مسابقه طراحی و ساخت اسباب بازی های خلاقانه نانو

ربات کشاورز: مسابقه طراحی و ساخت اسباب بازی های خلاقانه نانو، توسط ستاد توسعه فناوری نانو انجام می شود.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، در مرحله اول مسابقه «طراحی و ساخت اسباب بازی های خلاقانه نانو» ۹۸ طرح توسط ۶۴ تیم-شرکت، به دبیرخانه این مسابقه ارسال شد. از میان تیم های عرضه دهنده این طرح ها، ۲۸ تیم مربوط به دانشجویان، ۱۸ تیم مربوط به افراد شاغل در بخش خصوصی، ۳ تیم از بخش دولتی، ۴ تیم از اعضاء هیئت علمی دانشگاه ها و ۱۱ تیم هم از سایر بخش ها بوده اند.
گروه مهندسی مکانیک با ۱۱ تیم، بیشترین سهم شرکت کنندگان و پس از آن فیزیک و نانوفناوری با ۱۰ تیم قرار دارند. شیمی و مهندسی شیمی با ۹ تیم، هنر و معماری با ۸ تیم، مهندسی مواد با ۷ تیم و علوم انسانی با ۵ تیم در رتبه های بعدی قرار دارند. ۱۴ تیم هم از دیگر رشته ها در این رقابت حضور داشتند.
در این رقابت میان شرکت کنندگان ۱۰ شرکت و ۲۶ نفر هم به صورت انفرادی حضور دارند. بررسی مدارک علمی ارسال کنندگان طرح ها نشان داده است که ۲۷ طرح از جانب افراد دارای مدرک کارشناسی، ۲۳ طرح هم از گروه دارندگان مدرک کارشناسی ارشد و ۱۲ طرح هم توسط افراد دارای مدرک دکتری به دبیرخانه ارسال شده است و دو طرح هم مربوط به دارندگان مدرک دیپلم بوده است.
به زودی بعد از بررسی و داوری طرح ها و ایده ها، برگزیدگان این مسابقه معرفی خواهند شد. لازم به ذکر است که مسابقه طراحی و ساخت اسباب بازی های خلاقانه نانو در سه محور کاهش هزینه تولید اسباب بازی با استفاده از فناوری نانو، افزایش کیفیت اسباب بازی ها با کمک فناوری نانو و طراحی و ساخت اسباب بازی جدید بر پایه یکی از کاربردهای فناوری نانو توسط ستاد ویژه توسعه فناوری نانو تدارک دیده شده است.
سبک سازی، استقامت بخشی، ایجاد خواص ضدباکتری، ضدحریق، آبگریزی، آبدوستی، آنتی استاتیک، چاپ پذیری، رنگ پذیری و ضدسایش همچون خصوصیت هایی است که می توان با استفاده از فناوری نانو در اسباب بازی ها ایجاد کرد.

منبع: