جهاد دانشگاهی در سالی که گذشت از همکاری در کنترل کرونا تا رونمایی از دکل نفتی

به گزارش ربات کشاورز جهاد دانشگاهی، سال ۱۳۹۸ را با طرح های پژوهشی در حوزه های مختلف علوم انسانی، فنی- مهندسی، پزشکی و کشاورزی شروع کرد و در نهایت با بهره برداری از برخی فناوری های به ثمر نشسته و مشخص شدن نتایج برخی از تحقیقات به پایان رساند. در این گزارش تلاش کردیم نگاهی اجمالی به برخی اقدامات جهاد دانشگاهی در سالی که گذشت داشته باشیم.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، جهاد دانشگاهی سالی که گذشت را در حالی شروع کرد که در آذر سال ۹۷ دستاوردها و توانمندی های فناورانه این نهاد به مقام معظم رهبری عرضه شده بود و قرار شد ۳۱ طرح فناورانه توسط این سازمان در سال های آینده به بهره برداری برسد. معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی گفته است اعتبار ۱۵ میلیون یورویی به این طرح ها که از سال ۱۳۹۸ شروع شده اند اختصاص یافته است. این طرح های فناورانه به حوزه های فنی- مهندسی، پزشکی و کشاورزی مربوط است.
این نهاد علمی ماه های ابتدایی سال ۹۸ را با امضای تفاهم نامه هایی با سازمان اقتصادی کوثر، بانک صنعت و معدن، هلال احمر و ایمیدرو شروع کرد. این تفاهم نامه ها به ترتیب با موضوعاتی همچون ارتقای امنیت غذایی، تأمین سرمایه طرح های جهاد، تولید محصول و به کار بردن تکنولوژی های جدید و توسعه فناوری در حوزه مهندسی پایه به امضای طرفین رسیدند.

از پیمایش های علوم انسانی تا تفاهم نامه مقابله با فقر
در سال ۱۳۹۸ در حوزه علوم انسانی، جهاد دانشگاهی نتایج پیمایش ملی خانواده را منتشر نمود. به نقل از رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاد دانشگاهی هدف این پیمایش این بوده که نمایانگر وضعیت کل کشور باشد و از جانب دیگر ابعاد و مسائل مختلف حوزه خانواده را مورد بررسی قرار دهد. سازمان برنامه و بودجه کشور حامی اصلی این طرح بوده است. در این پیمایش مباحثی مانند نگرش مردم به ازدواج، سن مناسب ازدواج از دیدگاه مردم، اختلاف سنی مناسب زوجین هنگام ازدواج از نظر مردم، معیارهای انتخاب همسر، شیوه های آشنایی زوجین، علل افزایش سن ازدواج، اهمیت برگزاری مراسم های ازدواج بررسی شده است. کتاب طرح پیمایش ملی خانواده در مراسم سی ونهمین سالگرد تاسیس جهاد دانشگاهی و با حضور رئیس جمهور رونمایی گردید.
در حوزه علوم انسانی، پژوهش های دیگری هم در سال ۹۸ توسط پژوهشگران جهاد دانشگاهی در دست اجرا بوده است. پیمایش ملی در حوزه گردشگری در پژوهشکده گردشگری مشهد و پیمایش ملی هویت ایرانی ها و پیمایش ملی سبک زندگی ایرانی ها در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاددانشگاهی همچون طرح های جهاد دانشگاهی در حوزه علوم انسانی بودند.
علاوه بر آن، در اواخر سالی که گذشت، تفاهم نامه ای میان جهاد دانشگاهی، مرکز پژوهش های مجلس و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به امضا رسید که طی آن، سند مقابله با تعارض منافع و با هدف مقابله با فقر تدوین خواهد شد.

رونمایی از دکل نفتی
در سال ۱۳۹۸ یکی از مهم ترین طرح های جهاد دانشگاهی در حوزه فنی- مهندسی در بهمن ماه به بهره برداری رسید. ۲۹ بهمن ماه سالی که گذشت، وزیر نفت در خوزستان دکل ۷۲ فتح جهاد دانشگاهی را رونمایی نمود. بیژن زنگنه از خط تولید مته حفاری جهاد دانشگاهی خوزستان هم بازدید نمود. دکل ۷۲ فتح دومین دکل ساخت جهاد دانشگاهی است که در چارچوب قرارداد ساخت سه دکل میان شرکت ملی حفاری ایران و جهاد دانشگاهی ساخته و تحویل داده شده است.

در همین سفر خوزستان بود که قرارداد طراحی و ساخت واحد فرآورش پیش ساخته نفت در اهواز بین جهاددانشگاهی و شرکت مهندسی و توسعه نفت هم به امضا رسید. مبحث این قرارداد انجام خدمات طراحی و مهندسی، تأمین کالا و تجهیزات، ساخت و نصب، راه اندازی، بهره برداری، تعمیرات و نگهداری و برچیدن واحد پیش ساخته (Skid Mounted) فرآورش نفت به میزان متوسط ۵۰ هزار بشکه نفت (STB) در روز در میدان نفتی آزادگان جنوبی است.

یکی از ۳۱ طرح فناورانه جهاد دانشگاهی که مقرر است بودجه ی آن از صندوق توسعه ملی تامین گردد هم تولید لوله های مغزی مورد استفاده در حفاری چاه نفت می باشد. به قول رئیس سازمان جهاد دانشگاهی تهران مقرر است نمونه آن تولید و نتایج از صنعت مربوطه گرفته شود که اگر نتایج مثبتی به دنبال داشت تولید انبوه آغاز شود.

داروی نیگلاپسین
در سالی که گذشت، محققان پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی داروی نیگلاپسین را بعد از دو سال کار پژوهشی ساختند. مطالعه این دارو روی ۸۰ بیمار مبتلا به مشکلات گوارشی و سو هاضمه انجام شده و نتایج آن در مجلات معتبر دنیا به ثبت رسیده است. نیگلاپسین از روغن سیاه دانه و عسل دارویی که کاملا بومی تهیه شده است. از این دارو در حضور رئیس جمهور و در مراسم سی ونهمین سالگرد تاسیس جهاد دانشگاهی رونمایی گردید.
پیش از این برای درمان این بیماری ها از داروهای شیمیایی استفاده می شد که دارای عوارض فراوانی بود و با تولید داروی نیگلاپسین این مشکل حل می شود. پیشبینی می شود از این دارو سالانه بالغ بر یک میلیون واحد تولید و علاوه بر تأمین نیاز داخل به کشورهای دیگر صادر شود. قیمت داروی نیگلاپسین یک سوم مشابه داروهای شیمیایی آن در دنیاست.

از درمان ناباروری با سلول های بنیادی خون قاعدگی تا درمان سرطان با سلول های خون بند ناف
اما در حوزه پژوهشی عمده طرح های پژوهشی جهاد دانشگاهی در حوزه پزشکی در دو پژوهشگاه ابن سینا و رویان پیگیری می شود. این دو مرکز در سالی که گذشت به ترتیب طرح هایی همچون درمان ناباروری با استفاده از سلول های بنیادی خون قاعدگی و درمان سرطان به کمک سلول های خون بند ناف را پیگیری کردند. در پژوهشگاه ابن سینا فعالیتهایی برای تولید جنین از نژادهای برتر دامی هم در جریان بود.
علاوه بر آن، در اواخر سالی که گذشت، پژوهشگاه ابن سینا و سازمان اوقاف بنای همکاری گذاشتند و مقرر است در در راه اندازی اولین مزرعه نمونه نژادهای ممتاز گاو در کشور با یکدیگر همکاری کنند. راه اندازی این مزارع گامی مهم در جهت کاهش واردات و خودکفایی دامی کشور به شمار می آید و با عنایت به محدودیت های فعلی و آتی در عرصه‌ی واردات، می تواند سبب افزایش دسترسی دامپروان سراسر کشور به نژادهای ممتاز و افزایش ذخایر بانک جنین این نژادها شود.

تولید آنتی بادی های درمانی دارو درمانگر گاما
در سال ۹۸، آنتی بادی های درمانی دارو درمانگر گاما هم ارائه شد. استفاده از این محصول، روشی نوین برای پیش گیری و درمان بیماری اسهال در دام است.
بنا بر اعلام جهاد دانشگاهی، تابحال ۲۰ دام داری و داروخانه از این محصول بهره برده اند و سالانه ۳۰۰۰ گوساله با استفاده از این دارو درمان شده اند (بالغ بر ۱۰۰۰ میلیون ریال در سال از خروج ارز از کشور با عدم خرید انواعی از آنتی بیوتیک های خارجی صرفه جویی شده است). این طرح هم در مراسم سی ونهمین سالگرد تاسیس جهاد دانشگاهی و در حضور رئیس جمهور معرفی شده است.

جهاد دانشگاهی و اشتغالزایی
در سالی که گذشت یکی از مهم ترین طرح های جهاد دانشگاهی در حوزه اشتغالزایی، انعقاد قراردادی برای اشتغال ۴۰ هزار نفر میان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بود. این قرارداد همکاری با هدف تداوم اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی و توانمندسازی ۴۰ هزار نفر در ۳۱ استان کشور و در حضور رئیس جمهور منعقد شد.
موضوع این تفاهم نامه توسعه و بهبود مستمر و پایدارسازی کسب وکارهای خرد و خانگی در قالب طرح ملی توسعه ی مشاغل خانگی و از راه پیاده سازی الگوهای موفق، توسعه ی اشتغال و کارآفرینی در مناطق، رسته ها و گروه های هدف با تاکید بر مناطق روستایی و توسعه ی کسب وکارهای خرد و خانگی از نظر مهارت، استانداردها، کیفیت، تکنولوژی، حضور در بازار، برندسازی محصولی و منطقه ای است.

اقداماتی ضد کرونا
با شیوع کرونا در اسفند ماه سال قبل هم جهاد دانشگاهی مانند دیگر نهادهای علمی فعالیتهایی را در جهت مقابله با این بیماری طراحی کرد. این فعالیت ها در زمینه های مختلفی شروع شد. شرکت های دانش بنیان جهاد دانشگاهی در ساخت ملزومات مقابله با ویروس کرونا پای کار آمدند، برخی پژوهشکده های جهاد دانشگاهی همچون پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی و گیاهان دارویی، خط تولید مواد ضدعفونی کننده راه اندازی کردند و جهاد دانشگاهی واحد خواجه نصیرالدین طوسی هم دستگاهی برای کنترل دمای بدن روی گیت های ورودی ساخت. در جهاد دانشگاهی واحد دانشگاه امیرکبیر البسه ی ایزوله ویژه ی کادر درمانی بیمارستان ها تولید شد و جهادگران واحد استان بوشهر هم تولید ماسک را در دستور کار قرار دادند.
علاوه بر موارد مذکور، با گسترش کووید-۱۹ جهاد دانشگاهی واحد گلستان نیز، آغاز به تهیه و توزیع ۲۰ هزار لیتر آب ژاول مجانی در سطح استان کرد. ﭘﻴﺸﺮاﻥ ﮔﻴﺎﻫﺎﻥ ﺩاﺭﻭیی ﺟﻬﺎﺩﺩاﻧﺸﮕﺎهی اﺳﺘﺎﻥ ﻣﺮﻛﺰی هم تولید اﺳﭙﺮی ﺿﺪﻋﻔﻮنی ﻛﻨﻨﺪﻩ را در دستور کار خود قرار داد.
همچنین جهاد دانشگاهی در سال گذشته، برگزاری چندین کنفرانس، سمپوزیوم و جشنواره را هم در کارنامه خود دارد که از آن جمله می توان به هشتمین مسابقات ملی مناظره های دانشجویی، بیستمین کنگره پزشکی تولیدمثل، پانزدهمین کنگره سلول های بنیادی، چهاردهمین کنگره پرستاری باروری، چهارمین کنگره سالانه زخم و ترمیم بافت، پنجمین کنفرانس بین المللی وب پژوهی، بیست و ششمین جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی، پنجمین جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی و دومین جشنواره ملی مهدویت، آئین اعطای تندیس فداکاری اشاره نمود.
با توجه به بیانات مقام معظم رهبری درباره رجوع به« دستگاه های جوان و خوبی همچون جهاد دانشگاهی» باید دید در سال ۱۳۹۹ مدیران دولتی و غیر دولتی تا چه میزانی با مجموعه هایی همچون جهاد دانشگاهی همکاری می کنند.