در گفت وگو با ربات کشاورز اعلام شد رفع یکی از ۱۰ نیاز راهبردی صنعت نفت

ربات کشاورز: پژوهشگران پژوهشکده برق جهاد دانشگاهی به دانش فنی طراحی و ساخت سیستم کنترل دور الکتروموتور که تابحال جزو اقلام تحریمی و مورد نیاز صنایعی چون نفت و گاز و پتروشیمی بوده است، رسیدند و کاربردی کردن این سیستم علاوه بر رفع یکی از نیازهای راهبردی صنایع، سبب کاهش مصرف انرژی و آلاینده های زیست محیطی شده است.
مدیرگروه پژوهشی منابع تغذیه صنعتی پژوهشکده برق جهاد دانشگاهی در گفت و گو با ایسنا، طراحی و ساخت سیستم کنترل دور الکتروموتورهای ولتاژ متوسط توان بالا را از دستاوردهای اجرای این پروژه ذکر کرد و اظهار داشت: در صنایع، کنترل دور الکتروموتورها بسیار لازم است و بر این اساس در این راستا راهکارهای متنوعی ارائه شد، ولی هر کدام از این راهکارها دارای مشکلات جدی بودند؛ بدین جهت امروزه برای تحقق این مهم باتوجه به پیشرفت های علم الکترونیک قدرت در ساخت نیمه هادی پیشرفته و علم کنترل دیجیتال از سیستم های کنترل دو الکتروموتور استفاده می شود.
محمد فرزی با اشاره به اینکه این سیستم ها دارای پیچیدگی ها و فناوری بالایی است، اشاره کرد: این سیستم ها همین طور جزو لیست تحریمی قرار دارد و بومی سازی و ایجاد فناوری های در رابطه با کنترل دور الکتروموتورهای پرقدرت صنعتی بعنوان یکی از ۱۰ کالای راهبردی صنایعی چون معدن، نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد و حمل و نقل دریایی و ریلی محسوب می شود. بدین جهت در صدد برآمدیم این محصول راهبردی را با فناوری بومی به تولید برسانیم.
وی با اشاره به لزوم ساخت سیستم کنترل دور الکترو موتورهای توان بالا، اشاره کرد: با اجرای موفق این طرح علاوه بر رفع نیاز صنایع کشور، تعمیر و نگهداری سیستم های نصب شده قبلی در کشور میسر خواهد شد.
مجری این طرح با اشاره به اینکه این سیستم تابحال در صنعت نفت مورد استفاده قرار گرفته است، اظهار داشت: از این سیستم ها برای انتقال فرآورده های نفتی، انتقال آب و هرجا که سیستم الکتروموتور برای انتقال نیاز باشد، استفاده می شود و هم اکنون، شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران بعنوان مسئول جابه جایی نفت خام و فرآورده های خام از این سیستم کنترل دور الکترو موتورهای توان بالا بهره برده است.
بگفته وی، تابحال دو شرکت خارجی این سیستم را تولید می کردند و در اختیار کشور قرار می دادند؛ اما حالا باتوجه به شرایط تحریمی نیاز بود که آنرا به تولید برسانیم و این سیستم برای نخستین بار در کشور تولید شده است.
فرزی با اشاره به موارد کاربردی سیستم کنترل دور الکترو موتورهای توان بالا، اظهار داشت: این سیستم صنایع حمل و نقل دریایی، ریلی، صنایع معدنی، صنایع برق و نیروگاهی، صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، صنایع آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد. ضمن آنکه هم اکنون بیشتر از ۹۴۰ توربین گازی فرسوده در کشور نیاز به جایگزینی دارند که بهترین جایگزین، استفاده از موتور و سیستم کنترل دور موتور بجای توربین های گاز است.
وی با اشاره به مزیت ها و خاصیت های ساخت این موتور، اظهار داشت: کاهش چشم گیر مصرف انرژی و آلاینده های زیست محیطی، قطع وابستگی، صرفه جویی ارزی و کاهش هزینه تمام شده در رفع یکی از نیازهای راهبردی صنعت کشور، ایجاد اشتغال برای نیروهای متخصص، دستیابی به فناوری طراحی تجهیزات الکترونیکی در سطح ولتاژهای متوسط (۶ هزار ولت) و قدرت بالا (بیش از یک مگاوات)، امکان صادرات محصول طرح به کشورهای همسایه و بازارهای فرامنطقه ای از خاصیت های این محصول بشمار می رود.
فرزی، با اشاره به اینکه تولید این سیستم اشتغال هفت هزار و ۱۰۰ نفر نیروی متخصص را به دنبال خواهد داشت، افزود: تولید سیستم کنترل دور الکترو موتورهای توان بالا صرفه جویی ارزی بیشتر از ۲ میلیون یورویی و بیشتر از ۴۴ میلیارد ریالی خواهد داشت.
مجری این طرح اشاره کرد: استفاده از سیستم کنترل دور الکترو موتورهای توان بالا، میانگین ۴۰۰ کیلووات و یا ۳۸۰ هزار کیلووات ساعت در ماه صرفه جویی انرژی خواهد داشت؛ در نتیجه نصب تنها یک عدد سیستم درایو بر روی یکی از موتورهای ۱۵۰۰ کیلوواتی وزارت نفت می تواند صرفه جویی زیادی داشته باشد.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، طرح “طراحی و ساخت سیستم کنترل دور الکتروموتورهای توان بالا” در گروه تخصصی برق و کامپیوتر حائز رتبه سوم طرح های توسعه ای سی وسومین جشنواره بین المللی خوارزمی شد.

منبع: