گزارشی از مراسم تودیع و معارفه رئیس سازمان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران

ربات کشاورز: مراسم تودیع و معارفه رئیس سازمان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران عصر سه شنبه، ۱۳ خرداد با حضور رئیس جهاددانشگاهی در تالار ابن سینا دانشکده پزشکی اجرا شد.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، در این مراسم ضمن قدردانی از زحمات ۵۳ ماهه دکتر سیدمهدی طبایی و معرفی دکتر مسعود حبیبی بعنوان سرپرست، رئیس سازمان جهاد دانشگاهی تهران، دکتر طبایی، دکتر حبیبی و همینطور بعضی از مدیران این سازمان به ایراد سخنرانی پرداختند.
رئیس جهاد دانشگاهی در این مراسم ضمن تشکر از زحمات دکتر طبایی، اظهار داشت: زمانی که در سالهای ۸۵ تا ۸۹ توفیق مسئولیت در جهاد دانشگاهی را داشتم، بر این باور بودم که سازمان علوم پزشکی تهران وظایف و مسئولیت خویش را به نحو احسن به انجام می رساند. در طول مدت فعالیت سازمان علوم پزشکی تهران، دکتر حبیبی و دکتر طبایی منشاء اقدامات خیر و بزرگی شدند و زیرساخت های خوبی را بنا نهادند.
دکتر طیبی اظهار داشت: همه هدف ما در جهاد دانشگاهی این است که بتوانیم الگوسازی نماییم و توسعه علمی و فناوری که لازمه پیشرفت کشور است را محقق نماییم. امیدواریم که در سال های پیش رو جهاد دانشگاهی منشاء اقدامات بزرگی در کشور شود.

حفظ پویایی سازمان در اولویت برنامه ها قرار گیرد
دکتر حسام الدین علامه در این مراسم حضور دکتر طبایی را نقطه عطف جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران دانست و اظهار داشت: در این دوره جهاد دانشگاهی، فضای جهادی رقم خورد و دکتر طبایی فارغ از روندهای بروکراتیک عمل کرد.
رییس دبیرخانه شورای ملی سالمندی افزود: امروزه سازمان های پویا و منعطف موفق تر از نهادهای دیگر هستند. چنین سازمان هایی برای یک مورد خاص فعال می شوند و نقاط خلاء را شناسایی می کنند که جهاد هم در جهت همین اصل حرکت می کند. هم اکنون بحث های جدیدی در حوزه های میان رشته ای مانند مدیریت سلامت و جامعه شناسی سلامت یا حتی هوش مصنوعی وجود دارد که جهاد دانشگاهی می تواند در این حوزه ها نقشی پویا داشته باشد.
وی دوران قبول مسئولیت دکتر طبایی را دورانی خاص عنوان و اظهار نمود: بسیاری افراد در هلال احمر، دانشگاه و مراکز مختلف مشغول به فعالیت شدند، اما دکتر طبایی با وجود آنکه شرایط عضویت در هیات علمی دانشگاه را داشت، ایستاد و شجره طیبه جهاد دانشگاهی مثل ایسنا، ایسپا، پژوهشکده زخم و … را حفظ کرد بنابراین از ایشان کمال تقدیر را دارم و معتقدم ایشان خصوصیت های استادی در دانشگاه را دارد و امیدوارم در این راه به موفقیت برسد.
دکتر علامه در تبیین خصوصیت های سرپرست جدید سازمان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران، اظهار داشت: سوابق نشان داده است که دکتر مسعود حبیبی یک مدیر موفق هستند و امیدواریم پویایی جهاد دانشگاهی را مانند دکتر طبایی حفظ کنند.

پیشرفت های چشم گیر در تجهیزات پزشکی
در ادامه این مراسم حجت الاسلام والمسلمین غفاری، معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: تاکید مقام معظم رهبری بر این است که در مجموعه ها تعامل سازنده با نهادهای دیگر موج بزند. رهبری سال جاری را سال جهش تولید نامگذاری کرده اند و دانشگاه ما هم باید عرصه جهش تولید تجهیزات پزشکی باشد.
غفاری افزود: در سال های قبل عده ای که خیر کشور را نمی خواستند دنبال پنجر کردن بخش دفاعی کشور بودند و ادعا می کردند مردم از گرسنگی می میرند و عده ای هم این بحث ها را می پذیرفتند، اما امروز شاهدیم خیلی از افراد و حتی کشورها به پیشرفت های چشم گیر کشور در زمینه تجهیزات پزشکی اعتراف می کنند و این مسئله را مدیون اساتید علمی کشورمان هستیم.
وی تشکر از زحمات افراد را شایسته اسلام و مورد تاکید اهل بیت(ع) عنوان نمود و از زحمات دکتر طبایی و دکتر حبیبی قدردانی کرد.

تفاوت جهاد دانشگاهی با نهادهای دیگر
در ادامه دکتر حسین یاری، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران، یکی از تفاوت های جهاد دانشگاهی با نهادهای دیگر را ریاست آن دانست و بیان نمود: در جهاد رئیس معمولاً ریاست نمی کند بلکه مدیریت می کند. مقام معظم رهبری فرمودند که جهاد دانشگاهی یک نهاد نیست بلکه یک فرهنگ است و این فرهنگ در حوزه ریاست بسیار نمود دارد.
وی با اشاره به کتاب «سیره نبوی منطق عملی» اظهار داشت: دکتر مصطفی دلشاد تهرانی نویسنده این کتاب، شاخصه های مدیریتی از پیامبر(ص) معرفی می کند و من شهادت می دهم که خیلی از این معیارها را در مدیریت دکتر طبایی دیده ام. اصل شرح صدر، تفویض اختیار در عین مسئولیت خواهی، انضباط و جدیت، پایبندی به عهد و پیمان، نصیحت و انتقاد، پیشگیری از سو استفاده اطرافیان، رعایت اهلیت و غیرت به مجموعه از اصولی هستند که در عملکرد دکتر طبایی وجود داشت.
یاری در ارتباط با دوران مدیریت پیشین دکتر حبیبی هم اظهار داشت: نخستین تصویری که از جهاد دانشگاهی در خاطر دارم این است که آقای حبیبی، آقای صالحی و … کنار ایشان نشسته بودند، اما مشخص نبود کدام یک رئیس و کدام یک مرئوس هستند. باید از دکتر طبایی برای متقاعد کردن دکتر حبیبی و از آقای دکتر حبیبی برای پذیرش مسئولیت تشکر کرد.

گزارش عملکرد ۵۳ ماهه
در بخش دیگر این مراسم دکتر سیدمهدی طبایی، رئیس پیشین جهاد دانشگاهی علوم پزشکی از تلاشهای اعضای سازمان در دوران ۵۳ ماه مسئولیت خود تشکر و قدردانی کرد و گزارشی از دوران مدیریتش عرضه داد.
طبایی با اشاره به اینکه تلاش کردیم در این چند سال هدفمند و پایبند به نظم حداکثری در فعالیت ها باشیم، اظهار داشت: یکی از دستاوردهای ما در حوزه پژوهشی تاسیس پژوهشکده زخم و بافت یارا در واحد علوم پزشکی تهران بود که سبب شد واحد علوم پزشکی تهران ارتقای سازمانی پیدا کند و به سازمان علوم پزشکی تهران تبدیل گردد.
وی اضافه کرد: شرایط واحد علوم پزشکی تهران پس از جدا شدن پژوهشکده برست شرایط ناپایداری شد. پژوهشکده به بالندگی و رشد خو رسیده بود. بنا بر تصمیم و سیاست های وقت جهاد این پژوهشکده از واحد علوم پزشکی تهران جدا شد و ما یک سابقه تلخ از جدا شدن پژوهشکده های مختلف از جهاد دانشگاهی داشتیم. سوابقی مثل جدا شدن پژوهشگاه رویان از نهاد علوم پزشکی ایران، جدا شدن پژوهشگاه ابن سینا از جهاد علوم پزشکی شهید بهشتی خسران و زیان زیادی به واحدهای مادر وارد کرده بود، اما جهاد علوم پزشکی تهران به مدد نیروی انسانی متعهد و نخبه خود پس از جدا شدن پژوهشکده برست سر بلند کرد و با معرفی پژوهشکده زخم که لزوم کشور بود توانست خویش را باردیگر معرفی نماید و فصل جدیدی را در فصول جهاد دانشگاهی کشور آغاز کند.
وی افزود: تملک۶۶۰ متر فضای فیزیکی برای پژوهشکده صورت گرفت. توسعه مرکز خدمات تخصصی زخم هم با اختصاص حدود ۲۰۰ متر فضای فیزیکی و کاری رخ داد. راه اندازی مرکز فوق تخصصی واریس در حوزه زخم با اختصاص ۲۰۰ متر مربع فضای فیزیکی و تجهیزاتی به ارزش سه میلیارد تومان جزء دستاوردهای حوزه پژوهشی سازمان بود.
وی افزود: توسعه مرکز خدمات تخصصی ژنتیک با اختصاص ۱۸۰ متر فضای فیزیکی، طرح عظیم ملی به نام طرح ملی غربالگری معلولان کشور و انعقاد تفاهم نامه با سازمان بهزیستی کشور می تواند مایه خیر و برکت برای جهاد دانشگاهی در آینده باشد.
به گفته طبایی تاسیس مرکز نوآوری و شتابدهی سازمان علوم پزشکی تهران با اختصاص ۱۵۰ متر فضای فیزیکی با هدف جذب ایده های جدید با هدف تجاری و کاربردی کردن آنها در عرصه کشور جزء سیاست های اصلی مرکز است. توسعه و تجهیز آزمایشگاه تحقیقاتی مرکزی سازمان علوم پزشکی تهران با راه اندازی بخش های مجزای میکروبی، ملکولی و سلولی به ارزش یک میلیارد تومان از دستاوردهای حوزه پژوهشی بود. دریافت موافقت قطعی مرکز تحقیقات لیزر در پزشکی بعنوان یکی از زیرساخت های مهم از وزارت بهداشت و درمان یکی از ارزشمندترین کارهایی بود که حوزه پژوهشی توانست به سرانجام برساند.
طبایی اظهار داشت: گروه پژوهشی سبک زندگی و سلامت را تاسیس کردیم که در رابطه با فعالیت مرکز درمان در منزل است. هسته اولیه گروه پژوهشی آلرژی و ایمونولوژی تدارک دیده شده که در آینده نزدیک می توان از پتانسیل بسیار بالای آن برای تبدیل شدن به یک مرکز تحقیقات جامع بهره برد.
طبایی از دستاوردهای حوزه تحقیقاتی را ثبت دو ژن جدید در حوزه ترمیم و برگزاری چهار دوره کنگره بین المللی زخم دانست و در حوزه خدمات درمانی به عرضه خدمات تخصصی به بیشتر از ۲۵۰ هزار نفر اشاره نمود.
رئیس سابق جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران اظهار داشت: در این دوران دو طرح ملی به ارزش پنج میلیارد تومان در حوزه طرح های فناورانه تصویب شده است. همینطور ده ها کارگاه پژوهشی و انتشار ۱۶ شماره فصلنامه پژوهشی لیزرپزشکی از دیگر دستاوردهای پژوهشی این دوران بود.
طبایی اظهار داشت: همچون دستاوردهای چشم گیر فرهنگی دوستان ما برگزاری چهار دوره همایش نکوداشت مقام استاد بعنوان یک همایش برند برای جهاد دانشگاهی بود. راه اندازی مجدد ایسنای علوم پزشکی تهران بعنوان زیرساختی برای معرفی دستاوردهای پزشکی و جریان سازی در حوزه پزشکی در این سالها رقم خورد. مجوز انتشارات سازمان علوم پزشکی تهران از وزارت ارشاد دریافت شده است. نخستین رویداد استارآپ ویکند دانشجویی در دوران زخم برگزار گردید که جزو کنگره زخم بود و بسیار از آن استقبال شد. برگزاری همایش افسردگی و سلامت روان در دانشجویان هم جزو همایش های شاخص بود.
وی حوزه آموزشی را جزو حوزه های درخشان در دوران مدیرت خود دانست و اظهار داشت: تاسیس نخستین مرکز آموزش تخصصی دندان پزشکی که مرجع مهمی در حوزه آموزش های دندان پزشکی است با تخصیص حدود ۵۰۰ متر فضای فیزیکی مستقل و امکانات بی نظیر آموزشی مدرن به ارزش تقریبی چهار میلیارد تومان جزو دستاوردهای آموزش های ما بود. دریافت نمایندگی انحصاری بین المللی در حوزه آموزش زخم با مرکز ICW آلمان و برگزاری دو دوره بین المللی هم از دستاوردهای مهم ما بود. در دوران کرونا توانستیم نرم افزار سی چک را با کاربرد عرضه خدمات آموزشی و درمانی در حوزه کرونا به صورت ضرب العجل در دوران تعطیلات عید رقم بزنیم.
طبایی با اشاره به اینکه هیچ یک از فعالیت بدون حمایت حوزه پشتیبانی ممکن نبود اظهار داشت: تشکیل ساختار برنامه و بودجه منسجم با پایش مداوم هزینه ها جزو کارهای زیربنایی بود که به مدد همت دوستان رقم خورد و توانستیم نظم و انضباط مالی را در سازمان نهادینه نماییم. تمام فعالیتهای توسعه درحالی انجام شده که تعداد نیروهای انسانی موجود با تعداد نیروهای سال ۹۱ برابر است، ما نگاه دولتی به افزایش تعداد نیرو نداشتیم، بلکه با افزایش بهره وری و برنامه ریزی و استفاده حداکثری از توان داخلی در واحد توانستیم این فعالیت ها را انجام دهیم.

بزرگترین سرمایه جهاد دانشگاهی نیروی انسانی است
در ادامه دکتر حبیبی، سرپرست جدید سازمان علوم پزشکی تهران با طرح این سوال که چرا فعالیتهای جهاد دانشگاهی با وجود تعداد پایین نیرو در جامعه چشم گیر است؟ اظهار داشت: جهاد دانشگاهی تولید دانش می کند. همین امروز در جهاد زخم پوش تولید می نماییم. فعالیتهای جهاد دانشگاهی تولید، ترویج و انتقال دانش است و در آن اقداماتی انجام می شود که نیازهای مردم مرتفع گردد.
حبیبی با اشاره به اینکه اثرگذاری جهاد دانشگاهی در بخش های مختلف بسیار بالاست، اظهار نمود: در مدتی که در هلال احمر تمرکز بیشتر داشتم یک اصل برایم به یادگار ماند. یکی از اصول هفت گانه هلال احمر «بشر دوستی» است به عبارت دیگر انسان بماهو انسان پرارزش است، از تمام مدت زمانی که بنده در هلال احمر مشغول به فعالیت بودم، این اصل را به یادگار دارم و اساسا در جهاد دانشگاهی هم به این مورد توجه ویژه خواهم داشت.
وی اضافه کرد: بزرگترین ثروت ما در جهاد دانشگاهی منابع انسانی است بنابراین برای آنها فرصت ایجاد می نماییم که بتوانند کار و پژوهش کنند.
حبیبی با اشاره به سی و یکمین سالگرد رحلت امام خمینی (ره) اظهار داشت: امام(ره) در ابتدای انقلاب بزرگترین مسئولیت ها را به جوانان داد.
در این مراسم دکتر عبدالرحمن رستمیان، دکتر کاووس حیدری، دکتر غلامرضا اسماعیلی جاوید، مهندس حاجیلری، دکتر رئیس کرمی، دکتر ابوالفضل سروش، دکتر فرشاد علامه، دکتر حمید چوبینه، دکتر پروین منصوری، دکتر حسین وفاپور، دکتر پورغریب، دکتر بهرامی، دکتر حسن زاده، دکتر شریف زاده، دکتر منتظری و جمعی دیگر هم حضور داشتند.
یادآور می شود این مراسم با پنجمین سالگرد درگذشت مرحوم معتمدی مصادف شده بود و سخنرانان و اعضای سازمان جهاد علوم پزشکی ضمن قرائت فاتحه و پخش کلیپ از آن مرحوم یاد کردند.

منبع: