با انعقاد تفاهم نامه ای محقق شد؛ حك نشان مخصوص زیست فناوری روی محصولات غذایی سالم

ربات كشاورز: یك نشان مخصوص با تایید ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بر روی محصولات غذایی حك می شود.

به گزارش ربات كشاورز به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری اظهار داشت: یك نشان مخصوص با تایید ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و توسط آستان قدس رضوی بر روی محصولات غذایی حك می شود.
وی با اشاره به اینكه محصولات غذایی ایرانی با دریافت این نشان كه توسط آستان قدس رضوی عرضه می شود، ستاره دار و معتبر می شوند، بیان نمود: این كار كمك می نماید تا محصولات غذایی سالم به مردم معرفی شود.
قانعی اظهار داشت: این نشان بر مبنای یك تفاهم نامه همكاری مشترك بین شبكه محصول سالم از مزرعه تا سفره ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری و آستان قدس رضوی تصویب و نهایی شد.
وی افزود: به واسطه اعتماد مردم به زنجیره محصولات غذایی تولیدی در آستان قدس رضوی، از این به بعد همه محصولات غذایی كه سالم هستند با نشان این نهاد معتبر می شوند.
قانعی تصریح كرد: مالزی برای جهانی كردن محصولات غذایی خود طرح «حلال» را بر روی محصولات خود حك كرده است؛ نشان ایرانی جامع تر و كامل تر از این نشان است و محصولات با كیفیت ایرانی را به جهان معرفی می كند.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری در ادامه با اشاره به چالش های تولید محصول سالم غذایی در كشور، اظهار داشت: عدم تمایل كشاورزان به تولید محصول سالم در مزرعه به علت «عدم وجود مكانیزم های حمایتی»، «آشنایی كم تولیدكنندگان و مصرف كنندگان با گواهی استاندارد تشویقی» و «نبود برنامه مدون برای تولید، برچسب گذاری ره گیری محصولات سالم» است.
قانعی، راهكارهای تولید محصولات سالم غذایی را «اجرای كشاورزی زیستی بر پایه GAP، ارگانیك و غیره»، «تركیب نهاده های زیستی و آلی با نهاده های شیمیایی برای تغذیه گیاهان»، «راه اندازی كشاورزی قراردادی»، «استفاده از نهاده های زیستی برای كنترل آفات و بیماری ها» دانست.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: شبكه محصول سالم غذایی كه از سال قبل افتتاح شد به دنبال سالم سازی و تعریف برندی جهانی برای این محصولات بود كه این كار را هم با كمك بخش خصوصی انجام داد.
به گفته قانعی، گردش مالی محصولات غذایی ۱۰۰ میلیارد دلار است كه می تواند بازار بزرگی برای ایران باشد. شركت های دانش بنیان، ظرفیت بالایی برای ورود به این عرصه دارند و باید از این بازار بزرگ به نفع دانش بنیان های داخلی بهره بگیریم.
قانعی اضافه كرد: استفاده از محصول سالم غذایی یعنی تضمین سلامت مردم و محیط زیست، پس باید به این مورد نگاه جدی داشته باشیم.