همزمان با سالروز تاسیس سازمان انتشارات جهاددانشگاهی منتشر شد پیام رئیس جهاددانشگاهی به مناسبت روز قلم

ربات کشاورز: دکتر حمیدرضا طیبی به مناسبت روز قلم و سالروز تاسیس سازمان انتشارات جهاددانشگاهی پیامی صادر کرد.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، در متن این پیام آمده است:
” ن والقلم و ما یسطرون “
«خداوند در کتاب خویش به قلم و آنچه با آن نوشته می شود، سوگند یاد کرده است و چنین سوگندی نشان از آن دارد که قلم از عظیم ترین نعمت های الهی است که پروردگار متعال، بشر را به سمت آن هدایت کرده است. خداوند با قلم به انسان آنچه را نمی دانست آموخت و او را با اعطای وحی و بیان گرامی داشت؛
” الذی علّم بالقلم *علم الانسان مالم یعلم”
و چه بسا این قلم نه فقط قلم نگارش، بلکه قلم آفرینش و تکوین صنع است که خداوند چنین با عظمت از آن یاد می کند؛
” پیر ما گفت خطا بر قلم صنع نرفت آفرین بر قلم پاک خطا پوشش باد “
چنین نعمت عظیمی شایسته شکر و سپاسگزاری صدچندان است و همه ی کسانی که در وادی قلم و کتاب و کتابت حضور دارند و با نگارش مأنوس اند، باید حق این موهبت را ادا کنند.
روز قلم بهانه ای است برای این شکرگزاری و البته بهترین راه شکرگزاری بهره گیری از این ابزار مقدس در جهت اهداف مقدس است. قلمِ پاک، آن قلمی است که در نشر حقایق، رفع آلام بشری، تولید دانش، کشف و رفع معضلات به کار گرفته شود و در راه آگاهی بخشی، نقد منصفانه بی غرض و تحلیل واقع بینانه، گرفتار ملالت نشود و از ملامتِ ملامت کنندگان نهراسد.
جهاددانشگاهی بعنوان نهاد انقلابی که در طول چهاردهه در میدان علم و فرهنگ پیشتاز و الگو ساز بوده است، در زمینه نشر و کتاب هم از همان ابتدای تاسیس در سال ۱۳۵۹ به شکل جدی وارد شد و در این حوزه به موفقیت های گوناگونی دست یافت و خلأهای فراوانی را در همان سال های آغازین بازگشایی دانشگاه ها پر کرد.
در همین راستا از تیرماه سال ۱۳۷۹ و مقارن با همین ایام، سازمان انتشارات جهاددانشگاهی شکل گرفت، سازمانی که توانست طرح های مفید و مؤثری را در زمینه کتاب و کتابخوانی در سطح دانشگاه ها تعریف و اجرا نماید و این طرح ها هم اکنون در زمره رخ دادهای فرهنگی برجسته دانشگاهی قرار دارند.
تدوین و تأمین بخش قابل توجهی از متون علمی برای سرفصل های مختلف دانشگاهی، جریان سازی و تولید ادبیات علمی در زمینه های گوناگون، ایجاد بستری برای نشر دانش و فرهنگ با استفاده از ظرفیت های اساتید و دانشجویان، اقدامات مختلف فرهنگی در زمینه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی مانند برگزاری بیست و هفت دوره جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی، هجده دوره جشنواره ملی رساله سال دانشجویی، چهار دوره مسابقات ملی رساله سه دقیقه ای، اجرای اولین دوره جشنواره دانشجویی کتاب سه دقیقه ای ( سه تاک ) و… از مهم ترین اقدامات این سازمان طی این سال ها بوده است.
اینجانب با تبریک این روز ِحقیقتاً مبارک به همه اصحاب قلم و همینطور تبریک سالروز تاسیس سازمان انتشارات جهاددانشگاهی به همه اعضا و دست اندرکاران این سازمان و شعب آن در سرتاسر کشور، بار دیگر بر ضرورت حفظ حرمت این موهبت عظیم و به کارگیری پاک و شرافتمندانه آن در زمینه های علمی و فرهنگی تاکید می نمایم. امید است شاهد روزی باشیم که کتاب به یک نیاز ضروری و کتابخوانی به یک سنت جاری در ایران عزیز تبدیل گردد.»

منبع: