دكتر طیبی مطرح كرد از تولید ۵۰۰۰ دست لباس ایزوله و سه میلیون ماسك تا كیت تشخیص كرونا

به گزارش ربات كشاورز رئیس جهاددانشگاهی آخرین اقدامات و دستاوردهای این نهاد را برای مقابله با شیوع كرونا در حوزه های مختلف استانی و ملی بیان كرد.
به گزارش ربات كشاورز به نقل از ایسنا، دكتر حمیدرضا طیبی، رئیس جهاددانشگاهی درباره ی آخرین دستاوردها و اقدامات جهاددانشگاهی در مبارزه با شیوع كرونا، اظهار داشت: از زمانی كه در چین بحث این ویروس عنوان شد و این احتمال داده می شد این بیماری به ایران و سایر كشورها سرایت كند، روش های تشخیص بیماری مورد ارزیابی قرار گرفتند. بلافاصله بعد از آنكه اعلام گردید در ایران هم این بیماری شیوع پیدا كرده است، این روند سرعت گرفت و جهاد دانشگاهی هم وارد خط مقدم مبارزه با این ویروس شد.
وی با اشاره به تمركز جهاد دانشگاهی بر روی ساخت كیت تشخیص كرونا، اظهار داشت: با همت و تلاش پژوهشگران سرطان معتمد جهاددانشگاهی، كیت تشخیص مولكولی كووید ـ ۱۹ با نام تجاری COVIMED با استفاده از فناوری های روزآمد، طراحی و تولید شد و بعد از آن هم به پژوهشگاه پاستور برای تست نهایی ارسال شد كه خوشبختانه آنجا هم این كیت مورد تایید قرار گرفت.

طیبی اضافه كرد: تابحال ۱۱۰ عدد كیت برای ۱۱ هزار نمونه گیری، تحویل مراكز تشخیص كرونا شده است.

آزمایشگاه های تشخیص كووید ـ ۱۹ جهاددانشگاهی
رییس جهاد دانشگاهی با تشریح خدمات آزمایشگاه های جهاد دانشگاهی برای تشخیص ویروس كرونا، اظهار نمود: به منظور استفاده از ظرفیت های این نهاد در شرایط خاص كشور در زمینه ی شیوع بیماری ویروسی كووید ـ ۱۹، هماهنگی لازم بین دفتر تخصصی علوم پزشكی این نهاد با آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت صورت گرفته است تا از امكانات موجود جهاددانشگاهی در این حوزه استفاده گردد.
وی افزود: پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی در این حوزه از ۲ فروردین تا امروز (۲۰ فروردین)، ۳۰۰ نمونه ی گرفته شده از بیمارستان ها و آزمایشگاه ها را پاسخ داده است و به صورت میانگین روزانه ۷۰ تا ۸۰ نمونه را آزمایش می كند؛ نمونه گیری حضوری در این پژوهشگاه انجام نمی گیرد.
دكتر طیبی افزود: پژوهشگاه ابن سینای این نهاد تست غیرحضوری و جهاددانشگاهی خراسان رضوی هم آزمایش تشخیص كرونا را از این هفته آغاز كرده اند و جهاددانشگاهی خراسان رضوی تنها مركز نمونه گیری حضوری در استان است؛ هم چنین پژوهشكده ی سرطان معتمد این نهاد، دیگر واحد سازمانی جهاددانشگاهی است كه این فرایند را الان شروع كرده است.

تولید ملزومات بهداشتی مقابله با شیوع كرونا
رییس جهاد دانشگاهی در ادامه ی تشریح فعالیتهای این نهاد، اظهار داشت: جهاددانشگاهی مصمم است كه با ظرفیت سنجی و شناسایی امكانات و نیازها، روند رو به توسعه ای را در تولید محصولات مورد نیاز مبارزه با كرونا در بخش های مختلف ایجاد كند.
وی خدمات جهاد دانشگاهی را در زمینه ی تولید ژل و محلول ضدعفونی كننده، این گونه تشریح كرد: تابحال پژوهشكده ی توسعه ی صنایع شیمیایی جهاددانشگاهی، ۵ تُن محلول ژل ضدعفونی كننده، واحد خوزستان این نهاد ۱۶ هزار لیتر از این ژل و پژوهشكده ی گیاهان دارویی جهاددانشگاهی، یك تُن از این مواد را تولید كرده اند و ظرفیت بسیار وسیع تری برای هركدام از این واحدهای سازمانی در صورت تأمین الكل مورد نیاز وجود دارد.
طیبی در ارتباط با تأمین لباس ایزوله برای بیمارستان ها هم توضیح داد: واحد صنعتی امیركبیر جهاددانشگاهی تا امروز ۵۰۰۰ دست لباس ایزوله را برای بیمارستان های طالقانی، بقیه الله(عج)، شهید مدرس، طرفه، امام خمینی(ره) تهران، اورژانس كشوری و برخی از بیمارستان های شهرستان بم تولید كرده است و ظرفیت تولید روزانه تا ۴۰۰ دست از این لباس ها را هم دارا است.

طرح مشاغل خانگی در خط مقدم مقابله با كرونا
عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از صحبت های خود، بیان نمود: طرح ملی توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار با رویكرد مشاغل خانگی با حمایت معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده، نظارت وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی و اجرای سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاددانشگاهی در ۲۴ استان كشور انجام می شود.
وی افزود: زنان در این طرح به منظور كمك به شبكه ی بهداشت و درمان كشور، تولید محصولات خویش را به سمت ملزومات پزشكی یكبار مصرف مانند ماسك، گان و لباس ایزوله ی ضدویروس سوق داده اند.

طیبی اضافه كرد: تا امروز حدود ۳ میلیون ماسك با تولید روزانه ۱۲۰ هزار عدد و ۹۰ هزار دست گان برای كمك به عدم شیوع كرونا در این طرح ملی تولید شده و ظرفیت فراوانی برای تولیدات بیشتر در این حوزه وجود دارد.

خدمات شركت های دانش بنیان و پارك های علم و فناوری
رییس جهاددانشگاهی با اشاره به فعالیت شركت های دانش بنیان در دو پارك علم و فناوری این نهاد، تشریح كرد: تا امروز ۸ شركت دانش بنیان مستقر در پارك علم و فناوری كرمانشاه، وظیفه ی تولید اقلام و وسایل مورد نیاز در مورد بیماری كرونا را برعهده داشته اند؛ همچون تولیدات این شركت ها جهت استفاده ی استان، تولید ۳۰۰ تن ژل و محلول ضد عفونی دست و سطح، ۳۳ هزار ماسك ساده، ۲۰ هزار ماسك N۹۵، ۳۰ هزار شیلد حفاظتی همگی به صورت روزانه بوده است؛ هم چنین اخیرا ۳ دستگاه تولید پارچه ی نانو برای ماسك N۹۵ در این پارك علم و فناوری ساخته شده است.
وی افزود: حدود ۱۵ شركت دانش بنیان هم در پارك علم و فناوری البرز جهاددانشگاهی، مشغول تولید مواد ضدعفونی كننده ی الكلی و غیرالكلی شامل ژل ضدعفونی كننده و مواد ضدعفونی كننده ی دست، تولید تجهیزات آزمایشگاهی مانند تب سنج، ساخت دستگاه تولید آب ازون هستند و تولید ماسك و گان بهداشتی هستند.
طیبی با اشاره به ساخت دستگاه تب سنج توسط سازمان جهاددانشگاهی خواجه نصیرالدین طوسی، اظهار داشت: دستگاه ترمومتر روی گیت های ورودی برای كنترل دمای بدن و تشخیص احتمالی كرونا توسط پژوهشگران این سازمان طراحی و ساخته شد؛ تابحال ۲۰ دستگاه از این محصول تولید و تحویل مسئولان فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) و نیروی انتظامی شده است و ظرفیت تولید تا ۵۰ دستگاه در ماه برپایه سفارش سازمان ها وجود دارد.

سامانه های خدماتی و عرضه ی محصولات
رییس جهاد دانشگاهی با بیان این كه این نهاد چند سامانه ی عرضه ی خدمات و محصولات هم در زمینه ی مقابله با شیوع كرونا بوجود آورده است، افزود: وزارت تعاون كار و رفاه اجتماعی با مشاركت جهاد دانشگاهی تلاش كردند با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی، علاوه بر بسترسازی لازم برای تولید ماسك، گان و مواد ضدعفونی كننده، امكان خرید محصولات و دریافت خدمات از سامانه های معتبر و دارای مجوز اینترنتی تحت پوشش سامانه www.ohop.ir را فراهم آوردند.

وی افزود: این فعالیت در هشت رسته همچون مواد غذایی با ۷۵ فروشگاه، پوشاك با ۶۴، كیف و كفش با ۵۶، خدمات با ۱۷۳، صنایع دستی با ۶۶ و مواد بهداشتی و ضدعفونی كننده با ۵۰ فروشگاه انجام می شود.
طیبی اضافه كرد: تابحال ۴۸۳ فروشگاه مجوزدار، زیرمجموعه ی این سامانه هستند و از ۱۶ فروردین به صورت رسمی شروع به كار كرده و ظرفیت اضافه شدن رسته ها و تولیدات بیشتری را هم دارا است.
رییس جهاد دانشگاهی بیان نمود: «سامانه ی ۱۲۳ كرونا» ـ ۱۲۳corona.com ـ نیزاز سوی اتاق فكر كارشناسی جهاددانشگاهی علوم پزشكی شهید بهشتی در پاسخ به نیاز مراقبت از راه دور، مشاوره، خودمراقبتی و پایش بیماران دارای علائم خفیف و موارد مشكوك یا بدون علامت كرونا در منزل توسط پزشكان و مراقبان سلامت به راه افتاده است.
وی اضافه كرد: ۱۰۰ تا ۱۵۰ پزشك، ۱۰۰ مشاور روان شناس روان پزشك، حدود ۶ تیم ارائه ی خدمات ضدعفونی و گندزدایی اماكن از امكانات این سامانه برای خدمات رسانی به مردم به حساب می آید و تابحال ۱۰۰۰ نفر برای خودمراقبتی و خودارزیابی، ۱۵۰ تا ۲۰۰ برای مشاوره و ۳۰۰ نفر بهره مند از خدمات ضدعفونی و گندزدایی اماكن به این سامانه مراجعه نموده اند و از خدمات آن بهره برده اند.
طیبی با اشاره به فعالیت دو سامانه ی سامانه ی دیگر جهاددانشگاهی در استان ایلام و قزوین، اظهار نمود: سامانه ی جهاددانشگاهی ایلام به آدرس اینترنتی www.tashahr.ir، وظیفه ی فروش و نظارت بر اقلام بهداشتی استان را برعهده دارد. اقلام بهداشتی حوزه ی نظارتی در ۱۸ داروخانه ی استان به این سامانه وصل اند و هم اكنون ماسك، دستكش، پد، محلول ضدعفونی كننده و الكل هم از راه این سامانه به فروش می رسد؛ تا به امروز ۵ هزار خانواده از آن خرید كرده اند.
رییس جهاد دانشگاهی افزود: جهاددانشگاهی قزوین هم با همكاری یك شركت دانش بنیان، بسته بندی و توزیع اقلام بهداشتی را عملیاتی می كند. محصولات در سایتstmb.ir به صورت مجانی برای مشتری ارسال و هم اكنون روزانه ۱۰۰۰ بسته ی اقلام بهداشتی در سطح شهر قزوین توزیع می شود و این فعالیت، ظرفیت توزیع بیشتر از ۴۰۰۰ بسته در روز را دارد؛ تابحال حدود ۱۵ هزار بسته ی اقلام بهداشتی از راه آن به فروش رفته است.

آموزش جهاددانشگاهی در روزهای كرونا
وی در بخش دیگری از خدمات جهاددانشگاهی در این شرایط ویژه، بیان نمود: معاونت آموزشی جهاددانشگاهی به دنبال شرایط اضطراری ناشی از ویروس كرونا، مبادرت به برگزاری دوره های آموزشی از راه دور (آموزش الكترونیكی) برای مخاطبان و فراگیران به منظور كمك به پویش در خانه بمانیم كرده است.
دكتر طیبی اضافه كرد: عرضه ی آموزش آنلاین از ۱۶ فروردین در تمام موسسات آموزش عالی و دانشگاه ها به ۵۰ هزار دانشجوی شاغل به تحصیل در دروس نظری امكان پذیر شده است؛ در آموزش های كوتاه مدت و تخصصی، ۳۰ درصد بستر این آموزش ها هم فراهم است.

ارائه ی آخرین یافته ها درباره ی كووید ـ ۱۹
رییس جهاد دانشگاهی با اشاره به ظرفیت گسترده ی علمی ـ تحقیقاتی این نهاد، اظهار داشت: این نهاد با استفاده از توان مجموعه های علمی ـ تحقیقاتی خود مانند پژوهشكده علوم بهداشتی مبادرت به انتشار آخرین یافته ها و نظریات كارشناسان در ارتباط با ویروس كرونا كرده است.
وی اضافه كرد: با راه اندازی صفحه ی ویژه ی اطلاع رسانی ویروس كرونا در SID (زیردامنه ی Corona.sid.ir)، اطلاع از نویسندگان و آخرین مقالات منتشرشده با این موضوع، روند سالانه ی انتشار مقالات و روند روزانه ی آن، مطرح ترین نشریات علمی و پركاربردترین كلیدواژه ها در این سایت قابل مشاهده می باشد.
طیبی افزود: مشاركت فعال متخصصان پژوهشكده ی علوم بهداشتی جهاددانشگاهی هم برای انتشار آخرین اخبار و مطالب علمی و آموزشی در شبكه های مجازی، پاسخ گویی به سوالات واحدها و جهادگران در این خصوص و برنامه ریزی برای تولید پروتكل های بهداشتی، بخش دیگری از فعالیتهای علمی ـ تحقیقاتی جهاددانشگاهی است.

اقدامات فرهنگی در مقابله با انتشار ویروس كرونا
بنا بر اعلام روابط عمومی جهاد دانشگاهی، عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی در بخش پایانی صحبت های خود، اظهار نمود: به دنبال شیوع كرونا كه به تعطیلی دانشگاه ها در سرتاسر كشور انجامید، معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی برای مقابله با این ویروس و مسایل فرهنگی و اجتماعی در رابطه با آن، مجموعه ای از اقدامات فرهنگی را دستور كار خویش قرار داد.
وی افزود: راه اندازی پویش های دانشجویی ـ فرهنگی، برگزاری مسابقه های مجازی، انتشار دیدگاه صاحب نظران، انتشار و تولید مجموعه های آموزشی، بهداشتی و اجتماعی، تولیدات خبری ـ رسانه ای و نظرسنجی های مورد نیاز دستگاه های تصمیم گیر، بخشی از اقدامات قابل توجه فرهنگی جهاددانشگاهی است.