دانشگاه علم و فرهنگ با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد برگزاری حضوری امتحانات منوط به نظر ستاد ملی مقابله با کرونا

به گزارش ربات کشاورز معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه علم و فرهنگ، چگونگی فرایند برگزاری امتحانات نیمسال دوم و روش ارزشیابی را اعلام نمود.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی بر مبنای مصوبه مورخ ۱۲ خرداد سالجاری شورای دانشگاه درمورد امتحانات آخر نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۹ – ۱۳۹۸ اطلاعیه ای به شرح زیر صادر کرد:
با عنایت به “بند ۶-الف” مصوبات جلسه مورخ ۱۳۹۹/۰۲/۰۱ شورای آموزشی دانشگاه علم و فرهنگ و دستورالعمل چگونگی برگزاری امتحانات آخر نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۹ – ۱۳۹۸ دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی مصوب مورخ ۱۳۹۹/۰۱/۳۰ وزارت عتف، درمورد امتحانات و ارزشیابی نیمسال تحصیلی جاری موارد زیر ابلاغ می‏ گردد:
استاد هر درس مرجع ارزیابی دانشجو در آن درس است. در صورتیکه اساتید محترم پیشرفت تحصیلی دانشجویان را به صورت مستمر در طول نیمسال جاری و با استفاده از امکانات فضای مجازی مورد ارزیابی قرار ‏دهند، نیازی به برگزاری امتحانات آخر نیمسال تحصیلی در آن درس نخواهد بود.
شایسته است ارزیابی نهایی دانشجو از راه روش‏ های مختلف صورت گیرد تا تصویر معتبرتری از میزان و کیفیت یادگیری دانشجو در اختیار استاد قرار دهد. بعضی از فعالیتهای دانشجو در طول نیم سال تحصیلی که می‏ تواند برای نمره نهایی مورد استفاده قرار گیرد به شرح زیر است:
– حضور و فعالیت در کلاس بخصوص مشارکت در بحث‏ ها و پرسش و پاسخ‏ های کلاسی
– حل تمرین‏ های کلاسی و عرضه بموقع آن ها
– پروژه پژوهشی نیمسال (مشروط به این که قابلیت اجرا در شرایط ویژه کنونی را داشته باشد)
– ارزیابی شفاهی، شامل پرسش و پاسخ در طول و در انتها نیمسال، به صورت جداگانه برای هر دانشجو
– برگزاری آزمون‏ های چندگزینه‏‎ای غیرحضوری در چارچوب پروتکل مشخص که در آن به امنیت آزمون توجه شده باشد.
در صورت عدم منع برای برگزاری آزمون حضوری از جانب ستاد ملّی مبارزه با کرونا و تشخیص استاد درس در خصوص اجبار به برگزاری آزمون پایانی به شیوه حضوری، ضمن تاکید بر رعایت پروتکل‏ های بهداشتی، امتحانات به صورت حضوری و بر مبنای تقویم اعلامی برگزار خواهد شد؛ ولی در صورت عدم برگزاری امتحان حضوری، نمره درس/ دروس به صورت ناتمام درج خواهد شد.
تبصره ۱: عدم شرکت دانشجو در ارزشیابی در تاریخ و ساعت اعلام شده، به منزله غیبت در جلسه امتحان است.
تبصره ۲: در صورت برگزاری امتحانات آخر نیمسال تحصیلی به صورت حضوری، استاد درس موظف به حضور در جلسه امتحان مربوط است.
تبصره ۳: چنانچه استاد درس/دروس، پیش از تاریخ اعلام شده در برنامه امتحانات، نسبت به ارزشیابی دانشجویان اقدام نموده باشد، نیازی به برگزاری امتحان حضوری در آن درس/دروس نیست. در این صورت اساتید موظفند نمرات دانشجویان را مطابق روال معمول، در سامانه جامع آموزشی دانشگاه (سیستم گلستان) وارد کنند.
در صورت عدم منع برای برگزاری آزمون حضوری از جانب ستاد ملّی مبارزه با کرونا، امکان برگزاری امتحانات آخر ترم در مراکز آموزشی جهاددانشگاهی استان محل زندگی دانشجویان در سرتاسر کشور فراهم خواهد شد. در این حالت لازم است اقدامات زیر انجام شود:
الف) عرضه درخواست دانشجو در خصوص برگزاری امتحان آخر ترم در مرکز آموزشی جهاددانشگاهی استان محل زندگی از راه سامانه جامع آموزشی دانشگاه (سیستم گلستان)
ب) ارسال سؤالات یا برگه امتحان از جانب دانشگاه به مرکز آموزشی جهاددانشگاهی مورد نظر بعد از انجام هماهنگی‏ های لازم
ج) حضور دانشجو در مرکز آموزشی جهاددانشگاهی استان محل زندگی در زمان (روز و ساعت) مقرر
د) انجام آزمون با اعمال مراقبت کامل و دقیق از امنیت سؤالات از جانب مرکز آموزشی جهاد دانشگاهی
ه) ارسال برگه یا پاسخنامه به دانشگاه به صورت محرمانه و در حداقل زمان ممکن
و) تحویل برگه یا پاسخنامه به استاد محترم درس و اعلام نمره در سامانه جامع آموزشی دانشگاه
تبصره ۱: در بهره‏ گیری از این روش، اولویت با آن دسته از دانشجویان شهرستانی است که در نیمسال پایانی تحصیل هستند یا به علت موجه امکان سفر به دانشگاه برای آنها مقدور نیست. تشخیص استفاده از این امکان، بر عهده معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه است.
تبصره ۲: در مناطقی از کشور که به تشخیص مرجع ذیصلاح، بیماری گسترش یافته است و منطقه یا استان در وضعیت فوق ‏العاده قرار دارد، بهره ‏گیری از این روش امکان پذیر نخواهد بود.
تبصره ۳: زمان ارسال درخواست از جانب دانشجویان و اطلاعات (زمان و مکان) برگزاری امتحان متعاقباً اعلام می‏ شود.
بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه علم و فرهنگ، در بخش پایانی این اطلاعیه آمده است: دانشکده‏‎ها باید ترتیبی اتخاذ کنند تا در زمان باقی مانده تا شروع امتحانات بر مبنای تقویم آموزشی (۱۶ تیرماه) برای دانشجویان متقاضی، یک یا دو جلسه پرسش و پاسخ و رفع اشکال به صورت حضوری و با رعایت پروتکل‏ های بهداشتی در دانشگاه برگزار کنند.