
از سوی دیگر، از آنجائیكه بیشترین روایت های داستانی در بین ادیان الهی، در دین مبین اسلام و در معجزه عظیم خاتم انبیاء (ص) یعنی كتاب شریف قرآن كریم موجود است و همواره یك داستان جذاب و دارای لایه های چندگانه معنایی، مهم ترین امر و جان مایه و جوهره سینما را شكل می دهد، بدیهی است كه این ظرفیت بالقوه انتظار بالاتری از این نوع سینما و سینماگران را نیز مطرح می سازد.
با توجه به آنچه گفته شد، هیئت داوران اولین جشنواره فیلم ۱۱۴ ثانیه ای مبین، ضمن تشكر از تمامی سازندگان آثار راه یافته به بخش های مختلف، توجه مدیران جشنواره، مدعوین و فیلم سازان را به چند نكته، ضروری می داند:

۱. بااینكه این اولین گام ها در برگزاری جشنواره فیلم با موضوعات قرآنی در زمانی مشخص و كوتاه به شمار می‏رود، اما آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره از منظر كمی و كیفی، برای موضوع چنین جشنواره ‏ای قابل تقدیر است؛ چه بسیار آثاری كه در آن‏ها روایت‏ های زیبای انسانی با پیوندهای عمیق دینی و تنوع مضامین قرآنی به چشم می ‏خورند كه بعضی از آن‏ها در این مراسم مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.
۲. به فیلم‏سازان محترم پیشنهاد می‏ گردد كه عنصر خلاقیت در ایده‏ پردازی و ایجاز در بیان را در كنار اشارات دقیق هنری به موضوعات مورد نظر، بیشتر از پیش در چنین آثاری لحاظ كنند. در این راستا به دبیرخانه جشنواره نیز جهت تولید آثار فاخر پیشنهاد متقابل می ‏نماییم؛ آثاری كه اتفاقاً نمی‏ بایست از روی سفارش تولید گردند، بلكه برمبنای تمایل فیلمساز به موضوعاتی اینچنین و با مشاوره عالمان دینی و هنری این رشته صورت پذیرد.
۳. تاثیر فیلم ‏هایی با مضامین عالی قرآنی و دینی بر جهان تشنه حقیقت، بر كسی پوشیده نیست. از جانب دیگر نیاز مخاطب امروز جهان به اخلاق و دستیابی به كمال، امری غیر قابل كتمان است. اهمیت این موضوع، لزوم تولیداتی با خاصیت جهان ‏شمول بودن را دوچندان می‏ كند. در این راستا همواره كلام خدا می‏ تواند در دستیابی به چنین اهدافی برای فیلم‏سازان روشن ‏بین جهان اسلام، راهگشا باشد. بدین جهت هیئت داوران جشنواره فیلم ۱۱۴ ثانیه ‏ای مبین از مدیران این جشنواره تقاضا دارد تا در صورت امكان، این رویداد به یك جشنواره بین ‏المللی تبدیل گردد.
۴. از جهاد دانشگاهی و مشخصاً سازمان قرآنی دانشگاهیان كشور كه یكی از مراكز كلیدی علمی، فرهنگی و رسانه‏ ای است و در پرتو انقلاب اسلامی متولد شده، برای درك این واقعیت در شرایط حساس امروز و اهتمام به برگزاری این جشنواره قرآنی و هنری تشكر می‏ نماییم و استمرار توجه به هنر ـ خصوصاً سینما و زبان گویای تصویر ـ و استفاده از استعدادهای درخشان را خواستاریم.
۵. ذكر این نكته مهمست كه بدانیم استقبال غیرقابل پیش ‏بینی فیلمسازان برای حضور در این جشنواره قابل تقدیر است و انتظار می ‏رود در دوره‏ های آتی، فیلمسازان پیشكسوت‏ تر نیز در این اتفاق مهم حضور موثر داشته باشند. همین طور امیدواریم دوره‏ های آینده جشنواره با حضور گسترده‏ تر دانشجویان اجرا شود تا تلقی به وجود آمده در نگاه خلاقانه این قشر از جوانان، در این جشنواره بروز و ظهور بیشتری داشته باشد.
۶. درانتها هیئت داوران جشنواره امید دارد حركت به وجود آمده توسط مركز تولیدات چندرسانه ‏ای قرآنی جهاد دانشگاهی (مبین) در فراهم كردن مسیر فیلمسازی با مضامین قرآنی و دینی، بوسیله راه ‏اندازی باشگاه دانشجویی فیلم‏سازی و برگزاری كارگاه‏ های آموزشی تولید فیلم كوتاه، بتواند سبب ارتقای سواد بصری جوانان و خصوصاً دانشجویان شود.
با تشكر
هیئت داوران اولین جشنواره فیلم ۱۱۴ ثانیه ای مبین:
حجت ‏الاسلام و المسلمین سیدمحمدحسین نواب، هادی نائیجی، ابوالقاسم رئیسی و بهروز شعیبی

منبع: