در مراسم رونمایی از کتاب های سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی عنوان شد دلیلهای بالندگی ایران در حوزه سلول های بنیادی

ربات کشاورز: مراسم رونمایی از مجموعه ۱۶ جلدی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی که توسط پژوهشگران رویان نگاشته شده، بامداد امروز انجام شد.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، دکتر عبدالحسین شاهوردی، در مراسم رونمایی از مجموعه کتاب های سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی که بامداد امروز (سه شنبه، ۱۵ بهمن) در پژوهشگاه رویان انجام شد با تبریک فرارسیدن دهه ی فجر اظهار داشت: امیدوارم با کارهای خیر و بابرکتی که انجام می دهیم در امتداد اهداف انقلاب قدم برداریم. امروز از چهار جلد مجموعه کتاب های سلول های بنیادی رونمایی می شود. این کتاب ها حاصل یک دهه فعالیت همکاران من در سلول های بنیادی است.
وی اضافه کرد: نگارش این مجموعه با همدلی رقم خورد. اتفاق خوب دیگری که افتاد این بود که نویسندگان کتاب و مجریان این برنامه ی علمی که با همدلی به پیش برده شد نگاهی به بازار داشتند که دانشجویان بتوانند از این کتاب ها استفاده کنند.
شاهوردی افزود: علاوه بر آن، همکاران انتشاراتی حامی این جریان علمی بودند و می خواستند در عرصه علم و دانش قدمی بردارند تا اثر ماندگاری بر جا بماند. امیدواریم این مجموعه در کشورهایی که زبان فارسی در آنها جریان دارد بتواند جایگاه رفیعی پیدا کند.

وی درانتها با اشاره به کارهای مرحوم کاظمی آشتیانی اظهار داشت: یادی نماییم از زنده یاد کاظمی آشتیانی که مطمئن هستم الان خوشحالند چونکه از آن زمان به دنبال این بودند که حاصل کارهای پژوهشگران رویان در عرصه سلول های بنیادی مکتوب و ماندگار شود.
معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی نیز در این مراسم اظهار داشت: تامین زیرساخت ها و بسترهای لازم برای شروع یک فعالیت از طرف جهاد دانشگاهی که کمتر از ۲۰ درصد از منابع خودرا از دولت می گیرد، مشکل است. این که بیشتر از یک دهه گذشته بسترهای لازم برای فعالیت در عرصه سلول های بنیادی از طرف جهاد دانشگاهی ایجاد شده، مهمست.
دکتر محمدرضا پورعابدی با تبریک فرارسیدن ایام دهه فجر، اظهار داشت: ان شاءالله بتوانیم به اهدافی که برای جمهوری اسلامی ترسیم شده، برسیم. هر کار خوبی که انجام می شود با یک انتخاب خوب آغاز می شود. این که در بیشتر از یک دهه قبل این پارادایم در جهاد دانشگاهی احساس شد که پزشکی از دارودرمانی به سمت سلول درمانی می رود و جهاد دانشگاهی باید این مساله را مدنظر قرار دهد مهمست.
وی اضافه کرد: پس از آن، بحث تمهید امکانات لازم مانند منابع انسانی، تجهیزات و شکل گیری بسترهای لازم عنوان شد.
پورعابدی با اشاره به کارهای زنده یاد کاظمی آشتیانی، بنیانگذار پژوهشگاه رویان اظهار داشت: دانش برای رونق باید در شبکه خود نشر پیدا کند. دانش سلول های بنیادی در نت وُرک جهانی خود قرار گرفت و توانست ایران را در جهان مطرح کند.
پورعابدی اشاره کرد: کار خوبی که در سلول های بنیادی انجام شد این بود که فقط آنرا در سطح نخبگان و دانشمندان قرار ندادیم تلاش شد در سطح جامعه نشر پیدا کند.

وی در پایان، با تاکید بر اهمیت پژوهش های کاربردی در جهاد دانشگاهی اظهار داشت: در جهاد دانشگاهی پژوهش های کاربردی مهمست و مقرر است حاصل کارهای پژوهشی رفع مشکلات مردم باشد. الان می بینیم که سلول های بنیادی به سطح درمان رسیده است. باید سناریوهای آینده ای را هم برای این برند در نظر بگیریم. از زحمات دکتر بهاروند، دکتر شاهوردی و دکتر گورابی در این راستا تشکر می کنم.
در بخش دیگری از این مراسم، دکتر امیرعلی حمیدیه، دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی ریاست جمهوری اظهار داشت: فضای مجازی خیلی دنیای ما را تغییر داده اما لذت کتاب خواندن هنوز متفاوت است. یاد گرفتن هر چیزی، طمانینه ای می خواهد. فکر می کنم در آموزش کتاب نقش اصلی را داشته باشد.
وی اضافه کرد: فکر می کنم یکی از ماندگارترین آثار رویان این کتاب ها باشد. ما بسیاری از کتاب غافل شدیم و خوب است که این یار مهربان در حوزه سلول های بنیادی زنده شده است. امیدوارم فرهنگ کتاب و کتابخوانی به مردم باز گردد. دانشجوها باید بدانند کتاب و مقاله خواندن هنوز مفیدست.
حمیدیه با اشاره به اهمیت پاسداری از زبان فارسی افزود: انقدر در زبان محاوره از کلمات انگلیسی و عربی استفاده می نماییم که به مرور فراموش می نماییم که زبان فارسی چه قدر شیرین است. مجموعه رویان به حفظ ادب و فرهنگ فارسی کمک کرده است و این مساله خیلی باارزش است.
وی درانتها بیان کرد: امیدوارم خداوند همه ی نگارندگان این کتاب ها را حفظ کند. این کتاب ها در حوزه بالین و بخش های دیگر نقش مهمی خواهند داشت.
عضو هیأت علمی پژوهشگاه رویان نیز در این مراسم اظهار داشت: معتقدم که حداقل دو نگرش باعث شده امروز کشورمان در حوزه سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی به یک بالندگی معنادار برسد. نگرش اول حرکت در پیوستار تولید تا کاربرد علم است و نگاه دیگر تفکر بین رشته ای بودن علم.
دکتر حسین بهاروند اظهار داشت: امروز پزشکی بازساختی حوزه تلاش گسترده ای است که در آن پزشکان، زیست شناسان و مهندسان با هدف ایجاد روش های نوین درمان بیماری ها در تلاش هستند. این نگرش ها در رویان سبب شده که حالا رویان مصداقی از کارهای نوآورانه در زمینه فناوری های پیشرفته درمان ناباروری، سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی، ژن درمانی، مهندسی سلول و بافت، پزشکی سرطان و پزشکی مبتنی بر فرد باشد. امید است که در آینده نیز پایگاهی برای خیلی از شرکت های بزرگ و شرکت های پویا شود.

عضو آکادمی علوم جهان با اشاره به اینکه سلول های بنیادی برای ما تنها یک علم نیست بلکه یک فرهنگ است، اظهار داشت: سلول های بنیادی فرهنگ توانستن، ملموس کردن علم، نگاهی نو به علم در چارچوب بین رشته ای فکر کردن و عمل کردن، نظریه پردازی در علم و همگانی سازی علم است.
بهاروند اضافه کرد: با افزایش دانش عمومی جامعه و بالا بردن معدل دانش جامعه گل های بیشتری در آینده شکوفا می شود و کاربرد علم که همانا حاصل انباشته شدن علم است به دست می آید.
وی افزود: یادمان باشد که در هر کشور، شهر، دانشگاه، مرکز تحقیقاتی و حتی در هر فرد رشد باید همه جانبه باشد تا علم به معنای واقعی و پایدار حاصل شود. اگر می خواهیم در پزشکی آینده موثر باشیم از همین الان باید به فکر ایجاد زیرساخت های آن باشیم. در این راستا یک راهکار برای افزایش دانش عمومی و نیز پرورش نسل های بعد، نگارش کتب و مقالات علمی است.
بهاروند اشاره کرد: بر این مبنا مجموعه کتاب های سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی باتوجه به تجربیات آزمایشگاهی پژوهشگران و استادان پژوهشگاه رویان و استادان دانشگاه های کشور نوشته شده است.
عضو هیأت علمی پژوهشگاه رویان در بخش دیگری از سخنانش عناوین بقیه کتاب های مجموعه سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی را بیان کرد و اظهار داشت: بر این اساس کتاب روش های آزمایشگاهی سلول های بنیادی اسفند ۹۸، جلد ۱ و ۲ کتاب سلول درمانی بهار ۹۹، ژن درمانی و دست ورزی های ژنتیکی تابستان ۹۹، سلول های بنیادی سرطان تابستان ۹۹، مقدمه ای بر اصول تولید بهینه فراورده های سلول، بافت و ژن درمانی پاییز ۹۹، شبه اندام ها، زمستان ۹۹، مبانی بیوانفورماتیک بهار ۱۴۰۰، وزیکول های برون سلولی تابستان ۱۴۰۰، تجاری سازی سلول، فراورده های سلول، بافت و ژن درمانی پاییز ۱۴۰۰ و کارآزمایی بالینی در پزشکی بازساختی زمستان ۱۴۰۰ منتشر می شود.
بهاروند درانتها از پژوهشگاه رویان، جهاد دانشگاهی، دانشگاه علم و فرهنگ، ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری، شرکت فناوری بن یاخته های رویان و صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران کشور و همین طور نویسندگان مسئول، نویسندگان فصول، ویراستاران ادبی، ناظر کیفی و ناشر کتاب های سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی سپاسگزاری کرد.

منبع: