از آلوئه ورا؛ واکس آنتی باکتریال برای چرم تولید شد

ربات کشاورز: پژوهشگران یک شرکت دانش بنیان واکس های آنتی باکتریال را برای چرم با آلوئه ورا به تولید رساندند.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، یک شرکت دانش بنیان با ترکیب مواد گیاهی و نانوذرات، واکس چرم با خواص آنتی باکتریال تولید می کند. از آنجایی که در این واکس گیاهی از ترکیبات سنگین و مشتقات و روغن های نفتی استفاده نمی گردد، در صورت تماس با دست بدون نیاز به شوینده، تنها با آب ولرم قابل شستشو است.
این محصول دانش بنیان آنتی باکتریال بوده که برای مراقبت از سطوح چرمی ساخته شده است. چرم همچون سطوح زنده بوده که نیازمند مراقبت پیوسته است، این محصول بوسیله آبرسانی وسازگاری با پوست، نفوذ پذیری بالا در بافت چرم و خاصیت آنتی باکتریال سبب افزایش چند برابری عمر چرم، ضد عفونی کننده سطح و نرم کنندگی چرم شده و با از بین بردن بوی نامطبوع داخل کفش بوسیله افشانه بر روی سطح بیرونی کفش به زیبایی و دوام کفش کمک شایانی می کند.
برخلاف واکس های رایج که روی سطح باقی می مانند، این محصول به سرعت به داخل چرم نفوذ کرده و جذب آن می شود.
به گفته علی یوسف گمرکچی، مدیرعامل شرکت، این تونیک گیاهی عاری از روغن های پالایشگاهی و مشتقات نفتی است و در آن از عصاره ها گیاهی استفاده می شود. در کنار عصاره های نانومقیاس، نانوذرات نقره نیز در این تونیک گیاهی وجود دارد که به ایجاد خواص انتی باکتریال کمک می نماید. به سبب وجود فرمولاسیون ویژه این واکس گیاهی، خواص ضدباکتری، نرم کنندگی، پاک کنندگی و براق کنندگی این واکس نسبت به محصولات موجود در بازار بیشتر است.
استفاده از مواد شوینده شیمیایی موجود برای محصولات چرمی موجب تخریب زنجیره پلیمری آن شده و به مرور زمان چرم را گرفتار خوردگی و تخریب می کند. از طرفی تداوم آلودگی بر روی سطوح چرمی یا چوبی علاوه بر ایجاد خفگی سطح، سبب فرسایش و تخریب زودرس مولکول های سطحی شده و در صورت مرطوب شدن سطح، شوره زده و سبب خشکی و ایجاد ترک های سطحی می شود. این واکس حاوی مواد گیاهی برای پاسخ به نیاز کشور تولید و به بازار عرضه شده است.
یکی از خاصیت های این واکس آنتی باکتریال، خوش بویی آن است، عطر ذاتی موجود در عصاره های گیاهی به کار رفته در این واکس سبب می شود تا سطوح علاوه بر طراوت و زیبایی، از بوی خوش نیز بهره مند باشند.
از دیگر خاصیت های این واکس، ماندگاری بالای آن است بطوریکه روی کفش تا یک هفته ماندگار است. البته از این تونیک گیاهی می توان برای محصولات مختلف نظیر انواع پوشش های چوبی و چرمی خودرو، چوب و چرم و MDF در مبلمان خانگی و اداری، دکوراسیون اتاق ها و ادارات، کابینت آشپزخانه، کیف و کفش و البسه چرمی استفاده نمود.

منبع: