برای درمان التهاب و درد جراحی؛ قطره چشم نانو تولید شد

ربات کشاورز: پژوهشگران موفق به تولید قطره چشمی برای درمان التهاب و درد ناشی از جراحی آب مروارید شدند؛ نتایج فاز دوم آزمون بالینی این دارو اخیرا اعلام شده است.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، شرکت «اکولیس»که پیش تر قطره چشمی حاوی نانوذرات را برای بیماران مبتلا به ورم کاکولا دیابتی بهره برده و نتایج مثبتی به دست آورده بود، این قطره چشم را برای بیمارانی که جراحی آب مروارید انجام داده اند و گرفتار درد و التهاب هستند بهره برده است. نتایج این کارآزمایی مقرر است در نشست سالانه انجمن جراحی آب مروارید و انکسار ارائه شود.
این شرکت، یکی از شرکت های زیست دارویی است که روی توسعه محصولات و داروهای چشم با بهره گیری از فرمولاسیون های نوآورانه کار می کند. این شرکت اعلام نمود که نتایج فاز دوم کارآزمایی بالینی روی داروی این شرکت موسوم به OCS-۰۱ را منتشر خواهدنمود. نتایج فاز دوم آزمون بالینی این دارو که برای درمان التهاب و درد ناشی از جراحی آب مروارید تولید شده، در نشست سالانه انجمن جراحی آب مروارید و انکسار در ماه می انجام می شود.
ریاد شریف از مدیران این شرکت می گوید: ما منتظر این رویداد هستیم تا نتایج فاز دوم آزمون بالینی را روی این دارو ارائه نماییم، دارویی که بعنوان گزینه احتمالی درمانی برای مقابله با التهاب و درد در بیمارانی که تحت جراحی آب مروارید قرار می گیرند، طراحی و تولید شده است.
به گفته وی، این دومین کارآزمایی بالینی فاز دو است که ما در یک سال قبل انجام داده و به پایان رسانده ایم. این دارو یک قطره چشمی است که در آن دگزامتازون با بهره گیری از فرمولاسیون نانوذره ای ویژه قرار دارد. قبل از این، ما این دارو را روی بیماران مبتلا به ورم ماکولا دیابتی (DME) استفاده کردیم و نتایج جالب توجهی نیز به دست آمده است.
سال گذشته، شرکت اکولیس کارآزمایی بالینی روی این قطره چشم حاوی نانوذرات دگزامتازون را روی ۱۴۴ بیمار مبتلا به ورم ماکولا انجام و نتایج مثبتی به دست آورد. در آن پروژه که از قطره چشم برای بیماران مبتلا به DME استفاده شد، ۱۴۴ بیمار دیابتی نوع یک و دو شرکت داشتند. این بیماران از قطره چشم حاوی نانوذرات سه بار در روز استفاده کردند و این کار به مدت ۱۲ هفته ادامه یافت.
میزان تغییر توانایی بینایی بیماران در این پروژه مورد بررسی قرار گرفت. بعد از تجزیه و تحلیل نتایج، پژوهشگران دریافتند که استفاده از OCS-۰۱ با کاهش ضخامت CTM همراه بوده است. همین طور شاخصهای مربوط به بینایی در این بیماران بهبود یافته است.

منبع: