جهش ویروس کرونا ساخت واکسن را کند می کند

به گزارش ربات کشاورز محققان از شناسایی نخستین جهش عمده در ویروس کرونا اطلاع داده اند و نگران هستند که این امر تولید واکسن برای مقابله با بیماری مذکور را تا حدی کند کند.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از نیوزویک، بررسی های مشترک پژوهشگران چینی، تایوانی و استرالیایی نشان داده است که ویروس کرونا در ماه های اخیر جهش کرده و شاهد تغییرات قابل توجهی بوده است. این دستاورد تازه علمی حاصل بررسی ۱۰۶ نمونه از ویروس SARS-CoV-۲ است که عامل بیماری کووید ۱۹ در سرتاسر جهان بوده است.
مقایسه نمونه های مذکور با ۳۹ ژنوم ویروس سارس که از کشورهای مختلفی مانند آمریکا، چین، اسپانیا، برزیل، استرالیا، فنلاند، ایتالیا، نپال، کره جنوبی و غیره جمع آوری شده اند نشان داده است که با اینکه قابلیت جهش ویروس کرونا و تنوع ژنتیکی آن کمتر از ویروس بیماری سارس است، اما همین جهش های اندک هم می تواند روند تولید واکسن را تا حدی طولانی کند.
البته بعضی از این محققان در این حوزه خوش بین تر هستند و می گویند جهش های ویروس کرونا در حدی نیست که تولید سریع واکسن و داروهای ضدکرونا را با مشکل عمده ای مواجه کند. به قول آنها یکی از ژن های پروتئینی ویروس کرونا که عامل چسبیدن ویروس مورد اشاره به سلول های بدن انسان است، تا حد زیادی ثابت و بدون تغییر باقی مانده است.
اولین نشانه جهش ویروس کرونا از نمونه ای از ویروس SARS-CoV-۲ به دست آمد که مربوط به کشور هند بوده است. این ویروس جهش یافته از توانایی کمتری برای اتصال به گیرنده های سلول های بدن انسان معروف به ACE۲ برخوردار می باشد. در عین حال نمی توان پیش بینی نمود که در آینده روند جهش ویروس کرونا چگونه خواهد بود و اگر جهش های بیشتری رخ دهد ساخت واکسن ویروس مذکور با چالش های جدی مواجه می شود.