عرضه گزارش فاز اول طرح سرباز ماهر در ۱۶ استان توسط معاونت آموزشی جهاددانشگاهی

به گزارش ربات کشاورز بیست و هشتمین جلسه شورایعالی سیاست گذاری قرارگاه مهارت آموزی کارکنان وظیفه، دوشنبه (۷ بهمن) در محل ستاد کل نیروهای مسلح برگزار گردید.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، در این نشست که با حضور مقامات عالی رتبه نظامی، کشوری و مجریان طرح سرباز مهارت برگزار شد، معاون آموزشی و سرپرست سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاددانشگاهی، گزارش عملکرد ۱۶ واحد سازمانی جهاددانشگاهی در مورد ۳۲ ساعت آموزش مهارت های زندگی و ۴۸ ساعت آموزش مهارت های عمومی اشتغال و کارآفرینی برای ۱۶ هزار نفر سرباز در دوران آموزشی در پادگان ها عرضه کرد.
محمدصادق بیجندی با بیان مجموعه فعالیتهای مطالعاتی، پژوهشی، تهیه و تدوین محتوی و فرایندهای اجرا، ارزیابی و پایش دوره ها، آموزش های این دوره را به میزان ۸۰ ساعت مشتمل بر دو بخش شامل «آشنایی با مهارت های زندگی به میزان ۳۲ ساعت و آشنایی با مهارت های عمومی اشتغال و کارآفرینی به میزان ۴۸ ساعت» اعلام نمود و اظهار داشت: بر مبنای هماهنگی و توافق انجام شده با معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان از بهمن ماه ۱۳۹۷ جهاددانشگاهی نسبت به اجرای دوره های مذکور در ۱۶ استان اقدام نموده و تا آخر دی ماه، ۱۵ هزار و ۵۹۸ نفر از دوره های آموزشی مورد توافق بهره مند شده اند.
او همینطور در مورد ادامه طرح در چارچوب فاز دوم اظهار نمود: طبق برنامه ریزی و هماهنگی های صورت گرفته با معاونت جوانان، وزارت ورزش و جوانان، تعداد هشت هزار و ۲۵۷ نفر دیگر در ۱۴ استان آموزش های لازم را فرا خواهند گرفت. بر این اساس فعلا بجز دو استان تهران و کرمانشاه کلیه استان های کشور تحت پوشش آموزش های مصوب این دوره قرار خواهند گرفت.
بر طبق این گزارش، از بهمن ۹۷ تا کنون، کارکنان وظیفه نیروهای مسلح مجموعا بالغ بر یک میلیون ۲۰۰ هزار نفر ساعت از دوره های آموزشی جهاددانشگاهی بهره برده اند.
در انتها گزارش معاون آموزشی جهاد دانشگاهی، این اقدام را خروجی یک کار بین بخشی، بین حوزه ای و بین سازمانی برشمرد و از کلیه دست اندرکاران این طرح شامل ستاد کل نیروهای مسلح، قرارگاه مرکزی مهارت آموزی کارکنان وظیفه، وزارت ورزش و جوانان، رئیس جهاد دانشگاهی، معاونت های فرهنگی، آموزشی، پژوهشی جهاددانشگاهی، واحدهای سازمانی جهاددانشگاهی، سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان خبرگزاری های ایسنا، ایکنا، سینا و بازار کار و همه کسانی که به شکلی در این راه همراه و همکار بوده، هستند و خواهند بود تقدیر و تشکر کرد.
قرارگاه مرکزی مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح با عنایت به دستور مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا در مورد بهره مندی مناسب از دوران سربازی برای مهارت آموزی بیشتر از ۴۰۰ هزار سرباز که هر سال به خدمت اعزام می شوند، تشکیل و با همکاری وزارتخانه ها، نهادها و سایر ارگان ها، کوشیده برای این منبع عظیم نیروی انسانی، بستر مناسبی را جهت توانمندسازی و اشتغال فراهم آورد.
در جهت تحقق اهداف و برنامه های قرارگاه، برای مهارت آموزی کارکنان وظیفه در بخش آموزش های عمومی، برای استفاده از ظرفیت های موجود، تفاهم نامه های جداگانه ای بین ستاد کل نیروهای مسلح، وزارت ورزش و جوانان و جهاددانشگاهی منعقد شد. جهاددانشگاهی بعد از مذاکره و تفاهم با وزارت ورزش و جوانان و ستاد کل نیروهای مسلح مبادرت به برنامه ریزی، طراحی و تدوین دوره مهارت های عمومی در دو بخش ویژه برای کارکنان وظیفه نیروهای مسلح کرده تا با اجرای بسیار مناسب و با کیفیت توسط واحدهای مجری، امکان تداوم آن برای سال های آتی فراهم گردد. بر مبنای اعلام جهاد دانشگاهی، اجرای اثربخش و با کیفیت این دوره ها می تواند ضمن رفع بخشی از دغدغه های مقام مقام معظم رهبری در مورد اشتغال، به بهره وری و کارایی بیشتر از پیش دوران خدمت مقدس سربازی منجر شود.