جهاد دانشگاهی در سالی كه گذشت از همكاری در كنترل كرونا تا رونمایی از دكل نفتی

به گزارش ربات كشاورز جهاد دانشگاهی، سال ۱۳۹۸ را با طرح های پژوهشی در حوزه های مختلف علوم انسانی، فنی- مهندسی، پزشكی و كشاورزی شروع كرد و در نهایت با بهره برداری از برخی فناوری های به ثمر نشسته و مشخص شدن نتایج برخی از تحقیقات به پایان رساند. در این گزارش تلاش كردیم نگاهی اجمالی به برخی اقدامات جهاد دانشگاهی در سالی كه گذشت داشته باشیم.
به گزارش ربات كشاورز به نقل از ایسنا، جهاد دانشگاهی سالی كه گذشت را در حالی شروع كرد كه در آذر سال ۹۷ دستاوردها و توانمندی های فناورانه این نهاد به مقام معظم رهبری عرضه شده بود و قرار شد ۳۱ طرح فناورانه توسط این سازمان در سال های آینده به بهره برداری برسد. معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی گفته است اعتبار ۱۵ میلیون یورویی به این طرح ها كه از سال ۱۳۹۸ شروع شده اند اختصاص یافته است. این طرح های فناورانه به حوزه های فنی- مهندسی، پزشكی و كشاورزی مربوط است.
این نهاد علمی ماه های ابتدایی سال ۹۸ را با امضای تفاهم نامه هایی با سازمان اقتصادی كوثر، بانك صنعت و معدن، هلال احمر و ایمیدرو شروع كرد. این تفاهم نامه ها به ترتیب با موضوعاتی همچون ارتقای امنیت غذایی، تأمین سرمایه طرح های جهاد، تولید محصول و به كار بردن تكنولوژی های جدید و توسعه فناوری در حوزه مهندسی پایه به امضای طرفین رسیدند.

از پیمایش های علوم انسانی تا تفاهم نامه مقابله با فقر
در سال ۱۳۹۸ در حوزه علوم انسانی، جهاد دانشگاهی نتایج پیمایش ملی خانواده را منتشر نمود. به نقل از رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاد دانشگاهی هدف این پیمایش این بوده كه نمایانگر وضعیت كل كشور باشد و از جانب دیگر ابعاد و مسائل مختلف حوزه خانواده را مورد بررسی قرار دهد. سازمان برنامه و بودجه كشور حامی اصلی این طرح بوده است. در این پیمایش مباحثی مانند نگرش مردم به ازدواج، سن مناسب ازدواج از دیدگاه مردم، اختلاف سنی مناسب زوجین هنگام ازدواج از نظر مردم، معیارهای انتخاب همسر، شیوه های آشنایی زوجین، علل افزایش سن ازدواج، اهمیت برگزاری مراسم های ازدواج بررسی شده است. كتاب طرح پیمایش ملی خانواده در مراسم سی ونهمین سالگرد تاسیس جهاد دانشگاهی و با حضور رئیس جمهور رونمایی گردید.
در حوزه علوم انسانی، پژوهش های دیگری هم در سال ۹۸ توسط پژوهشگران جهاد دانشگاهی در دست اجرا بوده است. پیمایش ملی در حوزه گردشگری در پژوهشكده گردشگری مشهد و پیمایش ملی هویت ایرانی ها و پیمایش ملی سبك زندگی ایرانی ها در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاددانشگاهی همچون طرح های جهاد دانشگاهی در حوزه علوم انسانی بودند.
علاوه بر آن، در اواخر سالی كه گذشت، تفاهم نامه ای میان جهاد دانشگاهی، مركز پژوهش های مجلس و وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی به امضا رسید كه طی آن، سند مقابله با تعارض منافع و با هدف مقابله با فقر تدوین خواهد شد.

رونمایی از دكل نفتی
در سال ۱۳۹۸ یكی از مهم ترین طرح های جهاد دانشگاهی در حوزه فنی- مهندسی در بهمن ماه به بهره برداری رسید. ۲۹ بهمن ماه سالی كه گذشت، وزیر نفت در خوزستان دكل ۷۲ فتح جهاد دانشگاهی را رونمایی نمود. بیژن زنگنه از خط تولید مته حفاری جهاد دانشگاهی خوزستان هم بازدید نمود. دكل ۷۲ فتح دومین دكل ساخت جهاد دانشگاهی است كه در چارچوب قرارداد ساخت سه دكل میان شركت ملی حفاری ایران و جهاد دانشگاهی ساخته و تحویل داده شده است.

در همین سفر خوزستان بود كه قرارداد طراحی و ساخت واحد فرآورش پیش ساخته نفت در اهواز بین جهاددانشگاهی و شركت مهندسی و توسعه نفت هم به امضا رسید. مبحث این قرارداد انجام خدمات طراحی و مهندسی، تأمین كالا و تجهیزات، ساخت و نصب، راه اندازی، بهره برداری، تعمیرات و نگهداری و برچیدن واحد پیش ساخته (Skid Mounted) فرآورش نفت به میزان متوسط ۵۰ هزار بشكه نفت (STB) در روز در میدان نفتی آزادگان جنوبی است.

یكی از ۳۱ طرح فناورانه جهاد دانشگاهی كه مقرر است بودجه ی آن از صندوق توسعه ملی تامین گردد هم تولید لوله های مغزی مورد استفاده در حفاری چاه نفت می باشد. به قول رئیس سازمان جهاد دانشگاهی تهران مقرر است نمونه آن تولید و نتایج از صنعت مربوطه گرفته شود كه اگر نتایج مثبتی به دنبال داشت تولید انبوه آغاز شود.

داروی نیگلاپسین
در سالی كه گذشت، محققان پژوهشكده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی داروی نیگلاپسین را بعد از دو سال كار پژوهشی ساختند. مطالعه این دارو روی ۸۰ بیمار مبتلا به مشكلات گوارشی و سو هاضمه انجام شده و نتایج آن در مجلات معتبر دنیا به ثبت رسیده است. نیگلاپسین از روغن سیاه دانه و عسل دارویی كه كاملا بومی تهیه شده است. از این دارو در حضور رئیس جمهور و در مراسم سی ونهمین سالگرد تاسیس جهاد دانشگاهی رونمایی گردید.
پیش از این برای درمان این بیماری ها از داروهای شیمیایی استفاده می شد كه دارای عوارض فراوانی بود و با تولید داروی نیگلاپسین این مشكل حل می شود. پیشبینی می شود از این دارو سالانه بالغ بر یك میلیون واحد تولید و علاوه بر تأمین نیاز داخل به كشورهای دیگر صادر شود. قیمت داروی نیگلاپسین یك سوم مشابه داروهای شیمیایی آن در دنیاست.

از درمان ناباروری با سلول های بنیادی خون قاعدگی تا درمان سرطان با سلول های خون بند ناف
اما در حوزه پژوهشی عمده طرح های پژوهشی جهاد دانشگاهی در حوزه پزشكی در دو پژوهشگاه ابن سینا و رویان پیگیری می شود. این دو مركز در سالی كه گذشت به ترتیب طرح هایی همچون درمان ناباروری با استفاده از سلول های بنیادی خون قاعدگی و درمان سرطان به كمك سلول های خون بند ناف را پیگیری كردند. در پژوهشگاه ابن سینا فعالیتهایی برای تولید جنین از نژادهای برتر دامی هم در جریان بود.
علاوه بر آن، در اواخر سالی كه گذشت، پژوهشگاه ابن سینا و سازمان اوقاف بنای همكاری گذاشتند و مقرر است در در راه اندازی اولین مزرعه نمونه نژادهای ممتاز گاو در كشور با یكدیگر همكاری كنند. راه اندازی این مزارع گامی مهم در جهت كاهش واردات و خودكفایی دامی كشور به شمار می آید و با عنایت به محدودیت های فعلی و آتی در عرصه‌ی واردات، می تواند سبب افزایش دسترسی دامپروان سراسر كشور به نژادهای ممتاز و افزایش ذخایر بانك جنین این نژادها شود.

تولید آنتی بادی های درمانی دارو درمانگر گاما
در سال ۹۸، آنتی بادی های درمانی دارو درمانگر گاما هم ارائه شد. استفاده از این محصول، روشی نوین برای پیش گیری و درمان بیماری اسهال در دام است.
بنا بر اعلام جهاد دانشگاهی، تابحال ۲۰ دام داری و داروخانه از این محصول بهره برده اند و سالانه ۳۰۰۰ گوساله با استفاده از این دارو درمان شده اند (بالغ بر ۱۰۰۰ میلیون ریال در سال از خروج ارز از كشور با عدم خرید انواعی از آنتی بیوتیك های خارجی صرفه جویی شده است). این طرح هم در مراسم سی ونهمین سالگرد تاسیس جهاد دانشگاهی و در حضور رئیس جمهور معرفی شده است.

جهاد دانشگاهی و اشتغالزایی
در سالی كه گذشت یكی از مهم ترین طرح های جهاد دانشگاهی در حوزه اشتغالزایی، انعقاد قراردادی برای اشتغال ۴۰ هزار نفر میان وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی بود. این قرارداد همكاری با هدف تداوم اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی و توانمندسازی ۴۰ هزار نفر در ۳۱ استان كشور و در حضور رئیس جمهور منعقد شد.
موضوع این تفاهم نامه توسعه و بهبود مستمر و پایدارسازی كسب وكارهای خرد و خانگی در قالب طرح ملی توسعه ی مشاغل خانگی و از راه پیاده سازی الگوهای موفق، توسعه ی اشتغال و كارآفرینی در مناطق، رسته ها و گروه های هدف با تاكید بر مناطق روستایی و توسعه ی كسب وكارهای خرد و خانگی از نظر مهارت، استانداردها، كیفیت، تكنولوژی، حضور در بازار، برندسازی محصولی و منطقه ای است.

اقداماتی ضد كرونا
با شیوع كرونا در اسفند ماه سال قبل هم جهاد دانشگاهی مانند دیگر نهادهای علمی فعالیتهایی را در جهت مقابله با این بیماری طراحی كرد. این فعالیت ها در زمینه های مختلفی شروع شد. شركت های دانش بنیان جهاد دانشگاهی در ساخت ملزومات مقابله با ویروس كرونا پای كار آمدند، برخی پژوهشكده های جهاد دانشگاهی همچون پژوهشكده توسعه صنایع شیمیایی و گیاهان دارویی، خط تولید مواد ضدعفونی كننده راه اندازی كردند و جهاد دانشگاهی واحد خواجه نصیرالدین طوسی هم دستگاهی برای كنترل دمای بدن روی گیت های ورودی ساخت. در جهاد دانشگاهی واحد دانشگاه امیركبیر البسه ی ایزوله ویژه ی كادر درمانی بیمارستان ها تولید شد و جهادگران واحد استان بوشهر هم تولید ماسك را در دستور كار قرار دادند.
علاوه بر موارد مذكور، با گسترش كووید-۱۹ جهاد دانشگاهی واحد گلستان نیز، آغاز به تهیه و توزیع ۲۰ هزار لیتر آب ژاول مجانی در سطح استان كرد. ﭘﻴﺸﺮاﻥ ﮔﻴﺎﻫﺎﻥ ﺩاﺭﻭیی ﺟﻬﺎﺩﺩاﻧﺸﮕﺎهی اﺳﺘﺎﻥ ﻣﺮﻛﺰی هم توليد اﺳﭙﺮی ﺿﺪﻋﻔﻮنی ﻛﻨﻨﺪﻩ را در دستور كار خود قرار داد.
همچنین جهاد دانشگاهی در سال گذشته، برگزاری چندین كنفرانس، سمپوزیوم و جشنواره را هم در كارنامه خود دارد كه از آن جمله می توان به هشتمین مسابقات ملی مناظره های دانشجویی، بیستمین كنگره پزشكی تولیدمثل، پانزدهمین كنگره سلول های بنیادی، چهاردهمین كنگره پرستاری باروری، چهارمین كنگره سالانه زخم و ترمیم بافت، پنجمین كنفرانس بین المللی وب پژوهی، بیست و ششمین جشنواره ملی كتاب سال دانشجویی، پنجمین جشنواره فیلم و عكس فناوری و صنعتی و دومین جشنواره ملی مهدویت، آئین اعطای تندیس فداكاری اشاره نمود.
با توجه به بیانات مقام معظم رهبری درباره رجوع به« دستگاه های جوان و خوبی همچون جهاد دانشگاهی» باید دید در سال ۱۳۹۹ مدیران دولتی و غیر دولتی تا چه میزانی با مجموعه هایی همچون جهاد دانشگاهی همكاری می كنند.