استفاده از گرافن در تولید تایر دوچرخه برای افزایش مقاومت

ربات کشاورز: یکی از شرکت های تولیدکننده تایر در جهان از گرافن برای تولید تایر دوچرخه بهره برده است. به ادعای این شرکت، استفاده از گرافن سبب افزایش مقاومت تایرها شده است.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، شرکت گودیر (Goodyear) یکی از تولیدکنندگان برجسته تایر در جهان، با یک تایر جدید دوچرخه که با استفاده از فناوری نانو تولید شده، وارد بازار دوچرخه شد. این تایر تقویت شده با فناوری نانو جهت استفاده در مسابقه های مختلف طراحی شده است.
این شرکت پس از ۴۴ سال، در سال ۲۰۱۸ تولید لاستیک های دوچرخه را از سر گرفت. با بازگشت موفقیت آمیز به بازار این شرکت درصدد بود تا تایر تولید نماید که برای المپیک و مسابقه های رقابتی مناسب باشد. نام این شرکت مترادف با موفقیت مداوم و عملکرد پیشرو در تمام موتورهای مسابقه ای است.
در ساخت تایر ویکتوریا که یک لاستیک استاندارد طلایی است از گرافن استفاده شده است. بگفته گودیر، این لاستیک ها برای «سریع ترین دوچرخه های جهان» طراحی شده اند تا بهترین عملکرد را داشته باشند.
به گفته این شرکت در تایر ایگل F۱ که یک تایر با کارایی بالا است، مقاومت غلتکی با استفاده از گرافن کاهش یافته و در نتیجه سایش به آهستگی اتفاق می افتد.
در دنیای دوچرخه سواری رقابتی، یک مزیت حاشیه ای می تواند تفاوت شایان توجهی در رقابت ایجاد کند. فناوری گرافن، سبب چنین مزیت هایی در تایرهای گودیر شده است. فناوری نانو به ورزشکارانی که از تایر گودیر استفاده می نمایند مزیت پنهان می دهد. این شرکت در تولید تایرها از سیلیکای کروی (غیربلوری) به صورت آمورف بهره برده است.
براساس اطلاعات انتشار یافته این شرکت، تایرهای تولید شده در گودیر شتاب بیشتر و مقاومت رولینگ کمتر به وجود می آورد.
شرکت گودیر در سال های اخیر سرمایه گذاری وسیعی در کارخانه های این شرکت در تایوان انجام داده و همین طور کارخانه تایرسازی خودرا در چین گسترش داده است.
گودیر در حال آزمایش روش های دیگر تولید است تا به یک شرکت توسعه دهنده سیلیکا از خاکستر پوسته برنج تبدیل گردد.
گرافن بعنوان یکی از گزینه های بسیار امیدوارکننده در صنعت شناخته می شود که به آرامی در حال وارد شدن به محصولات مختلف صنعتی است. از این ماده در تولید تلفن های همراه، هدفون، ادوات هوشمند پوشیدنی، تصفیه آب و سنسور استفاده شده است.

منبع: