ﺗﻮﺳﻄ ﭘﻴﺸﺮاﻥ ﮔﻴﺎﻫﺎﻥ ﺩاﺭﻭﻳی ﺟﻬﺎﺩﺩاﻧﺸﮕﺎﻫی اﺳﺘﺎﻥ ﻣﺮﻛﺰﻱ انجام شد: ﺗﻮﻟﻴﺪ اﺳﭙﺮﻱ ﺿﺪﻋﻔﻮﻧی ﻛﻨﻨﺪﻩ موثر در مقابله با كرونا و آنفلوانزا

ربات كشاورز: ایسنا/مركزی یكی از پیشرانان گیاهان دارویی و مسئول واحد فناوری گیاهان دارویی در مركز كسب و كارهای اینترنتی جهاد دانشگاهی استان مركزی موفق به تولید اسپری ضدعفونی كننده گیاهی هوا، دست و سطوح شده كه می تواند به عنوان ماده ضدعفونی مقابل ویروس هایی همچون آنفلوانزا و كرونا مورد استفاده قرار گیرد.
دكتر محسنی عراقی در طرح ملی توسعه اقتصادی زنان سرپرست خانوار كه با كارفرمایی معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری و با نظارت وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی اجرایی شده است، برای 10 نفر از زنان سرپرست خانوار ایجاد اشتغال كرده است و آنان می توانند در مراحل كاشت، پیش فرآوری و بسته بندی محصولات تولیدی شركت تحت مدیریت او كه توانسته است محصولات مختلفی را بر پایه گیاهان دارویی تولید نماید، فعالیت كنند.
محسنی عراقی درباب كارهای این شركت و محصول جدیدی كه منشاء این همكاری است به ایسنا اظهار داشت: این شركت در عرصه تولید اسانس گیاهان دارویی با استفاده از روش های جدید فعالیت نموده و توانسته اسانس های مختلف را با بالاترین كیفیت موجود تهیه نماید.
وی با اشاره به اینكه در تولید این محصولات شامل اسانس و صمغ، از گیاهان بومی ایران استفاده می شود اضافه كرد: اسانس گیاهان سخت اسانس نیز در این شركت با بالاترین كیفیت ممكن استحصال می شود.
وی درباب اسپری ضدعفونی كننده گیاهی هوا، دست و سطوح(رویال سپت)، كه توسط این شركت تولید شده و می تواند به عنوان یك محصول ضدعفونی مناسب در مقابل میكروب ها و ویروس هایی همچون آنفلوانزا و كرونا مورد استفاده عموم قرار گیرد، اظهار داشت: این فرمولاسیون جدید یك كمپلكس از اسانس هاست كه بر پایه آویشن شیرازی تولید شده و اثر ضد ویروسی و ضد بیماری دارد.
محسنی عراقی درباب مزیت این محصول نسبت به انواع شیمیایی آن اظهار داشت: این محصولات امولسیون های پایداری هستند كه بدون ذرات نقره تهیه می شوند. وجه تمایز اسپری گیاهی هوا، دست و سطوح نسبت به محصولات شیمیایی اینست كه فاقد اثر سوء شیمیایی و آلرژیك برای افراد مستعد است. مواد ضدعفونی شیمیایی برای كسانی كه آلرژی بالایی دارند و برای كودكان مضر بوده و به مرور موجب لطمه دیدن سیستم تنفسی و پوست می شوند در صورتیكه پایه این محصول گیاهی است و از هیچ ماده شیمیایی در تولید آن استفاده نمی گردد.
او همینطور اظهار داشت: مواد شیمیایی دیگر را نمی توان در ازدحام جمعیت اسپری و سپس استنشاق كرد در صورتیكه این محصول را می توان در محیط های پر ازدحام اسپری كرده و استنشاق كرد، این محصول هوا را ضد عفونی كرده و ریه را پاكسازی می كند، از طرفی همچون الكل فرار نبوده و یكی از خواص آن پایداری بر روی سطوح است.
محسنی عراقی با اشاره به اینكه از این محصول می توان برای شستشوی ظروف نیز بهره برد و برای درمان زخم بستر نیز موثر واقع شده است، اضافه كرد: این محصول گواهی IRCT از دانشگاه فردوسی مشهد داشته و كارآزمایی بالینی آن در بیمارستان انجام شده و تاییدیه های میكروبی و قارچی آن زیر نظر دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی ستاندن شده است. آزمایش میكروبی این محصول در آزمایشگاه همكار سازمان غذا و دارو انجام شده و تاثیر ضد ویروسی آن نیز در مقالات اثبات شده و آزمایش های لازم برای ستاندن تاییدیه های ضد ویروسی آن در دانشگاه امام صادق(ع) در حال انجام می باشد.
وی با تاكید بر اینكه این اسپری از سازمان غذا و دارو مجوز رسمی دارد، اظهار داشت: این اسپری در مرحله تولید انبوه است و در دسترس مردم در داروخانه ها و فروشگاه ها قرار دارد.
محسنی عراقی با اشاره به اینكه گیاهان مصرفی برای تولید این اسپری از استان مركزی و خارج استان تهیه می شود، اظهار داشت: توان تولید ما بالاست و در صورتیكه مواد اولیه به میزان كافی و با قیمت مناسب به دست ما برسد می توانیم به اندازه نیاز بازار ساخته و حتی صادرات داشته باشیم كه هم اكنون صادرات به فرانسه و عراق انجام شده است.
وی با اشاره به اینكه در حوزه مشاغل خانگی با كمك زنان سرپرست خانوار نسبت به تهیه مواد اولیه مصرفی اقدام می نماییم، اظهار نمود: یكسری از محصولات تحت عنوان گیاه خشك توسط زنان سرپرست خانوار در محیط های كوچك خانگی تهیه می شود و زنان روستایی در فضاهای خانگی خود با ما همكاری كرده و درآمدزایی می كنند. قسمتی از پیش فرآوری های محصولات نیز به زنان سرپرست خانوار روستایی یا شهری واگذار می شود.
محسنی عراقی اشاره كرد: هم اكنون بیش از 100 هكتار زمین كشاورزی به صورت قراردادی برای این شركت گیاه دارویی تولید می كنند تا مطمئن باشیم گیاهان مصرفی مورد نیاز شركت از نژادهای مناسب باشند چونكه این مهم در درصد و میزان مواد موثره اسانس موثر است.
وی ادامه داد: هم اكنون علاوه بر دیگر محصولات، روزی حدود 1500 اسپری ضد عفونی دست توسط این شركت تولید می شود.
گفتنی است، علاقمندان می توانند این محصول را بوسیله مجموعه جهاد دانشگاهی استان مركزی تهیه كنند.

منبع: