حفاظت از فناوری نانوزیست سنسور با ثبت پتنت بین المللی

به گزارش ربات كشاورز یكی از شركت های فعال در حوزه ساخت زیست سنسور، در حال ثبت پتنت مربوط به استفاده از گرافن در ساخت زیست سنسور است. مقرر است این پتنت به صورتی ثبت گردد كه مالكیت فكری آن در كشورهای مختلف حفظ شود.

به گزارش ربات كشاورز به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، زیست حسگرها در صنعت پزشكی برای بهینه سازی مراقبت از بیماران و رهگیری سریع بیماری ها استفاده می شوند. این شركت در حال توسعه فناوری منحصربه فردی است كه در آن از گرافن برای تولید سنسور زیستی استفاده می شود. با توسعه این فناوری، شركت به دنبال ایجاد مشاركت با شركت های زیست فناوری بزرگ است.
PCT به این شركت اجازه می دهد تا تصمیم بگیرد كه در كدام كشورها از مالكیت فكری این پتنت محافظت گردد و با این وجود، حمایت بین المللی از این پتنت می تواند تا ۲۰ سال صورت گیرد.
محمد جوكار، مدیرعامل این شركت اظهار داشت: درخواست ثبت پتنت بین المللی نخستین گام در راه تجاری سازی فناوری زیست سنسورهای گرافنی است.
وی اعتقاد دارد كه این فناوری پتانسیل ایجاد تحول در حوزه پزشكی را دارا است. سنسورهای زیستی در آزمایش های پزشكی برای تشخیص بیماری استفاده می شوند و با استفاده از آنها می توان زمان انتظار برای تعیین بیماری را كم كرد.
مواد و فرایند استفاده شده برای ساخت این زیست سنسور ارزان بوده و این موضوع، مزیتی در بازار زیست سنسورهای چاپی است. این حسگرها خواص الكتروشیمیایی مناسبی داشته كه این مورد برای فناوری زیست سنسوری الزامی اساسی است. یك زیست سنسور كاربردی احتیاج به اندازه گیری زیست مولكول ها در سطح گرافن دارد. گرافن روی سطح الكترود الگودهی و چاپ می شود. این الكترودها را می توان روی زیرلایه های مختلف چاپ كرد و از آن برای ساخت محصولات شفاف و انعطاف پذیر استفاده نمود.
این شركت می خواهد تا با یافتن شركا تجاری مناسب، مبادرت به تجاری سازی این حسگرها كند. محصولاتی كه با استفاده از این تكنولوژی تولید می شوند را می توان در بخش تشخیص بیماری استفاده نمود.