در گفت وگو با ربات كشاورز اعلام شد رفع یكی از ۱۰ نیاز راهبردی صنعت نفت

ربات كشاورز: پژوهشگران پژوهشكده برق جهاد دانشگاهی به دانش فنی طراحی و ساخت سیستم كنترل دور الكتروموتور كه تابحال جزو اقلام تحریمی و مورد نیاز صنایعی چون نفت و گاز و پتروشیمی بوده است، رسیدند و كاربردی كردن این سیستم علاوه بر رفع یكی از نیازهای راهبردی صنایع، سبب كاهش مصرف انرژی و آلاینده های زیست محیطی شده است.
مدیرگروه پژوهشی منابع تغذیه صنعتی پژوهشكده برق جهاد دانشگاهی در گفت و گو با ایسنا، طراحی و ساخت سیستم كنترل دور الكتروموتورهای ولتاژ متوسط توان بالا را از دستاوردهای اجرای این پروژه ذكر كرد و اظهار داشت: در صنایع، كنترل دور الكتروموتورها بسیار لازم است و بر این اساس در این راستا راهكارهای متنوعی ارائه شد، ولی هر كدام از این راهكارها دارای مشكلات جدی بودند؛ بدین جهت امروزه برای تحقق این مهم باتوجه به پیشرفت های علم الكترونیك قدرت در ساخت نیمه هادی پیشرفته و علم كنترل دیجیتال از سیستم های كنترل دو الكتروموتور استفاده می شود.
محمد فرزی با اشاره به اینكه این سیستم ها دارای پیچیدگی ها و فناوری بالایی است، اشاره كرد: این سیستم ها همین طور جزو لیست تحریمی قرار دارد و بومی سازی و ایجاد فناوری های در رابطه با كنترل دور الكتروموتورهای پرقدرت صنعتی بعنوان یكی از ۱۰ كالای راهبردی صنایعی چون معدن، نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد و حمل و نقل دریایی و ریلی محسوب می شود. بدین جهت در صدد برآمدیم این محصول راهبردی را با فناوری بومی به تولید برسانیم.
وی با اشاره به لزوم ساخت سیستم كنترل دور الكترو موتورهای توان بالا، اشاره كرد: با اجرای موفق این طرح علاوه بر رفع نیاز صنایع كشور، تعمیر و نگهداری سیستم های نصب شده قبلی در كشور میسر خواهد شد.
مجری این طرح با اشاره به اینكه این سیستم تابحال در صنعت نفت مورد استفاده قرار گرفته است، اظهار داشت: از این سیستم ها برای انتقال فرآورده های نفتی، انتقال آب و هرجا كه سیستم الكتروموتور برای انتقال نیاز باشد، استفاده می شود و هم اكنون، شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران بعنوان مسئول جابه جایی نفت خام و فرآورده های خام از این سیستم كنترل دور الكترو موتورهای توان بالا بهره برده است.
بگفته وی، تابحال دو شركت خارجی این سیستم را تولید می كردند و در اختیار كشور قرار می دادند؛ اما حالا باتوجه به شرایط تحریمی نیاز بود كه آنرا به تولید برسانیم و این سیستم برای نخستین بار در كشور تولید شده است.
فرزی با اشاره به موارد كاربردی سیستم كنترل دور الكترو موتورهای توان بالا، اظهار داشت: این سیستم صنایع حمل و نقل دریایی، ریلی، صنایع معدنی، صنایع برق و نیروگاهی، صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، صنایع آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد. ضمن آنكه هم اكنون بیشتر از ۹۴۰ توربین گازی فرسوده در كشور نیاز به جایگزینی دارند كه بهترین جایگزین، استفاده از موتور و سیستم كنترل دور موتور بجای توربین های گاز است.
وی با اشاره به مزیت ها و خاصیت های ساخت این موتور، اظهار داشت: كاهش چشم گیر مصرف انرژی و آلاینده های زیست محیطی، قطع وابستگی، صرفه جویی ارزی و كاهش هزینه تمام شده در رفع یكی از نیازهای راهبردی صنعت كشور، ایجاد اشتغال برای نیروهای متخصص، دستیابی به فناوری طراحی تجهیزات الكترونیكی در سطح ولتاژهای متوسط (۶ هزار ولت) و قدرت بالا (بیش از یك مگاوات)، امكان صادرات محصول طرح به كشورهای همسایه و بازارهای فرامنطقه ای از خاصیت های این محصول بشمار می رود.
فرزی، با اشاره به اینكه تولید این سیستم اشتغال هفت هزار و ۱۰۰ نفر نیروی متخصص را به دنبال خواهد داشت، افزود: تولید سیستم كنترل دور الكترو موتورهای توان بالا صرفه جویی ارزی بیشتر از ۲ میلیون یورویی و بیشتر از ۴۴ میلیارد ریالی خواهد داشت.
مجری این طرح اشاره كرد: استفاده از سیستم كنترل دور الكترو موتورهای توان بالا، میانگین ۴۰۰ كیلووات و یا ۳۸۰ هزار كیلووات ساعت در ماه صرفه جویی انرژی خواهد داشت؛ در نتیجه نصب تنها یك عدد سیستم درایو بر روی یكی از موتورهای ۱۵۰۰ كیلوواتی وزارت نفت می تواند صرفه جویی زیادی داشته باشد.
به گزارش ربات كشاورز به نقل از ایسنا، طرح “طراحی و ساخت سیستم كنترل دور الكتروموتورهای توان بالا” در گروه تخصصی برق و كامپیوتر حائز رتبه سوم طرح های توسعه ای سی وسومین جشنواره بین المللی خوارزمی شد.

منبع: