افتتاح همزمان ۵ مركز نوآوری و شكوفایی در كشور

ربات كشاورز: پنج مركز نوآوری و شكوفایی (منش) امروز بطور همزمان در پنج استان كشور راه اندازی شد.
به گزارش ربات كشاورز به نقل از ایسنا، صبح امروز شنبه ۲۸ دی ماه ۱۳۹۸، پنج مركز نوآوری و شكوفایی در كشور بطور همزمان بوسیله ویدئو كنفرانس با حضور دكتر سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان و دكتر طیبی رئیس جهاددانشگاهی در وزارت ورزش و جوانان و دكتر ابتكار و مسئولان استان های هرمزگان، ایلام، كردستان، بوشهر و فارس راه اندازی شد.
رسالت مراكز مراكز نوآوری و شكوفایی (منش) شتابدهی به كسب وكارهای فناورانه جوانان و همین طور ترویج و نوآوری و شكوفایی برای دانش آموختگان استان است.

خودباوری نخستین گام در شكوفایی استعدادها
دكتر حمیدرضا طیبی، رئیس جهاد دانشگاهی در این مراسم اظهار نمود: نخستین گام در شكوفایی استعدادها بحث خودباوری است و باید باور نماییم خداوند در تمام انسان ها این توانمندی را به ودیعه گذاشته و منابع آنرا در همه سرزمین ها به شكل های مختلف قرار داده است و باید شكوفا شود.
وی با اشاره به این كه در كشور هیچ مشكلی در زمینه توسعه علمی و فناورانه و تجاری سازی آن نداریم، اظهار داشت: تنها باید شرایط این كار فراهم گردد.
دكتر طیبی اشاره كرد: در سال ۱۳۷۷ در امتداد اشتغال خصوصاً اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاه ها سازمان تجاری سازی و اشتغال دانش آموختگان دانشگاه ها تاسیس و كارهای بهادار ای دراین زمینه انجام شد.
وی اضافه كرد: این نهاد علاوه بر كارهایی كه دراین زمینه انجام می دهد، دارای سه پارك علم و فناوری و تعداد زیادی مراكز رشد است، اما روش های بهتری هم برای تسریع اشتغال جوانان وجود دارد و طرح سرباز ماهر نیز یكی از این زمینه هاست كه وزارت ورزش فراهم نموده است. در یك پیشنهاد برای داشتن همكاری بسیار جدی با وزارت ورزش، پیشنهاد تشكیل مراكز شكوفایی و نوآوری داده شد.

دكتر طیبی اشاره كرد: مراكز نوآوری و شكوفایی جهاددانشگاهی تفاوتشان با سایر مراكز مشاوره این است كه برمبنای مزیت های محلی و منطقه ای و نیازهای محلی و منطقه ای آموزش های لازم را به جوانان می دهند. در حقیقت شرایطی را برای جوانان فراهم می كنند كه صاحب ایده شوند و خودشان برمبنای نیازها و مزیت های محلی و منطقه ای خود ایده ای را مطرح كنند و در ادامه روی این ایده كار كنند تا به مرحله تجاری سازی و كسب و كار برسد.
وی در ادامه با تاكید بر این كه جهاددانشگاهی برای برنامه وزارت ورزش آمادگی كامل خودرا اعلام می كند تا در تمام استان های كشور بتوانیم آنرا توسعه دهیم، اضافه كرد: منطقه ای هم اگر توانمند باشد، در حوزه نیازهای ملی هم می تواند فعالیت كند؛ بدین سبب برای این كه بتوانیم در ۳۱ استان كشور این مراكز را توسعه دهیم، اعلام آمادگی می نماییم.

توسعه كسب و كارهای فناوران با مراكز نوآوری و شكوفایی
دكتر مسعود سلطانی فر، وزیر ورزش نیز اظهار نمود: ظرفیت های خوب استان می تواند زمینه و بستر خوبی باشد تا این مراكز در امتداد اهدافشان قدم بردارند. امروز به نقطه ای رسیدیم كه مركز نوآوری و شكوفایی استان بوشهر را در آستانه فجر چهل و یكم افتتاح و بهره برداری می نماییم.
وی اشاره كرد: امیدواریم این افتتاح برای همه مردم و جوانان استان مبارك باشد و باتوجه به ظرفیت های خوبی كه وجود دارد و سرمایه گذاری های خوبی كه هم دولت و بخش خصوصی انجام داده است، می تواند زمینه و بستر خوبی باشد تا این مراكز در امتداد اهداف و وظایف و برنامه هایی كه برای آن پیش بینی شده، موفق باشند و قدم های خوبی برای توسعه كسب وكارهای فناوران بردارند.

منبع: