داروها و تجهیزات پزشکی ایرانی به شرق آفریقا صادر می شود

ربات کشاورز: طبق توافقات ایران و افریقا، مقرر است همکاری هایی در خصوص صادرات دارو و تجهیزات پزشکی ایرانی به شرق افریقا صادر شود.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پیش نیاز توسعه صادرات داروها و تجهیزات پزشکی ایران، ثبت اقلام پزشکی در بازارهای هدف صادراتی است. ایران جزء کشورهایی است که از توانمندی های پزشکی خوبی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی برخوردارست و می تواند این محصولات را به دیگر کشورها صادر کند. شرق آفریقا مقصدی است که این دفعه توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای ایجاد فرصت صادرات داروها و تجهیزات پزشکی انتخاب شده است.
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم که به دنبال توسعه بازار برای محصولات دانش بنیان داخلی در دیگر کشورها است، شرق آفریقا، را بعنوان یک بازار پرسود و خوب برای فروش محصولات دارویی و پزشکی ایرانی برگزیده است.
با توجه به اهمیت این بازار برای ایران، در نشست مشترک هیات نمایندگان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سفیر جمهوری اسلامی ایران در کلینیک درمانی جمعیت هلال احمر ایران در کنیا، بر همکاری مشترک میان شرکت های ایرانی و شرق آفریقا تاکید گردید.
قرار بر این است که طبق این مذاکرات و توافقات، ثبت و توسعه صادرات داروها و تجهیزات پزشکی شرکت های ایرانی به شرق آفریقا سرعت گیرد. بازاری که هم اکنون در دست شرکت های هندی و چینی است.
بازار دارو و سلامت شرق آفریقا و خصوصاً در کنیا یکی از بازارهای رو به توسعه در آفریقا است. این بازار باز و رقابتی فرصت های بی نظیری را برای شرکت های دارویی و تجهیزات پزشکی ایران فراهم می آورد و با وجود تصور و باور عمومی در خصوص فقر جامعه آفریقا و غیر اقتصادی بودن کارهای اقتصادی در رابطه با سلامت در آفریقا، این بازار رو به رشد سودآوری مناسبی برای سرمایه گذاران در این بخش را در بر داشته است.
تعداد کلینیک های درمانی و بیمارستان هایی که طی ۵ سال قبل در نایروبی کنیا افتتاح شده و به بهره برداری رسیده بواسطه سیاست های حمایتی دولت کنیا رشد شایان توجهی داشته است. فرهنگ سازی و تشویق مردم به پیش گیری از امراض و بیماری ها بجای درمان نیز سبب شده است سهم هزینه های بهداشتی در سبد خانوارها در کنیا افزایش یابد.
قیمت برخی داروهای ژنریک در این کشور تا ۱۰ برابر قیمت آنها در ایران است و چنانچه ساز و کارهای صادرات دارو از ایران هموار و ممانعت های داخلی صادرات دارو از ایران مرتفع شود، زمینه برای کسب سودهای مناسب برای شرکت های دارویی ایرانی برقرار است.
باید جایگاه داروهای ایرانی در شرق آفریقا تثبیت شود
در حال حاضر چنانچه هر شرکت دانش بنیان دارویی تمایل داشته باشد محصولاتش را در وزارت بهداشت کنیا ثبت کند، ۷۰درصد هزینه های ثبت و کلیه هزینه های کارگزار پیگیر امور ثبت دارو از جانب معاونت علمی و فناوری پرداخت می شود.
بر اساس موافقت نامه همکاری اداره کل تجهیزات پزشکی و مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مقرر است، بیشتر هزینه های ثبت و ستاندن مجوز فروش تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی در سایر کشورها توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پرداخت گردد.
این شرکتهای حوزه سلامت هستند که باید از این ظرفیت بوجود آمده برای ایجاد جایگاهی ثابت در بازار شرق آفریقا و به ویژه کنیا بهره ببرند. معاونت علمی و فناوری از استارتاپ ها و ظرفیت های به وجود آمده در کشور برای توسعه توریسم سلامت و زیرساخت های مناسب بوجود آمده در وزارت بهداشت و درمان حمایت می کند. عدم وجود خطوط پروازی مستقیم بین ایران و کنیا یک چالش جدی برای بهره برداری از این مساله است.
با الگو گرفتن از اقدامات دولت ترکیه که با پرداخت سوبسید به ترکیش ایرلاین به تدریج طی ۱۰ سال مسیرهای مستقیم و سود ده به ۳۴ کشور آفریقایی به وجود آمده است، باید با فعال کردن همزمان توریسم سلامت از کنیا به ایران و توسعه و تبلیغ توریسم تفریحی از ایران به کنیا، تلاش نماییم تعداد مسافران را به حد قابل قبولی برسانیم.
با این کار ایجاد خط پروازی مستقیم برای ایرلاین ها سودآور خواهد بود. البته این مساله باید کارشناسی شود و ابعاد مختلف آن مورد ارزیابی قرار بگیرد.
از طرفی ایرلاین ها نیز می توانند با طراحی خطوط پروازی ترکیبی در این راه همراهی لازم را با دولت داشته باشند. بعنوان مثال ایجاد یک خط پروازی از تهران به نایروبی و نایروبی به کامپالا اوگاندا و یا دارالسلام تانزانیا شاید بتواند در راه دوم پروازی، زیان مسیر اول ایرلاین را جبران کند تا به تدریج و بوسیله بازاریابی، تعداد مسافران به حد قابل قبولی برسد.
البته این مساله اساسا باید توسط کارشناسان و شرکت های ارائه دهنده خدمات پروازی مورد بررسی دقیق تر قرار گیرد. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ظرفیت فعال کردن استارتاپ های موفق نظیر فلایتیو و علی بابا برای ارائه خدمات تور در کنار خدمت اصلی آنها را دارد تا ظرف یک بازه ۶ تا ۱۲ ماهه بتوان این خصوص پروازی را سود ده کرد.

منبع: