با انعقاد تفاهم نامه ای محقق شد؛ حک نشان مخصوص زیست فناوری روی محصولات غذایی سالم

ربات کشاورز: یک نشان مخصوص با تایید ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بر روی محصولات غذایی حک می شود.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری اظهار داشت: یک نشان مخصوص با تایید ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و توسط آستان قدس رضوی بر روی محصولات غذایی حک می شود.
وی با اشاره به اینکه محصولات غذایی ایرانی با دریافت این نشان که توسط آستان قدس رضوی عرضه می شود، ستاره دار و معتبر می شوند، بیان نمود: این کار کمک می نماید تا محصولات غذایی سالم به مردم معرفی شود.
قانعی اظهار داشت: این نشان بر مبنای یک تفاهم نامه همکاری مشترک بین شبکه محصول سالم از مزرعه تا سفره ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری و آستان قدس رضوی تصویب و نهایی شد.
وی افزود: به واسطه اعتماد مردم به زنجیره محصولات غذایی تولیدی در آستان قدس رضوی، از این به بعد همه محصولات غذایی که سالم هستند با نشان این نهاد معتبر می شوند.
قانعی تصریح کرد: مالزی برای جهانی کردن محصولات غذایی خود طرح «حلال» را بر روی محصولات خود حک کرده است؛ نشان ایرانی جامع تر و کامل تر از این نشان است و محصولات با کیفیت ایرانی را به جهان معرفی می کند.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری در ادامه با اشاره به چالش های تولید محصول سالم غذایی در کشور، اظهار داشت: عدم تمایل کشاورزان به تولید محصول سالم در مزرعه به علت «عدم وجود مکانیزم های حمایتی»، «آشنایی کم تولیدکنندگان و مصرف کنندگان با گواهی استاندارد تشویقی» و «نبود برنامه مدون برای تولید، برچسب گذاری ره گیری محصولات سالم» است.
قانعی، راهکارهای تولید محصولات سالم غذایی را «اجرای کشاورزی زیستی بر پایه GAP، ارگانیک و غیره»، «ترکیب نهاده های زیستی و آلی با نهاده های شیمیایی برای تغذیه گیاهان»، «راه اندازی کشاورزی قراردادی»، «استفاده از نهاده های زیستی برای کنترل آفات و بیماری ها» دانست.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: شبکه محصول سالم غذایی که از سال قبل افتتاح شد به دنبال سالم سازی و تعریف برندی جهانی برای این محصولات بود که این کار را هم با کمک بخش خصوصی انجام داد.
به گفته قانعی، گردش مالی محصولات غذایی ۱۰۰ میلیارد دلار است که می تواند بازار بزرگی برای ایران باشد. شرکت های دانش بنیان، ظرفیت بالایی برای ورود به این عرصه دارند و باید از این بازار بزرگ به نفع دانش بنیان های داخلی بهره بگیریم.
قانعی اضافه کرد: استفاده از محصول سالم غذایی یعنی تضمین سلامت مردم و محیط زیست، پس باید به این مورد نگاه جدی داشته باشیم.