عرضه گزارش فاز اول طرح سرباز ماهر در ۱۶ استان توسط معاونت آموزشی جهاددانشگاهی

به گزارش ربات كشاورز بیست و هشتمین جلسه شورایعالی سیاست گذاری قرارگاه مهارت آموزی كاركنان وظیفه، دوشنبه (۷ بهمن) در محل ستاد كل نیروهای مسلح برگزار گردید.
به گزارش ربات كشاورز به نقل از ایسنا، در این نشست كه با حضور مقامات عالی رتبه نظامی، كشوری و مجریان طرح سرباز مهارت برگزار شد، معاون آموزشی و سرپرست سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاددانشگاهی، گزارش عملكرد ۱۶ واحد سازمانی جهاددانشگاهی در مورد ۳۲ ساعت آموزش مهارت های زندگی و ۴۸ ساعت آموزش مهارت های عمومی اشتغال و كارآفرینی برای ۱۶ هزار نفر سرباز در دوران آموزشی در پادگان ها عرضه كرد.
محمدصادق بیجندی با بیان مجموعه فعالیتهای مطالعاتی، پژوهشی، تهیه و تدوین محتوی و فرایندهای اجرا، ارزیابی و پایش دوره ها، آموزش های این دوره را به میزان ۸۰ ساعت مشتمل بر دو بخش شامل «آشنایی با مهارت های زندگی به میزان ۳۲ ساعت و آشنایی با مهارت های عمومی اشتغال و كارآفرینی به میزان ۴۸ ساعت» اعلام نمود و اظهار داشت: بر مبنای هماهنگی و توافق انجام شده با معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان از بهمن ماه ۱۳۹۷ جهاددانشگاهی نسبت به اجرای دوره های مذكور در ۱۶ استان اقدام نموده و تا آخر دی ماه، 15 هزار و 598 نفر از دوره های آموزشی مورد توافق بهره مند شده اند.
او همینطور در مورد ادامه طرح در چارچوب فاز دوم اظهار نمود: طبق برنامه ریزی و هماهنگی های صورت گرفته با معاونت جوانان، وزارت ورزش و جوانان، تعداد هشت هزار و 257 نفر دیگر در ۱۴ استان آموزش های لازم را فرا خواهند گرفت. بر این اساس فعلا بجز دو استان تهران و كرمانشاه كلیه استان های كشور تحت پوشش آموزش های مصوب این دوره قرار خواهند گرفت.
بر طبق این گزارش، از بهمن ۹۷ تا كنون، كاركنان وظیفه نیروهای مسلح مجموعا بالغ بر یك میلیون 200 هزار نفر ساعت از دوره های آموزشی جهاددانشگاهی بهره برده اند.
در انتها گزارش معاون آموزشی جهاد دانشگاهی، این اقدام را خروجی یك كار بین بخشی، بین حوزه ای و بین سازمانی برشمرد و از كلیه دست اندركاران این طرح شامل ستاد كل نیروهای مسلح، قرارگاه مركزی مهارت آموزی كاركنان وظیفه، وزارت ورزش و جوانان، رئیس جهاد دانشگاهی، معاونت های فرهنگی، آموزشی، پژوهشی جهاددانشگاهی، واحدهای سازمانی جهاددانشگاهی، سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان خبرگزاری های ایسنا، ایكنا، سینا و بازار كار و همه كسانی كه به شكلی در این راه همراه و همكار بوده، هستند و خواهند بود تقدیر و تشكر كرد.
قرارگاه مركزی مهارت آموزی كاركنان وظیفه نیروهای مسلح با عنایت به دستور مقام معظم رهبری و فرماندهی كل قوا در مورد بهره مندی مناسب از دوران سربازی برای مهارت آموزی بیشتر از ۴۰۰ هزار سرباز كه هر سال به خدمت اعزام می شوند، تشكیل و با همكاری وزارتخانه ها، نهادها و سایر ارگان ها، كوشیده برای این منبع عظیم نیروی انسانی، بستر مناسبی را جهت توانمندسازی و اشتغال فراهم آورد.
در جهت تحقق اهداف و برنامه های قرارگاه، برای مهارت آموزی كاركنان وظیفه در بخش آموزش های عمومی، برای استفاده از ظرفیت های موجود، تفاهم نامه های جداگانه ای بین ستاد كل نیروهای مسلح، وزارت ورزش و جوانان و جهاددانشگاهی منعقد شد. جهاددانشگاهی بعد از مذاكره و تفاهم با وزارت ورزش و جوانان و ستاد كل نیروهای مسلح مبادرت به برنامه ریزی، طراحی و تدوین دوره مهارت های عمومی در دو بخش ویژه برای كاركنان وظیفه نیروهای مسلح كرده تا با اجرای بسیار مناسب و با كیفیت توسط واحدهای مجری، امكان تداوم آن برای سال های آتی فراهم گردد. بر مبنای اعلام جهاد دانشگاهی، اجرای اثربخش و با كیفیت این دوره ها می تواند ضمن رفع بخشی از دغدغه های مقام مقام معظم رهبری در مورد اشتغال، به بهره وری و كارایی بیشتر از پیش دوران خدمت مقدس سربازی منجر شود.