با استفاده از اشعه لیزر ؛ تولید دوربینی كه از درون اشیا عكس می گیرد

به گزارش ربات كشاورز محققان دانشگاه ساسكس انگلیس برای نخستین بار موفق به تولید دوربینی شده اند كه می تواند با استفاده از اشعه لیزر از جزئیات درون اشیا عكس بگیرد.

به گزارش ربات كشاورز به نقل از اینترستینگ اینجینیرینگ، این دوربین می تواند تصاویر فوق دقیقی را از درون اشیای جامد تهیه نماید و برای این كار از تاباندن لیزر در طول موج چند تراهرتز استفاده می نماید.
تصاویری كه با استفاده از این دوربین تهیه می شوند، ابرطیفی نام گرفته اند. چونكه متشكل از پیكسل هایی هستند كه در درون هر یك از آنها امضای الكترومغناطیسی اشیای مختلف با دقت بالا مشاهده می شود. تاكنون از این روش برای تصویربرداری عمقی از انواع كاغذ، البسه، پلاستیك و غیره استفاده شده است.
مهم ترین مزیت این روش آن است كه بر خلاف روش عكسبرداری مبتنی بر اشعه ایكس، هیچ خطری برای سلامتی انسان ها و سایر موجودات ایجاد نمی نماید. ازاین رو می توان از روش مورد اشاره برای عكاسی و نمونه برداری از اشیای بیولوژیك مختلف بهره گرفت.
دوربین تولید شده بدین منظور از یك كریستال غیرخطی برای تبدیل نور لیزر استاندارد به الگوهای تراهرتز بهره می گیرد. در نهایت تصویر مدل نهایی با استفاده از تك پیكسل های تراهرتز به تدریج بازسازی و تكمیل می شود. این دوربین در آینده كاربردهای گسترده ای برای تأمین امنیت فرودگاه ها و ادارات، انجام بازرسی، افزایش دقت سنسورهای هوشمند خودرو ها، كنترل كیفیت در زمان ساخت محصولات گوناگون و حتی مبارزه با بیماری هایی مانند سرطان پوست خواهد داشت.