مسئول آزمایشگاه تشخیص كرونای رویان بیان كرد نتایج سمینارهای مشترك با پزشكان چینی

ربات كشاورز: مسئول آزمایشگاه تشخیص كرونای رویان از آزمایش روزانه 70 تا 80 تست تشخیصی كرونا در رویان آگاهی داد و برخی نتایج سمینارهای مشترك با پزشكان چینی درباره كووید-19 را بیان كرد.
دكتر مهدی توتونچی در گفت و گو با ایسنا، با بیان این كه ظرفیت آزمایشگاه تشخیص كرونا ۲۰۰ نمونه در روز است اظهار داشت: هم اكنون روزانه ۷۰ الی ۸۰ نمونه تشخیصی كرونا در این مركز آزمایش می شود.
وی درباره سمینارهای پژوهشگاه رویان با متخصصان چینی پیرامون كووید-۱۹ اظهار داشت: از نخستین روزهایی كه اپیدمی وارد كشور شد گروهی از پژوهشگران رویان بطور داوطلبانه افرادی را در كنار یكدیگر گردآوردند كه هم در حوزه تشخیص با یكدیگر همكاری كنند و هم فرصتی ایجاد شود كه متخصصان ایرانی با متخصصان چینی در بیمارستان ونژو چین ارتباط برقرار كنند تا از تجربیات پزشكان چینی درباب مقابله با كووید-۱۹ استفاده گردد.
توتونچی اضافه كرد: مجموعه ی وبینارهایی كه میان پزشكانی كه تجربه مستقیم از مواجهه با بیمار دارای كووید-۱۹ را در چین داشتند و پزشكان ایرانی كه در مسیح دانشوری درگیر كووید-۱۹ بودند و متخصصانی از دانشگاه علوم پزشكی فسا كه هنوز بیمار كووید-۱۹ نداشتند اجرا شد. حاصل این وبینارها بر روی سربرگ دانشگاه علوم پزشكی ونژو و در نیمه ی اسفند ماه كه خیلی از بیمارستان ها هنوز درگیر كووید-۱۹ نبودند، منتشر گردید.
بنا بر مطالب انتشار یافته از طرف پژوهشگران رویان و متخصصان دانشگاه علوم پزشكی فسا، پزشكان ایرانی درباره مباحثی همچون تاثیرات هوارسانی غیر تهاجمی(NIV)، مراقبت های ویژه پزشكی، خاصیت های كووید-۱۹، داروی فاویپیراویر، تعویض پلاسما، سی تی اسكن بیماران دارای كووید ۱۹ از متخصصان چینی پرسیدند و آنها هم در ادامه درباره برخی خاصیت های كووید۱۹ چنین گفتند: خاصیت منحصر به فرد دیگری كه در كرونا ویروس جدید در مقایسه با آنفولانزا وجود دارد این است كه بیماران كووید۱۹ تنش معده (تنش شكمی=Belly tension) دارند.
به قول این متخصصان چینی، سطح اكسیژن پایین، بارزترین خاصیت كرونا ویروس می باشد. در بیشتر شرایط دیگر میزان اكسیژن پایین معمولا با tachycardia (تند تپشی)همراه است. با این وجود، در بعضی از بیماران مبتلا به كرونا ویروس، با وجود اكسیژن كم، ضربان قلب در محدوده طبیعی است.(ویروس ممكنست بر قلب تاثیر بگذارد.)
در بخش دیگری از این وبینارها كه از طرف پژوهشگاه رویان و دانشگاه علوم پزشكی فسا انجام شد مباحثی درباره دستورالعمل های ضدعفونی كردن اشیا و محیط عنوان شد.
پزشكان چینی در پاسخ به پرسشی درباره خاصیت ضدعفونی كنندگی بخار هیدروژن پراكسید گفتند: در ضد عفونی كردن كووید-۱۹ پراكسید هیدروژن عموما در هوا پخش می شود. افرادی كه آنرا اسپری می كنند، می بایست از سطح سه ایمنی استفاده كنند. (كلاه جراحی یكبار مصرف، یونیفرم كار، دستكش های لاتكس یك بار مصرف، ماسك محافظت كننده پزشكی N۹۵، دستگاه تنفسی تمام صورت و یا دستگاه تنفس كننده هوا). تمام پنجره ها باید به مدت یك ساعت بعد از اسپری كردن هیدروژن پراكسید جهت تهویه باز باشند و پرسنل فقط بعد از از بین رفتن این ماده بطور كامل می توانند وارد عمل شوند كه میزان لطمه به دستگاه تنفسی و غشاهای مخاطی كمتر شود.
متخصصان چینی در ادامه به بیان دستورالعمل هایی برای ضدعفونی بخش های ایزوله بیماران دارای كووید۱۹ پرداختند. آنها معتقدند هوا (فضا) نباید در شرایطی كه انسان ها حضور دارند ضدعفونی شود. علاوه بر آن، ضدعفونی كننده های حاوی كلر با غلظت بالا (۱۰۰۰mg\lit) نباید بعنوان ضدعفونی كننده جهت پیشگیری استفاده گردد.
به قول مسئول آزمایشگاه تشخیص كرونای رویان، در بخش دیگری از این وبینار به مواردی همچون درد قفسه سینه بعد از بهبودی در بیماران دارای كووید۱۹ و راهنمای استفاده از ماسك و لباس های محافظت كننده پرسنل حوزه درمان و سایر مردم در بخش های بستری در كووید ۱۹ اشاره شد.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان در آخر درباره طرح های پژوهشی رویان درباب كووید-۱۹ اظهار داشت: برخی طرح ها در رویان، هم در حوزه تشخیص، هم در حوزه توالی یابی ژنوم این ویروس و هم در حوزه درمان با استفاده از سلول های بنیادی مصوب شده و در حال پیگیری است.

منبع: