راهكارهای رفع خشكی پوست دست بر اثر شست و شوی مكرر

ربات كشاورز: رئیس جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشكی تهران، با اشاره به افزایش شیوع خشكی پوست دست ناشی از تماس مكرر با شوینده ها و مواد ضد عفونی كننده، سفارش های تعدادی از متخصصان پوست را تصریح كرد.
دكتر سیدمهدی طبایی در گفت و گو با ایسنا، به ارائه توضیحاتی در این زمینه پرداخت و بر هفت راهكار برای رفع خشكی پوست به وجود آمده بر اثر شست و شوی مكرر با مواد شوینده اصرار كرد.
راهكارهای ارائه شده از طرف این متخصص پوست از این قرار است:
۱- برای شستشوی دست از آب ولرم استفاده گردد.
2-برای شستشوی دستها از صابون یا شوینده های غیر صابونی، به نام پن یا سیندت كه مخصوص پوست های خشك است، به مدت حداقل ۲۰ ثانیه، استفاده كنید.
3. می توانید از محلول های ضدعفونی استاندارد حاوی الكل هم برای ضدعفونی دستها استفاده كنید.
4-بعد از هر بار شستن، آب دستها با دستمال كاغذی و یا حوله تمیز شخصی گرفته شود، و درحالی كه دست هنوز نم دار است از كرم مرطوب كننده استفاده شود
5-استفاده از وازلین و یا كرم مرطوب كننده حاوی اوسرین، اوره ۳ تا ۱۰ درصد و گلیسیرین به تمام نقاط دست و انگشتان. مصرف مرطوب كننده حتما بعد از هر بار شستن دستها و یا در زمان استراحت و هنگام خواب سفارش میشود.
6-كلیه كارهایی كه دستها با آب و مواد شوینده تماس دارند، از دستكش مناسب استفاده گردد و زمان پوشیدن دستكش طولانی نباشد.
7- اگر با وجود سفارش های فوق علایم خارش، التهاب، قرمزی یا زخم پوست اضافه شود، چون ممكنست غیر از اگزمای دست، تشخیص های دیگری نیز مطرح باشد بدین سبب حتما با پزشكتان مشورت كنید.

منبع: