برای سازه های مقاوم در برابر زلزله؛ بتن تاشدنی بدون سیمان توسط محقق ایرانی تولید شد

به گزارش ربات كشاورز پژوهشگران ایرانی مقیم استرالیا برای نخستین بار موفق به تولید بتن تاشدنی با قدرت و استقامت بالا شده كه در آن از سیمان هم استفاده نشده است.

به گزارش ربات كشاورز به نقل از نیواطلس، در شرایطی كه تولید بتن استاندارد بدون وجود سیمان ناممكن است، یك محقق ایرانی برای اولین بار بتنی را تولید كرده كه هم تا حد زیادی خم می شود و هم نیازمند افزودن سیمان نیست.
مزیت دیگر این محصول سازگاری با محیط زیست است، چونكه تولید گاز دی اكسید كربن در فرآیند تولید آن به دلیل عدم احتیاج به افزودن سیمان به میزان قابل ملاحظه ای كاسته می شود. سیمان مانند چسبی است كه بخش های مختلف بدن را به هم پیوند می دهد. تولید سیمان نیازمند ایجاد گرمای بالا و مصرف انرژی فراوانی است كه به محیط زیست صدمه می زند.
به گفته بهروز نعمت اللهی محقق اصلی این طرح در دانشگاه سوئینبرن استرالیا، در بتن تاشدنی به جای سیمان از زائداتی مانند خاكستر بادی استفاده شده كه از استخراج گازهای خروجی كوره های آتش با سوخت زغال حاصل می شود. وی افزوده كه تولید این نوع بتن در مقایسه با بتن های عادی باعث كاهش ۳۶ درصدی مصرف انرژی و كمتر شدن ۷۶ درصدی انتشار گاز دی اكسید كربن می شود.
گفتنی است بتن جدید در مقابل ضربه و فشار مقاومت بالایی دارد و می توان از آن برای ساخت سازه های مقاوم در مقابل زلزله استفاده نمود.