سکانس پایانی اولین جشنواره فیلم ۱۱۴ ثانیه ای مبین بعلاوه معرفی برگزیدگان

ربات کشاورز: مراسم اختتامیه اولین جشنواره فیلم ۱۱۴ ثانیه ای مبین، ساعتی قبل با معرفی برگزیدگان خود و با حضور تعدادی از مسئولان جهاددانشگاهی، مدیران سینمایی و قرآنی و علاقه مندان اجرا شد.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، مراسم اختتامیه اولین جشنواره فیلم ۱۱۴ ثانیه ای مبین، عصر امروز (۲۳ دی ماه) با حضور دکتر سید حمید رضا طیبی، رئیس جهاد دانشگاهی، دکتر معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، دکتر حسین انتظامی، رئیس سازمان سینمایی، علیرضا تابش، مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی و جمعی دیگر از مسئولان و قرآنیان کشور در محل خانه هنرمندان ایران انجام شد.

در ابتدای این مراسم و بعد از تلاوت آیاتی از قرآن از طرف مهدی غلام نژاد قاری بین المللی، جواد نصیری، دبیر جشنواره فیلم ۱۱۴ ثانیه ای مبین، به تشریح گزارشی از نحوه برگزاری جشنواره پرداخت و با اشاره به اهداف جشنواره اظهار داشت: استفاده از هنر فیلمسازی برای ثبت و انتقال نقش قرآن در جوامع اسلامی و ایجاد زمینه مناسب برای رقابت سازنده جهت ارتقای سطح کیفی و کمی هنر فیلمسازی با محوریت قرآن و عترت، همچون اهداف مهم این جشنواره بوده است.

معرفی برگزیدگان اولین جشنواره فیلم ۱۱۴ ثانیه ای مبین:

بخش حرفه ای:
سعید کریمی، رتبه اول مشترک برای فیلم داستانی “یک دست صدا دارد”
نرگس رستمی‏ معز، رتبه اول مشترک برای فیلم انیمیشن “دیده بان”
بهمنش ماهرو، رتبه دوم مشترک برای فیلم داستانی “عیسی و موسی”
علی پورمرادی، رتبه دوم مشترک برای فیلم انیمیشن “تبسم عروسک”
فاخته جلایرنژاد، رتبه سوم برای فیلم داستانی “زمانه”

بخش دانشجویی:
بابک مجیدی، رتبه سوم برای فیلم “کلاغ پر” (این بخش تنها یک برگزیده داشت)

بخش تلفن همراه:
محمد مهدی فکریان، رتبه اول برای فیلم “واقعیت تفاوت زیادی دارد…”
مجتبی کاویانی، رتبه دوم برای فیلم “پیام کوتاه”

بخش جنبی با موضوع تربیت فرزند:
برازن رستمی، رتبه اول برای فیلم “صدای جاده”
مهدی صدیقی، رتبه دوم برای فیلم “بی قرار”

بخش انتخاب مردمی:
هادی پورحامدی، رتبه اول برای فیلم “همبازی”
بابک مجیدی، رتبه دوم برای فیلم “کلاغ پر”
بهمن تلخابی، رتبه سوم برای فیلم “عروسک”

حرکت در راه بین المللی شدن
همچنین در این مراسم، متن بیانیه هیئت داوران اولین جشنواره فیلم ۱۱۴ ثانیه ای مبین به شرح زیر قرائت شد:

در قرن حاضر که عصر اطلاعات و ارتباطات نام دارد، یکی از شیوه های جذب و ایجاد تأثیر عمیق در مخاطبان، بیان مطالب در چارچوب های هنری مانند قصه و داستان است که در تعالیم انبیاء الهی و کتاب های آسمانی مانند قرآن کریم و آموزش های دینی، از این شیوه مؤثر برای القای پیام و تأثیر تربیتی، اجتماعی و فردی، بسیار بهره گرفته شده است.
از سوی دیگر، از آنجائیکه بیشترین روایت های داستانی در بین ادیان الهی، در دین مبین اسلام و در معجزه عظیم خاتم انبیاء (ص) یعنی کتاب شریف قرآن کریم موجود است و همواره یک داستان جذاب و دارای لایه های چندگانه معنایی، مهم ترین امر و جان مایه و جوهره سینما را شکل می دهد، بدیهی است که این ظرفیت بالقوه انتظار بالاتری از این نوع سینما و سینماگران را نیز مطرح می سازد.
با توجه به آنچه گفته شد، هیئت داوران اولین جشنواره فیلم ۱۱۴ ثانیه ای مبین، ضمن تشکر از تمامی سازندگان آثار راه یافته به بخش های مختلف، توجه مدیران جشنواره، مدعوین و فیلم سازان را به چند نکته، ضروری می داند:

۱. بااینکه این اولین گام ها در برگزاری جشنواره فیلم با موضوعات قرآنی در زمانی مشخص و کوتاه به شمار می‏رود، اما آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره از منظر کمی و کیفی، برای موضوع چنین جشنواره ‏ای قابل تقدیر است؛ چه بسیار آثاری که در آن‏ها روایت‏ های زیبای انسانی با پیوندهای عمیق دینی و تنوع مضامین قرآنی به چشم می ‏خورند که بعضی از آن‏ها در این مراسم مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.
۲. به فیلم‏سازان محترم پیشنهاد می‏ گردد که عنصر خلاقیت در ایده‏ پردازی و ایجاز در بیان را در کنار اشارات دقیق هنری به موضوعات مورد نظر، بیشتر از پیش در چنین آثاری لحاظ کنند. در این راستا به دبیرخانه جشنواره نیز جهت تولید آثار فاخر پیشنهاد متقابل می ‏نماییم؛ آثاری که اتفاقاً نمی‏ بایست از روی سفارش تولید گردند، بلکه برمبنای تمایل فیلمساز به موضوعاتی اینچنین و با مشاوره عالمان دینی و هنری این رشته صورت پذیرد.
۳. تاثیر فیلم ‏هایی با مضامین عالی قرآنی و دینی بر جهان تشنه حقیقت، بر کسی پوشیده نیست. از جانب دیگر نیاز مخاطب امروز جهان به اخلاق و دستیابی به کمال، امری غیر قابل کتمان است. اهمیت این موضوع، لزوم تولیداتی با خاصیت جهان ‏شمول بودن را دوچندان می‏ کند. در این راستا همواره کلام خدا می‏ تواند در دستیابی به چنین اهدافی برای فیلم‏سازان روشن ‏بین جهان اسلام، راهگشا باشد. بدین جهت هیئت داوران جشنواره فیلم ۱۱۴ ثانیه ‏ای مبین از مدیران این جشنواره تقاضا دارد تا در صورت امکان، این رویداد به یک جشنواره بین ‏المللی تبدیل گردد.
۴. از جهاد دانشگاهی و مشخصاً سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور که یکی از مراکز کلیدی علمی، فرهنگی و رسانه‏ ای است و در پرتو انقلاب اسلامی متولد شده، برای درک این واقعیت در شرایط حساس امروز و اهتمام به برگزاری این جشنواره قرآنی و هنری تشکر می‏ نماییم و استمرار توجه به هنر ـ خصوصاً سینما و زبان گویای تصویر ـ و استفاده از استعدادهای درخشان را خواستاریم.
۵. ذکر این نکته مهمست که بدانیم استقبال غیرقابل پیش ‏بینی فیلمسازان برای حضور در این جشنواره قابل تقدیر است و انتظار می ‏رود در دوره‏ های آتی، فیلمسازان پیشکسوت‏ تر نیز در این اتفاق مهم حضور موثر داشته باشند. همین طور امیدواریم دوره‏ های آینده جشنواره با حضور گسترده‏ تر دانشجویان اجرا شود تا تلقی به وجود آمده در نگاه خلاقانه این قشر از جوانان، در این جشنواره بروز و ظهور بیشتری داشته باشد.
۶. درانتها هیئت داوران جشنواره امید دارد حرکت به وجود آمده توسط مرکز تولیدات چندرسانه ‏ای قرآنی جهاد دانشگاهی (مبین) در فراهم کردن مسیر فیلمسازی با مضامین قرآنی و دینی، بوسیله راه ‏اندازی باشگاه دانشجویی فیلم‏سازی و برگزاری کارگاه‏ های آموزشی تولید فیلم کوتاه، بتواند سبب ارتقای سواد بصری جوانان و خصوصاً دانشجویان شود.
با تشکر
هیئت داوران اولین جشنواره فیلم ۱۱۴ ثانیه ای مبین:
حجت ‏الاسلام و المسلمین سیدمحمدحسین نواب، هادی نائیجی، ابوالقاسم رئیسی و بهروز شعیبی

منبع: