به همّت جهاد دانشگاهی استان بوشهر؛ زنان سرپرست خانوار استان بوشهر در كنار كادر درمانی قرار گرفتند

به گزارش ربات كشاورز بوشهر رئیس جهاد دانشگاهی استان بوشهر عنوان كرد: زنان سرپرست خانوار استان بوشهر در كنار كادر خدوم و ساعی درمانی استان قرار گرفتند.
علی احمدی زاده با بیان خلاصه ای از جزئیات طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار اظهار داشت: این طرح مبتنی بر الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی توسط جهاد دانشگاهی استان بوشهر بعنوان یك نهاد توسعه ای در ایجاد، توسعه و پایدارسازی مشاغل خانگی در استان و با نظارت اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان و كارفرمایی دفتر امور بانوان و خانواده استانداری استان بوشهر اجرایی شده است.
وی اظهار نمود: طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار در ۳ فاز شناسایی و ارزیابی اولیه متقاضیان، شناسایی پشتیبانان طرح، توانمندسازی و اتصال به بازار متقاضیان در حال اجراست.
این مسئول اشاره كرد: از مهم ترین اهداف این طرح در استان می توان به خوداشتغالی زنان سرپرست خانوار، بهبود معیشت و افزایش رفاه این زنان با استفاده از ظرفیت مشاغل خانگی و اتصال صاحبان كسب و كار خانگی به بازارهای هدف (اتصال به بازار) اشاره نمود.
رئیس جهاد دانشگاهی استان بوشهر به موضوع شیوع ویروس كرونا و لزوم تهیه اقلام بهداشتی خصوصاً ماسك اشاره و اعلام نمود: بعد از پیگیری های گوناگون جهت هماهنگی با پیشران های تولید پوشاك و آموزش و مشاوره های متقاضیان واجد شرایط طرح و ستاندن مجوزهای لازم مطابق با دستورالعمل های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی جهت راه اندازی كارگاه تولید ماسك از دانشگاه علوم پزشكی و معاونت غذا و دارو استان بوشهر، مبادرت به خرید یك دستگاه اتوكلاو بمنظور ضدعفونی كردن ماسك های تولید شده از مهمترین اقدامات انجام گرفته جهت عملیاتی كردن این مهم در استان بوده است.
احمدی زاده در ادامه اشاره كرد: هم اكنون دو كارگاه پیشران تولید پوشاك طرح با ظرفیت تولید روزانه ۳۰۰۰ ماسك در حال فعالیت هستند كه در این طرح بطور مستقیم برای ۲۰ نفر اشتغال به وجود آمده و ۷۰% از آنها نیز زنان سرپرست خانوار طرح مشاغل خانگی در استان بوشهر هستند.

وی درباب نحوه تامین مواد اولیه در تولید ماسك اظهار نمود: هم اكنون برای تامین مواد اولیه تولید ماسك از پارچه پلی اتیلن ۵۰ گرمی استفاده می گردد كه این مواد اولیه توسط فعالان اقتصادی استان در منطقه ویژه اقتصادی و شهرك صنعتی تامین می گردد.
به گزارش ربات كشاورز به نقل از ایسنا، رئیس جهاد دانشگاهی استان بوشهر به تشریح اهم اقداماتی كه تا كنون درباب این طرح انجام شده پرداخت.
این مسئول عنوان كرد: در امتداد عملیاتی كردن این طرح در استان تابحال جهاد دانشگاهی بوشهر نشست های مختلفی با مدیران و كارشناسان دفتر امور بانوان و خانواده استانداری بوشهر، اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعی، دستگاه های اجرایی مربوط به این طرح همچون بهزیستی، اداره زندانها، كمیته امداد، میراث فرهنگی و صنعت معدن و تجارت تشكیل داده است.
علی احمدی زاده بیان كرد: از دیگر اقدامات انجام گرفته نیز می توان به تشكیل بیش از ۱۵ جلسه و شورای علمی طرح در استان با كارفرما، ناظر، پیشرانان طرح، دستگاه های اجرایی در رابطه با طرح و سمن ها، انعقاد ۴ تفاهم نامه با پیشرانان طرح در رسته های تولید پوشاك و حصیربافی، حضور در نمایشگاه بین المللی صنایع دستی استان بوشهر، دریافت فهرست و تماس تلفنی با ۲۸۳ نفر از متقاضیان تابحال و دعوت از آنها جهت حضور در طرح، آمادگی ۷۱ نفر واجدالشرایط برای حضور در طرح، برگزاری كارگاه های عمومی- توجیهی برای متقاضیان، آغاز مرحله ارزیابی و غربالگری اولیه متقاضیان، ساماندهی، آموزش، هدایت و مشاوره، اجرای كارگاه های تخصصی و عملی در رسته های تولید پوشاك و حصیربافی، رایزنی و جلسات با پیشران ها، ارزیابی و نهایی كردن ۷۱ نفر از متقاضیان از ۱۳۵ نفر سهمیه استان و اتصال ۷۱ متقاضی به پیشرانان طرح تولید پوشاك و حصیربافی جهت آموزش های تخصصی و عملی در سه شهرستان بوشهر، تنگستان و دشتستان اشاره نمود كه آموزش و توانمندسازی طرح برمبنای نیازمندی های منطقه صورت گرفته است.

منبع: