در مراسم رونمایی از كتاب های سلول های بنیادی و پزشكی بازساختی عنوان شد دلیلهای بالندگی ایران در حوزه سلول های بنیادی

ربات كشاورز: مراسم رونمایی از مجموعه 16 جلدی سلول های بنیادی و پزشكی بازساختی كه توسط پژوهشگران رویان نگاشته شده، بامداد امروز انجام شد.
به گزارش ربات كشاورز به نقل از ایسنا، دكتر عبدالحسین شاهوردی، در مراسم رونمایی از مجموعه كتاب های سلول های بنیادی و پزشكی بازساختی كه بامداد امروز (سه شنبه، ۱۵ بهمن) در پژوهشگاه رویان انجام شد با تبریك فرارسیدن دهه ی فجر اظهار داشت: امیدوارم با كارهای خیر و بابركتی كه انجام می دهیم در امتداد اهداف انقلاب قدم برداریم. امروز از چهار جلد مجموعه كتاب های سلول های بنیادی رونمایی می شود. این كتاب ها حاصل یك دهه فعالیت همكاران من در سلول های بنیادی است.
وی اضافه كرد: نگارش این مجموعه با همدلی رقم خورد. اتفاق خوب دیگری كه افتاد این بود كه نویسندگان كتاب و مجریان این برنامه ی علمی كه با همدلی به پیش برده شد نگاهی به بازار داشتند كه دانشجویان بتوانند از این كتاب ها استفاده كنند.
شاهوردی افزود: علاوه بر آن، همكاران انتشاراتی حامی این جریان علمی بودند و می خواستند در عرصه علم و دانش قدمی بردارند تا اثر ماندگاری بر جا بماند. امیدواریم این مجموعه در كشورهایی كه زبان فارسی در آنها جریان دارد بتواند جایگاه رفیعی پیدا كند.

وی درانتها با اشاره به كارهای مرحوم كاظمی آشتیانی اظهار داشت: یادی نماییم از زنده یاد كاظمی آشتیانی كه مطمئن هستم الان خوشحالند چونكه از آن زمان به دنبال این بودند كه حاصل كارهای پژوهشگران رویان در عرصه سلول های بنیادی مكتوب و ماندگار شود.
معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی نیز در این مراسم اظهار داشت: تامین زیرساخت ها و بسترهای لازم برای شروع یك فعالیت از طرف جهاد دانشگاهی كه كمتر از ۲۰ درصد از منابع خودرا از دولت می گیرد، مشكل است. این كه بیشتر از یك دهه گذشته بسترهای لازم برای فعالیت در عرصه سلول های بنیادی از طرف جهاد دانشگاهی ایجاد شده، مهمست.
دكتر محمدرضا پورعابدی با تبریك فرارسیدن ایام دهه فجر، اظهار داشت: ان شاءالله بتوانیم به اهدافی كه برای جمهوری اسلامی ترسیم شده، برسیم. هر كار خوبی كه انجام می شود با یك انتخاب خوب آغاز می شود. این كه در بیشتر از یك دهه قبل این پارادایم در جهاد دانشگاهی احساس شد كه پزشكی از دارودرمانی به سمت سلول درمانی می رود و جهاد دانشگاهی باید این مساله را مدنظر قرار دهد مهمست.
وی اضافه كرد: پس از آن، بحث تمهید امكانات لازم مانند منابع انسانی، تجهیزات و شكل گیری بسترهای لازم عنوان شد.
پورعابدی با اشاره به كارهای زنده یاد كاظمی آشتیانی، بنیانگذار پژوهشگاه رویان اظهار داشت: دانش برای رونق باید در شبكه خود نشر پیدا كند. دانش سلول های بنیادی در نت وُرك جهانی خود قرار گرفت و توانست ایران را در جهان مطرح كند.
پورعابدی اشاره كرد: كار خوبی كه در سلول های بنیادی انجام شد این بود كه فقط آنرا در سطح نخبگان و دانشمندان قرار ندادیم تلاش شد در سطح جامعه نشر پیدا كند.

وی در پایان، با تاكید بر اهمیت پژوهش های كاربردی در جهاد دانشگاهی اظهار داشت: در جهاد دانشگاهی پژوهش های كاربردی مهمست و مقرر است حاصل كارهای پژوهشی رفع مشكلات مردم باشد. الان می بینیم كه سلول های بنیادی به سطح درمان رسیده است. باید سناریوهای آینده ای را هم برای این برند در نظر بگیریم. از زحمات دكتر بهاروند، دكتر شاهوردی و دكتر گورابی در این راستا تشكر می كنم.
در بخش دیگری از این مراسم، دكتر امیرعلی حمیدیه، دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی ریاست جمهوری اظهار داشت: فضای مجازی خیلی دنیای ما را تغییر داده اما لذت كتاب خواندن هنوز متفاوت است. یاد گرفتن هر چیزی، طمانینه ای می خواهد. فكر می كنم در آموزش كتاب نقش اصلی را داشته باشد.
وی اضافه كرد: فكر می كنم یكی از ماندگارترین آثار رویان این كتاب ها باشد. ما بسیاری از كتاب غافل شدیم و خوب است كه این یار مهربان در حوزه سلول های بنیادی زنده شده است. امیدوارم فرهنگ كتاب و كتابخوانی به مردم باز گردد. دانشجوها باید بدانند كتاب و مقاله خواندن هنوز مفیدست.
حمیدیه با اشاره به اهمیت پاسداری از زبان فارسی افزود: انقدر در زبان محاوره از كلمات انگلیسی و عربی استفاده می نماییم كه به مرور فراموش می نماییم كه زبان فارسی چه قدر شیرین است. مجموعه رویان به حفظ ادب و فرهنگ فارسی كمك كرده است و این مساله خیلی باارزش است.
وی درانتها بیان كرد: امیدوارم خداوند همه ی نگارندگان این كتاب ها را حفظ كند. این كتاب ها در حوزه بالین و بخش های دیگر نقش مهمی خواهند داشت.
عضو هیأت علمی پژوهشگاه رویان نیز در این مراسم اظهار داشت: معتقدم كه حداقل دو نگرش باعث شده امروز كشورمان در حوزه سلول های بنیادی و پزشكی بازساختی به یك بالندگی معنادار برسد. نگرش اول حركت در پیوستار تولید تا كاربرد علم است و نگاه دیگر تفكر بین رشته ای بودن علم.
دكتر حسین بهاروند اظهار داشت: امروز پزشكی بازساختی حوزه تلاش گسترده ای است كه در آن پزشكان، زیست شناسان و مهندسان با هدف ایجاد روش های نوین درمان بیماری ها در تلاش هستند. این نگرش ها در رویان سبب شده كه حالا رویان مصداقی از كارهای نوآورانه در زمینه فناوری های پیشرفته درمان ناباروری، سلول های بنیادی و پزشكی بازساختی، ژن درمانی، مهندسی سلول و بافت، پزشكی سرطان و پزشكی مبتنی بر فرد باشد. امید است كه در آینده نیز پایگاهی برای خیلی از شركت های بزرگ و شركت های پویا شود.

عضو آكادمی علوم جهان با اشاره به اینكه سلول های بنیادی برای ما تنها یك علم نیست بلكه یك فرهنگ است، اظهار داشت: سلول های بنیادی فرهنگ توانستن، ملموس كردن علم، نگاهی نو به علم در چارچوب بین رشته ای فكر كردن و عمل كردن، نظریه پردازی در علم و همگانی سازی علم است.
بهاروند اضافه كرد: با افزایش دانش عمومی جامعه و بالا بردن معدل دانش جامعه گل های بیشتری در آینده شكوفا می شود و كاربرد علم كه همانا حاصل انباشته شدن علم است به دست می آید.
وی افزود: یادمان باشد كه در هر كشور، شهر، دانشگاه، مركز تحقیقاتی و حتی در هر فرد رشد باید همه جانبه باشد تا علم به معنای واقعی و پایدار حاصل شود. اگر می خواهیم در پزشكی آینده موثر باشیم از همین الان باید به فكر ایجاد زیرساخت های آن باشیم. در این راستا یك راهكار برای افزایش دانش عمومی و نیز پرورش نسل های بعد، نگارش كتب و مقالات علمی است.
بهاروند اشاره كرد: بر این مبنا مجموعه كتاب های سلول های بنیادی و پزشكی بازساختی باتوجه به تجربیات آزمایشگاهی پژوهشگران و استادان پژوهشگاه رویان و استادان دانشگاه های كشور نوشته شده است.
عضو هیأت علمی پژوهشگاه رویان در بخش دیگری از سخنانش عناوین بقیه كتاب های مجموعه سلول های بنیادی و پزشكی بازساختی را بیان كرد و اظهار داشت: بر این اساس كتاب روش های آزمایشگاهی سلول های بنیادی اسفند ۹۸، جلد ۱ و ۲ كتاب سلول درمانی بهار ۹۹، ژن درمانی و دست ورزی های ژنتیكی تابستان ۹۹، سلول های بنیادی سرطان تابستان ۹۹، مقدمه ای بر اصول تولید بهینه فراورده های سلول، بافت و ژن درمانی پاییز ۹۹، شبه اندام ها، زمستان ۹۹، مبانی بیوانفورماتیك بهار ۱۴۰۰، وزیكول های برون سلولی تابستان ۱۴۰۰، تجاری سازی سلول، فراورده های سلول، بافت و ژن درمانی پاییز ۱۴۰۰ و كارآزمایی بالینی در پزشكی بازساختی زمستان ۱۴۰۰ منتشر می شود.
بهاروند درانتها از پژوهشگاه رویان، جهاد دانشگاهی، دانشگاه علم و فرهنگ، ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری، شركت فناوری بن یاخته های رویان و صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران كشور و همین طور نویسندگان مسئول، نویسندگان فصول، ویراستاران ادبی، ناظر كیفی و ناشر كتاب های سلول های بنیادی و پزشكی بازساختی سپاسگزاری كرد.

منبع: