معاون علمی و فناوری رئیس جمهور: ۶ قرارداد در حوزه واكسن كرونا منعقد شد

به گزارش ربات كشاورز معاون علمی رئیس جمهور با اعلان اینكه 6 قرارداد در حوزه واكسن كرونا با شركتهای دانش بنیان منعقد شده، اظهار داشت: علاوه بر این 76 پروژه بالینی نیز برای درمان كرونا در دست انجام است.
به گزارش ربات كشاورز به نقل از مهر، دكتر سورنا ستاری امشب در برنامه تلویزیونی گفتگوی ویژه خبری درباب دستاوردهای شركتهای دانش بنیان در حوزه مبارزه با كرونا اظهار داشت: شركتهای دانش بنیان توانسته اند در حوزه های مختلف تجهیزات بیمارستانی، تجهیزات مورد نیاز آی سی یو و … در این بحران كرونا تولیداتی داشته باشند به طوریكه دیگر نیازی به واردات نداریم. وی با اعلان اینكه ما حتی توانایی صادرات محصولات تولیدی شركتهای دانش بنیان را داریم، اشاره كرد: یكی از پروژه های مهمی كه همیشه پژوهشگران در حال تحقیقات برای تولید آن هستند واكسن است. پژوهشگران كشور و شركتهای دانش بنیانمان توانسته اند در حوزه واكسن وارد شوند به طوریكه ۴ قرارداد در زمینه واكسن كرونا منعقد شده است. وی با اعلان اینكه ما كشوری نبودیم كه واكسن ساز باشیم، اظهار داشت: این هفته دو قرارداد دیگر اضافه می شود و تعداد به ۶ قرارداد می رسد. پیش بینی می نماییم كه شركتهای دانش بنیان امسال ۵ واكسن انسانی وارد بازار كنند.
معاون علمی و فناوری اظهار داشت: همین طور هم اكنون بیش از ۷۶ پروژه بالینی در حوزه درمان كرونا توسط پژوهشگران انجام گرفته یا در حال انجام است؛ این پروژه ها شامل تست های دارویی، روش های درمانی و … هستند. ستاری افزود: این تستهای بالینی باید در كمیته اخلاق وزارت بهداشت مورد تأیید قرار بگیرند تا در نهایت اجرایی شوند. تولید روزانه ۴۰ دستگاه ونتیلاتور در كشور او همینطور اضافه كرد: ما الان روزی ۴۰ دستگاه ونتیلاتور تولید می نماییم ۲ شركت دانش بنیان داریم كه پیش از بحران كرونا نیز این دستگاه ها را به اروپا صادر می كردند و تولیداتشان در تراز جهانی است قبل از این ظرفیت تولیدشان ۵ دستگاه در روز بود اما الان به ۴۰ دستگاه در روز رسیده است. معاون علمی رئیس جمهور اظهار داشت: ونتیلاتور در بازار خارجی حدود یك میلیارد قیمت دارد و در شرایط فعلی قیمت آن خیلی بالا رفته است. كلاً تجهیزات مربوط به كرونا خیلی افزایش قیمت داشته و برای ما كه تحریم هستیم هم تهیه آن از خارج غیر قابل دسترس بود.
ستاری با اشاره به پیشرفتهای كشور در حوزه بیوتكنولوژی و به دنبال آن ساخت و تولید دارو اظهار داشت: ما در حوزه بیوتكنولوژی در منطقه بی نظیر هستیم.
معاون علمی و فناوری با اعلان اینكه ۱.۵ درصد اقتصاد كشور بر پایه بیوتكنولوژی است، اشاره كرد: ما برنامه ریزی كرده ایم كه ۱۰ درصد اقتصاد كشور روی حوزه بیوتك بچرخد. این برنامه ریزی ۱۰ ساله است.
وی اشاره كرد: شركتهای دانش بنیان ایرانی توانسته اند تابحال ۲۳ داروی بیوتكنولوژی را به تولید برسانند در صورتی كه كشورهای منطقه مانند تركیه كه همپای ما در زمینه علمی فعالیت می نمایند یك دارو هم به تولید نرسانده اند.
ستاری با تاكید بر اینكه همیشه رقابت و تولید محصولات بر پایه دانش وجود دارد، بیان كرد: ما از این بحران كرونا درس های بزرگی گرفتیم كه قابل توسعه در آینده هستند.
ساخت بیشتر تجهیزات پزشكی مورد نیاز در بحران كرونا توسط شركتهای دانش بنیان
معاون علمی و فناوری با اعلان اینكه بیشتر محصولات پزشكی در كشور كه مورد نیاز در این بحران است، توسط شركتهای دانش بنیان به تولید رسیده اند، اظهار داشت: حتی بعضی از این شركتها امكان صادرات به كشورهای اروپایی هم دارند.
وی افزود: تجهیزات ای سی یو، سیستم های قلبی، الكتروشوك، تنفس مصنوعی و… در داخل ساخته می شوند.
رفع نیاز به كیت در كشور توسط پژوهشگران داخلی
ستاری با تاكید بر اینكه ما سه نوع كیت در حوزه تشخیص كرونا داریم، اظهار داشت: یكی از این كیت ها تشخیصی هستند كه از بزاق دهان بر پایه تكنولوژی «پی سی ار» كار می كند؛ این تست گرانی است و خیلی هم به تكنیك نمونه گیری بستگی دارد.
وی با اعلان اینكه این كیت ها توسط سه شركت دانش بنیان به تولید رسیده اند و تأییدیه دارند، اظهار داشت: این شركتها ظرفیت تولید ۱۰۰ هزار كیت تشخیص در هفته را دارند.
معاون علمی و فناوری با اشاره به نوع دوم كیت ها اظهار داشت: این نوع كیت كه كیت های بر پایه سرولوژی هستند به تولید انبوه رسیده اند. این كیت برمبنای آزمایش خون است و نشان میدهد چه كسانی مبتلا شده اند و توانسته اند با این ویروس مقابله كنند.
تولید روزی یك میلیون كیت سرولوژی كرونا
وی با اشاره به برنامه ریزیها برای تولید این نوع كیت اظهار داشت: برنامه ریزی شده كه تا سه هفته آینده روزی یك میلیون از این نوع كیت به تولید برسد. این مساله هفته گذشته با رئیس جمهور نیز عنوان شد.
ستاری با اعلان اینكه این كیت در بسیاری از كشورها مانند آمریكا در حال توسعه است، اشاره كرد: كمیته علمی مبارزه با كرونا باید پروتكل های تست این كیت را مشخص نماید چون همه موارد آن جدید است.
تولید ۴میلیون ماسك در روز
ستاری اضافه كرد: شركتهای دانش بنیان از همان ابتدای شیوع ویروس كرونا تولید ماسك ها را در پیش گرفتند در حدی كه دستگاه های تبدیل فیلترهای معمولی به فیلترهای نانو به تولیدكننده ماسك تبدیل شدند.
وی اضافه كرد: در ابتدا تولید ماسك كم بود و كل ظرفیت كشور ۲۰۰ هزار ماسك بود؛ اما حالا ۶ شركت به حوزه تولید دستگاه های تولید ماسك وارد شدند به و یكی از شركتها در كمتر از دو ماه ۱۷ دستگاه ساخت.
وی اشاره كرد: هم اكنون تولید ۴میلیون ماسك در روز توسط این شركتهای دانش بنیان انجام می گیرد و می توانیم حتی ماسك صادر نماییم.
پالایشگاه آی وی آی جی راه اندازی می شود
وی با اعلان اینكه ظرف یكی دو ماه آینده پالایشگاه ای وی ای جی در مدار قرار می گیرد، اظهار داشت: دیگر نیازی نیست كه پلاسمای خون را به كشورهای خارجی بفرستیم بلكه می توانیم در پیك های بعدی كرونا از آنها برای درمان بهره ببریم.
تقاضای نخبگان برای بازگشت به كشور بیشتر شده است
رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به بازگشت نخبگان به كشور اظهار داشت: من فكر می كردم كه بازگشت به كشور متقاضی نداشته باشد و این تعداد كم باشد.
وی با اعلان اینكه ما نیروی های انسانی خوبی داریم، اظهار داشت: مدتی است كه تقاضاهای بازگشت نخبگان ایرانی از كشورهای دیگر به ایران بیشتر شده است؛ این افراد می توانند در شركتهای دانش بنیان فعالیت كنند یا شركتهای خودرا توسعه دهند؛ دلیل این تقاضا هم این است كه ابهت كشورهای خارجی ریخته و ما هم متوجه شدیم كه در خیلی از زمینه ها فاصله بسیاری با این كشورها نداریم.
ستاری با اعلان اینكه خیلی از این نخبگان در حوزه فناوری اطلاعات و زیست فناوری فعال و قوی هستند، بیان كرد: خیلی از این افراد در كشورهای خارجی شركتهای بزرگی دارند كه بعضی از آنها تمایل دارند در كشور خودشان نیز فعالیت كنند این نشان میدهد علاوه بر فرهنگ سازی، جرأت و جسارتشان زیاد شده است.
رئیس بنیاد ملی نخبگان اشاره كرد: هیچ كشوری به اندازه كشور ما در زمینه كرونا كار نكرده است. پروژه های بزرگی در زمینه درمان در حال اجراست و این مساله فرصتی را برای جامعه علمی ایران فراهم نموده است.
وی با اعلان اینكه ما در كشور دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، استارت اپها، شتابدهنده ها و شركتهای دانش بنیان خوبی داریم، اظهار داشت: اگر ما زیست بوم خلاقی در حوزه های مختلف داشته باشیم این زیست بوم در فاصله كوتاه می تواند اقدامات خودرا انجام دهد؛ كاری كه حالا دستاورهای آنها را در این شرایط بحرانی می بینیم.

منبع: