همكاری جهاددانشگاهی و دانشگاه علوم پزشكی جهت راه اندازی آزمایشگاه تشخیص كرونا در بوشهر

به گزارش ربات كشاورز بوشهر یك متخصص ویروس شناسی در مورد انجام تست مولكولی كروناویروس اظهار داشت: این كار با كیت های تجاری استاندارد مثل (primerdesign) genesis و یا خریداری مواد مورد نیاز برای تست مولكولی و set up در آزمایشگاه انجام می شود.
دكتر فاطمه فرشادپور در گفتگو با ایسنا با اشاره به روند و مدت زمان پاسخ آزمایش عنوان كرد: مدت آماده شدن پاسخ این تست ها یك روز است و اینكه می بینید چند روز زمان می برد به علت این است كه به تهران می رود و تا جواب حاضر شود زمان بر است و دلیل دیگر هم تعداد نمونه زیادی است كه به تهران فرستاده می شود و آنها نوبت بندی می كنند، به همین خاطر امكان دارد بین ۳ تا ۴ روز طول بكشد؛ اما وقتی نمونه وارد آزمایشگاه شود یك روز كاری زمان حاضر شدن جواب آن است.
وی افزود: برای تست تشخیص ملكولی كروناویروس دو روش وجود دارد، در روش اول یكسری كیت های تجاری استاندارد مثل (primerdesign) genesis در اختیار آزمایشگاه ها قرار داده می شود. در روش دوم، مواد مورد نیاز برای تست مولكولی به صورت جداگانه خریداری می شود و پس از set up در آزمایشگاه مورد استفاده قرار می گیرد. دانشگاه علوم پزشكی و جهاد دانشگاهی استان بوشهر، در حال خریداری و تهیه مواد و وسایل مورد نیاز روش دوم است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی بوشهر اظهار نمود: روش دیگر این است كه مواد به صورت جداگانه خریداری شده و كیت را طراحی نموده و می سازند كه از نظر زمانی امكان دارد پاسخ آن تنها چند ساعت بیشتر زمان ببرد.
مدیر گروه ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشكی بوشهر تصریح كرد: تب علامت اختصاصی بیماری كووید ۱۹ نیست اما با عنایت به داده های اپیدمیولوژیك بین ۹۰ تا ۹۸ درصد مواردی كه به كرونا مبتلا شده اند تب شدید داشته اند كه این درصد بسیار بالایی است برای همین هم در ورودی استان ها و شهرها تب سنجی انجام می شود. امكان دارد فرد گرفتار یك عفونت تنفسی ویروسی باشد اما فاقد تب، خیلی از مبتلایان به عفونت های فوقانی دستگاه تنفس -كه در خانواده كروناویروس ها قرار می گیرند مانند 229E و OC43 و HKU1- هم تب را تجربه نمی كنند یا تب بسیار خفیفی دارند.
این متخصص تصریح كرد: در خانواده كروناویروس ها تعداد بسیار زیادی ویروس وجود دارد، اما ویروس كووید ۱۹ یك نوع ویروس جدید است، ویروس حیوانی كه به علت جهش هایی كه در آن اتفاق افتاده توان آلوده كردن انسان را هم پیدا كرده است. به نظر می آید این ویروس از خفاش به مورچه خوار و سپس به انسان انتقال یافته است. برای این بیماری هیچ درمان اختصاصی ضدویروسی وجود ندارد، و تنها كاری كه انجام می شود درمان های حمایتی است. البته داروهای ضد ویروسی بیماریهای دیگر مانند ریباویرین و اسلتامیویر هم در درمان این بیماری استفاده می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی بوشهر اضافه كرد: با عنایت به این كه ۷۰ تا ۸۰ درصد افراد این بیماری را به شكل خفیف تجربه می كنند، یعنی مانند یك سرماخوردگی ساده بروز می كند، بنابراین در موقعیتی كه با كمبود امكانات روبرو می باشیم ضرورتی ندارد كه بیماران خفیف هم تحت آزمایش قرار بگیرند و تنها برای بیمارانی كه نیاز دارند این كار انجام می شود.
فاطمه فرشادپور اظهار نمود: با عنایت به شیوع بیماری های مختلف و یا حتی امكان شناسایی و انتشار ویروس های جدید دیگر، مركز تخصصی ویروس شناسی بسیار برای استان بوشهر كاربرد خواهد داشت. مساله فقط كووید نیست، و ما امیدواریم كه اپیدمی این ویروس كاهش یافته و پاندمی آن متوقف شود. اما مشكلی كه وجود دارد اینكه با آغاز پاییز و خنك شدن هوا باز هم بیماری های خاص این فصل را داریم، همینطور آنفلوآنزا در اوایل فصل زمستان كه راه اندازی آزمایشگاه برای این بیماری هم به ما كمك خواهد نمود.
این متخصص ویروس شناسی خاطرنشان كرد: نكته مثبت این كه در صورت راه اندازی این مركز برای سایر بیماری ها چون ویروس های پاپیلوما، هپاتیت و HIV هم نیازی به فرستادن نمونه ها به خارج استان نیست. چون هر كدام از انواع این بیماری ها درمان های اختصاصی دارد و هم اكنون مبالغ بالایی برای ارسال این نمونه ها هزینه می شود اما با داشتن مركز تخصصی ویروس شناسی این هزینه ها به یك پنجم كاسته می شود و حتی می توانیم معین استان های همجوار باشیم و تحولی در زمینه تشخیص آزمایشگاهی را شاهد باشیم.