با امضای تفاهم نامه میان جهاددانشگاهی و سازمان اوقات دنبال می شود استفاده از فناوری تولید خارج رحمی جنین با استفاده از تکنیک ستاندن سونوگرافیک تخمک از گاو زنده

ربات کشاورز: تفاهم نامه جهاد دانشگاهی و سازمان اوقاف امور خیریه با موضوع استفاده از فناوری تولید خارج رحمی جنین با استفاده از تکنیک ستاندن سونوگرافیک تخمک از گاو زنده به امضا رسید.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، دکتر حمیدرضا طیبی، رئیس جهاد دانشگاهی در این نشست که بامداد امروز (یکشنبه، ۶ بهمن) در سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد، اظهار داشت: مقام معظم رهبری با اشاره به کلام باارزش حضرت علی(ع) فرمودند غربی ها با علم و فناوری به قدرت رسیدند و حالا از به دست آمدن آن توسط کشورهای دیگر احساس خطر می کنند. ما در جهاد دانشگاهی باتوجه به آن چه در اصول دینی مان سفارش شده و از آن جایی که جمهوری اسلامی برای اقتدار و پیشرفت خود باید به علم و فناوری تکیه کند کوشیدیم در این راستا فعالیت نماییم.
وی اضافه کرد: خوشحالیم که دکتر خاموشی، ریاست سازمان اوقاف نیز به اهمیت موضوع تفاهم نامه توجه دارند.
طیبی با بیان این که ما فعالیت اصلاح نژاد گاو را در سطح ملی و بین المللی نیز دنبال می نماییم، اظهار نمود: در شرق آسیا با برخی کشورها در همین رابطه صحبت کرده ایم و مورد استقبال هم قرار گرفته است. علاقمندیم که این فعالیت توسعه پیدا کند تا قسمتی از مشکلات کشور برطرف شود.

برنامه ریزی برای اصلاح گاومیش و شترهای دوکوهانه
در ادامه این جلسه، دکتر محمدرضا پورعابدی، معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی با اشاره به اهمیت امنیت غذایی برای استقلال کشورها اظهار داشت: تامین دام های گوشتی و تولید کره از چالش هایی است که در این عرصه وجود دارد. هدف جهاد دانشگاهی در طرح های فناورانه ای که به مقام معظم رهبری هم ارائه دادند این بوده که طی دو سال کشور را از این جهت بی نیاز کنند.
وی اضافه کرد: امیدواریم با مشارکتی که از طرف اوقاف رخ می دهد این تفاهم نامه را اجرایی نماییم. فضای خوبی در داخل و خارج کشور برای ادامه فعالیت در حوزه اصلاح نژاد دام وجود دارد. فعالیت در زمینه اصلاح گاومیش و شترهای دو کوهانه نیز از پروژه های بعدی جهاد دانشگاهی است.

رویکرد مثبت به صادرات فناوری
در ادامه حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی خاموشی، رئیس سازمان اوقاف با اشاره به همکاری اوقاف با رویان اصفهان اظهار داشت: امیدواریم تا آخر سال سه فارم همچون فارم ملارد و فارم شهریار به بهره برداری برسد.
وی اضافه کرد: با ورود به حوزه صادرات بسیار موافقم چونکه ارزآوری برای کشور دارد.
خاموشی با بیان این که باید خلاهای لجستیکی در امتداد اجرایی شدن این تفاهم نامه پر شود اظهار داشت: ما تلاش می نماییم آن امکاناتی که از لحاظ سخت افزاری نیاز است را در اختیار جهاد دانشگاهی قرار دهیم.
در بخش دیگری از این جلسه، مهدی پندار، معاون بهره برداری اقتصادی سازمان اوقاف و امورخیریه با اشاره به ابلاغ ۱۹ بندی مقام معظم رهبری به سازمان اوقاف درباب نحوه مدیریت موقوفات اظهار داشت: امضای تفاهم نامه با جهاد دانشگاهی نیز در امتداد بیانات مقام معظم رهبری است. انعقاد این تفاهم نامه دو بعد اساسی دارد که بعد داخلی آن تکثیر و تولید نژادهای دامی است و بعد خارجی آن این است که کشور تا حد زیادی غنی می شود و از واردات دام زنده بی نیاز می شویم.
وی با بیان این که تمامی مراحل مربوط به پتنت به خوبی طی شده، اظهار داشت: شرکت مشترکی که یک شرکت پژوهشی و دانش بنیان است زیر نظر صندوق پژوهش و فناوری اوقاف فعالیت خواهدنمود. ایستگاه اصلی این فعالیت ها ملارد است و ان شاءالله کار در مزرعه بزرگ شهریار نیز ادامه پیدا کند و در استان گلستان پی گرفته شود.
براساس آن چه در متن تفاهم نامه آمده، موضوع تفاهم نامه اصلاح نژاد گاوهای گوشتی و شیری و دو منظوره بوسیله تولید خارج رحمی جنین با استفاده از تکنیک ستاندن سونوگرافی که تخمک از گاو زنده، راه اندازی آزمایشگاه و فضاهای کاری تولید آزمایشگاه جنین در گاوداری متعلق به اوقاف توسط پژوهشگاه بعد از آماده سازی فضاهای کاری مورد نیاز توسط اوقاف با هدف تولید حداقل ۲۰۰۰ جنین در ماه، تولید آزمایشگاهی جنین منجمد گاو و گوساله ممتاز از نژادهای گاو مورد توافق طرفین، اجرای برنامه ها و کارهای مشترک علمی، تجاری و صنعتی در زمینه استفاده از تکنولوژی های جدید در حوزه ی علوم دامی، همکاری در زمینه تولید و فروش محصولات بیولوژیک موثر در تولید و تولید مثل دام، همکاری در زمینه تولید و فروش مواد و تجهیزات آزمایشگاهی و صنعتی مورد نیاز گونه های دامی، همکاری در زمینه ی واردات و صادرات مواد، تجهیزات آزمایشگاهی و صنعتی و فرآوردهای بیولوژیک مورد نیاز گونه های دامی و همین طور همکاری در برگزاری کارگاه ها و سمینارهای آموزشی و ترویجی مشترک برمبنای توافق فی درخلال است.
این تفاهم نامه بین جهاد دانشگاهی به نمایندگی دکتر حمید رضا طیبی و سازمان اوقاف و امور خیریه به نمایندگی حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی خاموشی امضاء شد و مدت اعتبار آن از تاریخ تایید به مدت ۵ سال خواهد بود و در صورت توافق طرفین قابل تمدید است.
به منظور اجرایی شدن این تفاهم نامه، شورایی متشکل از نمایندگان تام الاختیار جهاد دانشگاهی و اوقاف تشکیل می شود که وظایف این شورا مشخص کردن موضوعات همکاری، تهیه پیش نویس قرار داد مربوط به آن و تدوین راهکارهای اجرایی پیشنهادی برای هر موضوع خواهد بود.
وظایف جهاد دانشگاهی بر طبق این تفاهم نامه معرفی دو نفر نماینده تام الاختیار جهت تشکیل شورای موضوع ماده چهار تفاهم نامه و ارسال اطلاعات مورد نیاز جهت ارزیابی دانش فنی تولید جنین توسط جهاد دانشگاهی برای شرکت ارزیابی کننده دانش فنی است.
همکاری در تدوین و انعقاد قراردادهای فی درخلال مطابق به موضوع تفاهم نامه و همین طور مشاوره لازم جهت اصلاح فضاهای کاری موجود و تهیه فضاهای کاری جدید و واگذاری فناوری تولید جدید منجمد گاو به صورت انحصاری به شرکت مشترکی که بین طرفین ایجاد می شود نیز همچون وظایف جهاد دانشگاهی است. علاوه بر آن جهاد متعهد می شود مشاوره و همکاری لازم را در تهیه و تامین تجهیزات آزمایشگاهی مورد نیاز به اوقاف ارائه کند.
بر اساس این تفاهم نامه سازمان اوقاف و امور خیریه وظیفه معرفی دو نفر نماینده تام الاختیار جهت تشکیل شورای مذکور را دارد. علاوه بر آن فراهم سازی امکانات، تجهیزات و زیر ساخت های مورد نیاز جهت اجرای پروژه های مشترک مصوب، همکاری در تدوین و انعقاد قراردادهای فی درخلال مطابق با موضوع تفاهم نامه، انجام تعهدات مربوط خصوصاً پرداخت بموقع هزینه ها و تامین منابع مورد نیاز همچون وظایف اوقاف است. همین طور اوقاف متعهد می شود که تولید گوساله های ممتاز بوسیله تکنولوژی OPU را انحصارا در چارچوب شرکت های مشترک توسعه بدهد.
طبق این تفاهم نامه، اوقاف متعهد می شود که دانش فنی انتقال یافته از جانب جهاد را به هیچ وجه در اختیار شخص یا شرکت سومی قرار ندهد و تاسیس شرکت مشترک برنامه ریزی و سرمایه گذاری برای تولید حداقل دو هزار جنین در ماه را مد نظر قرار داده و علاوه بر آن یک شرکت تخصصی در زمینه ارزیابی دانش فنی تولید آزمایشگاهی جنین گام معرفی نماید.

منبع: