توسط جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی محقق شد؛ راه اندازی سامانه ۱۲۳ کرونا برای مراقبت بیماران در منزل

ربات کشاورز راه اندازی سامانه ۱۲۳ کرونا برای مراقبت بیماران در منزل
به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، دکتر سالار ارزیده معاون آموزشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی و از طراحان اصلی “سامانه ۱۲۳ کرونا”، با اشاره به خدمات و پتانسیل های این سامانه، اظهار نمود: برمبنای آمارهای جهانی بیش از ۸۰ درصد مبتلایان عفونت ویروسی کرونا نیاز به بستری در بیمارستانها ندارند و تنها با پایش، خودمراقبتی، رعایت اصول بهداشتی، خودقرنطینگی و درمان علامتی تحت نظر پزشک بهبود می یابند. در این راستا، چک فهرست ها و فرم های طراحی شده در این سامانه کمک می نماید تا شرایط برای طی دوره قرنطینه و خودمراقبتی بیماران و افراد مشکوک در منازل به بهترین و ایمن ترین روش، مهیا شود.
وی افزود: این روزها که تعداد مبتلایان و افراد در معرض خطر کرونا در کشور رو به افزایش است، د این سامانه می تواند در کاهش بار بیماران و مراجعه کنندگان به بیمارستانها و مراکز درمانی نقش تاثیرگذاری داشته باشد.
“سامانه ۱۲۳ کرونا” برای چه کسانی کاربرد دارد؟
وی با اعلان اینکه کاربرد این سامانه برای دو گروه است، اظهار نمود: دسته اول پزشکانی هستند که مایلند بیماران خفیف و بدون علامت یا موارد مشکوک را در منزل و ازراه دور پایش کنند. در این روش، ثبت نام بیمار توسط پزشکان و مراقبان و با ثبت ارزیابی های اولیه انجام شده، سپس اطلاعات دسترسی سامانه برای بیمار پیامک می شود. بیمار روزانه فهرست موارد نیازمند به مراقبت را در پروفایل خود مشاهده کرده و بعد از انجام، آنها را در پروفایل خود تایید کرده و تیک می زند. همین طور پزشک یا مراقب سلامت، روزانه ضمن تماس با بیمار و پایش وضعیت علائم، اطلاعات را در پروفایل وی ثبت می کند. بدین سان تعداد زیادی از بیماران خفیف و ملایم می توانند در منزل و تحت نظر پزشکان و مراقبان سلامت، مسیر بهبودی را مادامی که وضعیت آنها تشدید نشده طی کنند. البته هر گاه شرایط اورژانسی پیش بیاید، ضمن تماس با اورژانس، بیمار برای ادامه درمان هدایت خواهد شد.
دسته دیگر کسانی هستند که با موارد مثبت یا مشکوک مواجهه داشته و تمایل دارند مطابق راهنماهای وزارت بهداشت مبادرت به قرنطینه و خودمراقبتی اختیاری در منزل کنند. این افراد بعد از ثبت نام در سامانه، بازه قرنطینه خودرا انتخاب و آغاز به خودمراقبتی می کنند. در این روش روزانه فهرست موارد نیازمند مراقبت در پروفایل افراد ثبت شده و آنان باید ضمن مراعات و انجام این موارد، آنها را در پروفایل خود تیک زده و تایید کنند. بدین سان در داشبورد پروفایل خود، روزهای باقیمانده تا اختتام مدت قرنطینه و روزهای مراعات شده را مشاهده و دنبال می کنند.
دکتر ارزیده با تاکید بر اینکه کلیه متقاضیان باید ابتدا با استفاده از سامانه غربالگری و مراقبت کرونا وزارت بهداشت به نشانیsalamat.gov.ir یک خودارزیابی انجام دهند، اشاره کرد: بر این اساس افراد دارای شرایط حاد باید مطابق سفارش سامانه وزارت بهداشت، حتما به مراکز درمانی معرفی شده مراجعه کنند، اما اگر مطابق راهنماهای سامانه نیازمند خودمراقبتی در منزل باشند، می توانند ضمن ثبت نام در “سامانه ۱۲۳ کرونا” به آدرس ۱۲۳corona.com با مراعات دستورالعمل ها و چک فهرست های کنترلی این سامانه، مسیر بهبودی خودرا با سهولت و دقت بیشتری طی کنند.
پایش روزانه بیمار توسط پزشکان در هر نقطه کشور
معاون آموزشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به بخش “پایش روزانه بیمار توسط پزشک”، اظهار نمود: در چارچوب این سامانه کلیه پزشکان سراسر کشور به صورت رایگان می توانند با ثبت نام در سامانه نسبت به ثبت اولیه بیماران خود برای پایش و مراقبت در منزل اقدام نمایند. این پزشکان با ثبت بیماران و تعیین بازه خودمراقبتی برای آنان، می توانند ضمن اطمینان از رعایت چک فهرست های خودمراقبتی توسط بیمار، علائم و نشانه های بیماری، دارویی و سیر بهبود بیمار را به صورت تلفنی پایش و در پرونده ثبت کنند تا از این طریق بیمار بتواند روند حرکت به سمت بهبودی کامل را در محیط امن منزل طی نماید و فقط در صورت بروز علائم و نشانه های حاد از منزل خارج و به مراکز درمانی مراجعه کند.
وی افزود: همین طور تلاش داریم با ساماندهی پزشکان و مراقبان سلامت داوطلب، امکان ثبت نام پزشکان و مراقبان سلامت برای ارائه مشاوره های پزشکی و پایش بیماران را فراهم سازیم، تا بر این اساس بیمارانی که در حال طی دوران قرنطینه خانگی هستند، علاوه بر استفاده از دستورالعمل های روزانه خودمراقبتی که در سامانه پیش بینی شده، بتوانند از مشاوره با پزشک و امکان پایش روزانه وضعیت خود بهره مند شوند. البته پیاده سازی این بخش منوط به جلب حمایت پزشکان و مراقبان سلامت داوطلب در کشور است.
مشاوره سلامت روان رایگان
ایشان سپس با اشاره به بخش مشاوره سلامت روان رایگان بعنوان یکی دیگر از تسهیلات ارائه شده در “سامانه ۱۲۳ کرونا” اظهار نمود: مرکز سلامت روان رویین جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی دارای مجوز فعالیت از سازمان نظام مشاوره روان شناسی ایران در امتداد مسئولیت اجتماعی و همگام با سیاست های کلی ستاد ملی کرونا و کمک به آرامش بخشی روانی جامعه، خدمات “مشاوره مدیریت استرس و اضطراب فردی” و “مشاوره مدیریت روانی کودکان در فضای بحرانی” را در چارچوب این سامانه ارائه می کند، پس متقاضیان می توانند جهت استفاده از این خدمات با شماره ۴۵۲۹۸ تماس گرفته و از خدمات مشاوره رایگان متخصصین روان شناسی بهره مند شوند.
بارگذاری راهنماها و دستورالعمل های معتبر مراقبتی و بهداشتی در سامانه
دکتر ارزیده “دانستنی ها” را بخش دیگر سامانه معرفی نمود و اظهار داشت: راهنماها و دستورالعمل های اصناف، شرایط و وضعیت های مختلف مانند آرایشگاه ها، خرید، پمپ بنزین، نانوایی و غیره با استفاده از منابع معتبر داخلی و خارجی جمع آوری و در سامانه بارگذاری شده است، همین طور سایت جامع اطلاع رسانی بیماری کووید ۱۹، فیلم های آموزشی، راهنمای بیماران کرونا پس از ترخیص، نکات و راه های پیش گیری از ابتلا، نشانی مراکز پذیرنده مبتلایان کرونا سایر محتوای بخش دانستنیهای سامانه را ایجاد کرده است.
ارایه خدمات ضدعفونی و گندزدایی اماکن
معاون آموزشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی ارائه خدمات ضدعفونی و گندزدایی منازل، ادارات و سایر مراکز را از دیگر خدمات این سامانه عنوان نمود و اظهار داشت: مرکز بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE) جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی در امتداد کنترل و جلوگیری از شیوع بیماری کرونا، با همکاری کارشناسان مجرب بهداشت محیط وHSE، خدمات ضد عفونی و گند زدائی منازل، ادارات، بیمارستان ها و کلینیک ها را در چارچوب “سامانه ۱۲۳ کرونا” برای متقاضیان این خدمات و در قالب تعرفه های وزارت بهداشت ارائه می دهد.

منبع: