راهکارهای رفع خشکی پوست دست بر اثر شست و شوی مکرر

ربات کشاورز: رئیس جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی تهران، با اشاره به افزایش شیوع خشکی پوست دست ناشی از تماس مکرر با شوینده ها و مواد ضد عفونی کننده، سفارش های تعدادی از متخصصان پوست را تصریح کرد.
دکتر سیدمهدی طبایی در گفت و گو با ایسنا، به ارائه توضیحاتی در این زمینه پرداخت و بر هفت راهکار برای رفع خشکی پوست به وجود آمده بر اثر شست و شوی مکرر با مواد شوینده اصرار کرد.
راهکارهای ارائه شده از طرف این متخصص پوست از این قرار است:
۱- برای شستشوی دست از آب ولرم استفاده گردد.
۲-برای شستشوی دستها از صابون یا شوینده های غیر صابونی، به نام پن یا سیندت که مخصوص پوست های خشک است، به مدت حداقل ۲۰ ثانیه، استفاده کنید.
۳. می توانید از محلول های ضدعفونی استاندارد حاوی الکل هم برای ضدعفونی دستها استفاده کنید.
۴-بعد از هر بار شستن، آب دستها با دستمال کاغذی و یا حوله تمیز شخصی گرفته شود، و درحالی که دست هنوز نم دار است از کرم مرطوب کننده استفاده شود
۵-استفاده از وازلین و یا کرم مرطوب کننده حاوی اوسرین، اوره ۳ تا ۱۰ درصد و گلیسیرین به تمام نقاط دست و انگشتان. مصرف مرطوب کننده حتما بعد از هر بار شستن دستها و یا در زمان استراحت و هنگام خواب سفارش میشود.
۶-کلیه کارهایی که دستها با آب و مواد شوینده تماس دارند، از دستکش مناسب استفاده گردد و زمان پوشیدن دستکش طولانی نباشد.
۷- اگر با وجود سفارش های فوق علایم خارش، التهاب، قرمزی یا زخم پوست اضافه شود، چون ممکنست غیر از اگزمای دست، تشخیص های دیگری نیز مطرح باشد بدین سبب حتما با پزشکتان مشورت کنید.

منبع: