در دو پروژه تحقیقاتی انجام شد؛ کنترل دقیق اشیا با اضافه کردن دوربین و سنسور به دست رباتیک

ربات کشاورز: در ۲ تحقیق بازوهای رباتیک با افزودن دوربین و سنسور به انگشتان، توانستند اشیا را بهتر کنترل کنند.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از دیجیتال ترندز، تحقیقات جدید انستیتو فناوری ماساچوست (MIT) به ربات ها کمک می نماید بهتر اشیا را کنترل کنند. ۲ گروه از پژوهشگران آزمایشگاه CASIL تحقیقاتی را برای ارتقای قابلیت کنترل اشیا در ربات های نرم منتشر نموده اند. در این تحقیق ها برخلاف روش های معمول از مواد انعطاف پذیر در ربات ها استفاده شده است. این فناوری ها به ساخت دست های رباتیکی کمک می نماید که نه فقط می تواند اشیای مختلف را کنترل کند، بلکه شی را حس کرده و حتی می تواند آنرا بپیچاند یا خم کند.
یکی از گروه های تحقیقاتی از روشی به نام GelFlex استفاده نمود. در این روش دوربین هایی در نوک انگشتان دو بازوی رباتیک نصب گردید و تا آنها بتوانند اشیا مختلف مانند جعبه سی دی را بهتر کنترل کنند. پژوهشگران متوجه شدند GelFlex می تواند با دقت ۹۶ درصد اشیای کنترل شده را شناسایی کند. این پژوهشگران با بهره گیری از سیلیکون شفاف، دوربین هایی با لنز فیش آی (fish eye) را روی انگشتان رباتیک نصب کردند. در مرحله بعد با یک جوهر منعکس کننده، انگشت رنگ آمیزی و چراغ های «ال ای دی» به آن اضافه گردید. بدین سان دوربین های نصب شده در انگشتان ربات می دیدند سیلیکون موجود در انگشتان مخالف نسبت به شی چه واکنشی نشان میدهد. در مرحله بعد با کمک اطلاعاتی درباره خم کردن انگشتان به یک سیستم هوش مصنوعی آموزش داده شد تا اندازه و شکل شی را تخمین بزند.
«یو شی» محقق ارشد این پژوهش می گوید: انگشت نرم ربات ما می تواند با دقت بالا شیوه کنترل اشیا را پیش بینی نماید. این ربات برخلاف نمونه های موجود می تواند به آسانی کارهای مختلفی انجام دهد. از طرف دیگر گروه تحقیقاتی دوم سیستمی از حسگرها توسعه دادند که می تواند با لمس اشیا آنها را شناسایی کند. دقت این سیستم ۹۰ درصد است. در این پروژه به یک گیره مخروطی شکل( که قبلا ساخته شده بود) سنسورهای لمسی اضافه گردید. سنسورهای مذکور در حقیقت حباب های مینیاتوری از جنس لاتکس هستند که به یک سنسور متصل شده اند. اطلاعات تغییرات در فشار حباب ها به الگوریتم های هوش مصنوعی ارسال و چگونگی کنترل شی مشخص می شود. افزودن سنسور به دست رباتیکی که نرم و قدرتمند است به یک گیره کمک می نماید تا اشیا کوچک و ظریف را کنترل کند.

منبع: