تولید شمش ۶ تنی در کشور

به گزارش ربات کشاورز پژوهشگران مرکز تحقیقات و فناوری فرآوری مواد فلزی سازمان جهاددانشگاهی تهران موفق شدند برای نخستین بار در کشور شمش ۶ تنی آلیاژ مس کروم زیرکونیم (سری C۱۸۱۵۰) را تولید کنند.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، آلیاژ مس کروم زیرکونیم یکی از آلیاژهای خاص پایه مس است که علاوه بر دارا بودن هدایت الکتریکی و حرارتی بالا، دارای استقامت بالایی است. همچون کاربردهای این آلیاژ می توان قالب های کریستالیزتور، الکترودهای جوش مقاومتی و کانکتورهای الکتریکی استقامت بالا را نام برد.
ریخته گری این آلیاژ به علت تمایل شدید به اکسید شدن کروم و زیرکونیم در حین ذوب و سیالیت نسبتا کم آلیاژ، تولید شمش این آلیاژ را با مشکلات خاص خود رو به رو می کند.
پژوهشگران مرکز تحقیقات و فناوری فرآوری مواد فلزی در فاز مطالعاتی با انجام ذوب هایی در مقیاس ۵۰ کیلوگرم، مشخصات فرآیندی تولید این آلیاژ را بررسی و پس از اطمینان از تکرار پذیری، شرایط را برای تولید شمش ۶ تنی این آلیاژ فراهم کردند. انجام ریخته گری شمش ۶ تنی این آلیاژ یکی از پیچیده ترین ریخته گری های انجام شده در این مرکز بود.
بنا بر اعلام روابط عمومی جهاد دانشگاهی، با بررسی شمش تولیدی، ترکیب شیمیایی در محدوده استاندارد و شمش عاری از عیوب ریخته گری است. این شمش به منظور ساخت چرخ ریخته گری پیوسته مس (کریستالیزاتور ریخته گری پیوسته مس) تولید شده است که در حال طی مراحل تولید تکمیلی جهت ساخت قطعه نهایی مورد نظر است.

منبع: