نان فرسودمند با باکتری های بومی تولید شد

ربات کشاورز: پژوهشگران با افزودن دو سری از باکتری های بومی به خمیر ترش آرد گندم خاصیت های فناوری و عملکردی نان مانند ماندگاری و ارزش تغذیه ای آنرا افزایش دادند.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از معاونت علمی و فناوری، نان محصولی پرمصرف در سبد غذایی خانواده ها است که ضایعات بسیاری هم دارد. تولید نانی با زمان ماندگاری مناسب و خاصیت های مطلوب یکی از دغدغه های متولیان صنعت نانوایی کشور بوده است. دغدغه ای که پژوهشگران راهکاری برای آن ارائه دادند.
محققان دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان با همکاری پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی گلستان طرحی برای بهبود خاصیت های نان انجام دادند که در آن از پشتیبانی صندق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی برخوردار شدند.
علیرضا صادقی مجری این طرح تحقیقاتی اظهار داشت: در این طرح از دو باکتری بومی ایران برای بهبود خواص نان استفاده کردیم. این باکتری ها اثرات ضد قارچی مناسبی را از خود نشان دادند بگونه ای که با کاربرد آنها ۵ تا یک هفته رشد قارچ در نان محدود و ماندگاری بیشتری در نان مشاهده شد. البته همزمان با اثرات روی کپک زدگی و بیاتی نان آنها اسید فیتیک را در نان کاهش دادند.
وی افزود: وجود اسید فیتیک به مقدار زیاد در نان موجب دفع املاح از بدن می شود اما با کاهش آن ارزش تغذیه ای نان بالاتر می رود که این مورد خصوصا در افرادی که فقر املاح و آهن در آنها وجود دارد، دارای اهمیت است.
صادقی بیان نمود: در این طرح تحقیقاتی بهبود خاصیت های فناوری و عملکردی نان مورد توجه قرار گرفت. مجموعه این عملکردها نیز موجب تولید نان فراسودمند می شوند. پس در این صورت نان دارای خاصیت هایی فراتر از آنچه معمول است می شود.
وی هدف از انجام این پژوهش را شناسایی دقیق آغازگرهای لاکتیکی موجود در خمیرترش حاصل از آرد کامل گندم دانست.

منبع: